Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

729.

Návrh

poslanců Dra Matouška, Dra Rašína, Dra Meissnera, Stříbrného, Bradáče, Modráčka a soudruhů,

aby vláda s největším urychlením provedla důsledky § 97. ústavní listiny podáním zvláštního návrhu zákona na úpravu služebních poměrů soudců, a to na základě těchto zásad:

1. Osnova zákona budiž vypracována tak, aby vyčerpávala veškeré služebné poměry soudců z povolání, určovala tedy podmínky vstupu i vystoupení, povinnosti a práva, mezi než čítati jest také úpravu požitků za činné služby i za výslužby a úpravu služebních náhrad tak, aby zákon tento tvořil výlučný pramen a základ právní pro posuzování některých služebných poměrů, zrušuje veškeré dosavadní předpisy;

2. organická úprava služebních poměrů zahrnuj všechny instance soudní, tedy soudy okresní, sborové soudy I. a II. stolice a nejvyšší soud;

3. úprava titulová budiž demokraticky zjednodušena.

4. úprava platová vzhledem k neustáleným poměrům buď provedena tak, aby, odpovídajíc zvláštním služebním povinnostem soudců, měla dostatečnou pružnost přimýkati se ku změnám poměrů; zejména buďtež ji rozluštěny požitky za zvláštní způsobilost jazykovou a za mimořádné výkony (zastupování);

5. poněvadž nyní nelze ještě přikročiti ke všeobecné úpravě ochrany a podpory rodiny, budiž do úpravy požitkové pojata také podpora rodiny ve způsobě přídavků rodinných a dětských, odpovídajících sociální spravedlnosti;

6. ve správním organismu činné osobní senáty a kárný soud vybudovány buďtež na volebním principu;

7. řízení kárné jak ve příčině svých předpisů materielních tak formálních odpovídej době;

8. stavovská organisace staň se zřízením soudcovské komory jako korporace veřejnoprávní, jíž příslušej zájmům státním odpovídající účast na přijímání příslušníků stavu soudcovského, jmenování jich, rozhodování důležitých otázek v oboru práv a povinností, na provádění řízení kárného.

Již při zpracování této osnovy budiž pamatováno na vůdčí zásadu, že jest soudce zbaviti prací, které s povoláním soudcovským nesouvisejí, a soudcovskou činnost přiměřeně jednotlivým soudům rozděliti, aby počet soudců mohl býti zmenšen.

Z těchto hledisk buďtež také s urychlením vypracovány příslušné návrhy na organisaci soudů a úpravu jich příslušnosti.

Návrh tento přikázán budiž výboru ústavnímu, který projedná návrh tento zároveň s podrobným návrhem vládním — dojde-li zatím — a ne-li, pak nechť přijme navržené zásady a předloží je pak k přijetí Národnímu shromáždění.

Úhrada nechť nalezne se v řádné reorganisaci soudní administrativy (zmenšením počtu soudců umožněných tím, že omezena bude činnost soudcovská jen na skutečné souzení, event. též reformou soudních poplatků. (1 1/2 mil. Kč.)

V Praze dne 9. listopadu 1930.

Dr. Matoušek, Dr. Rašín, Dr. Meissner, Stříbrný, Bradáč, Modráček,

Ing. Bečka, Bergman, Dr. Hajn, Dr. Kramář, Purkyňová, Votruba, Petrovický, Dr. Stránský, Mašek, Zavřel, Špaček, Dyk, G. Navrátil, Veverka, Dr. Dolanský, Dr. Lukavský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP