Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

727.

Návrh

poslance Václava Sladkého, Landové-Štychové a spol.,

aby zrušen byl § 21. školní novely ze dne 2. května 1883, týkající se poskytování úlev v docházce školní.

Slavné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Budiž škrtnut v § 21. školní novely ze dne 2. května 1883, č. 53 ř. z. k zákonu o školách obecných ze dne 14. května 1869, č. 62 ř. z. týkající se poskytování úlev v docházce školní, odstavec 3. ťNa školách obecnýchŤ — až do ťvůbec předepsané.Ť

Odůvodnění.

Tak zvaná školní novela ze dne 2. května 1883, č. 53. ř. z. k zákonu o školách obecných ze dne 14. května 1869, 6. 62. ř. z. týkající se poskytování úlev v docházce školní, naprosto nevyhovuje dnešnímu demokratickému a pokrokovému duchu a vzhledem k potřebě "se odrakouštit" měla býti už dávno zrušena. Zejména nemožno dále nechati v platnosti ono ustanovení školní novely ze dne 2. května 1883, které poskytuje určité úlevy v docházce školní.

Důvody, jimiž mnozí rodičové podporují svoje žádostí za poskytnutí úlevy dětem v docházce školní, jsou mnohdy nicotné a často rozhoduje v nich touha po výdělku, neboť většinou nežádají rodiče za úlevu proto, že by děti potřebovali ve vlastní domácnosti, nýbrž proto, aby děti jinde vydělávaly. Dnes, kdy je nadbytek nezaměstnaných, jimž stát je nucen dávati podpory v nezaměstnanosti, je protimyslné, podporovati výděleč-nou práci dětskou.

Mimo to nelze zapomínati, že válka ve vědění a výchově dětí způsobila skutečné spousty a že náš národ jenom kulturní vyspělostí, mravní silou a čistým charakterem svých dětí může svou těžce vydobytou svobodu uhájiti a zabezpečiti svému státu kvalitou svých jedinců zdraví, sílu a tím i možnost rozvoje a schopnost hospodářské, kulturní soutěže na světovém kolbišti. Proto jest přímo hříšné, zbavovati děti právě v době, kdy jejich duševní rozvoj vrcholí a kdy je nejvnímavější, možnosti, aby nabyly potřebného, uceleného vzdělání.

Proto bude jen spravedlivé a pro duševní rozvoj dětí národa zdravé, budou-li jakékoliv úlevy ve školní docházce zrušeny a tak rodiče donuceni popřáti svým dětem neztenčeného vzdělání pro život tolik potřebného.

V ohledu formálním budiž návrh tento přikázán výboru kulturnímu k rychlému projednání.

V Praze dne 9. listopadu 1920.

Sladký, Landová-Štychová,

Zeminová, Drobný, Buříval, Hrušovský, Langr, Pechmanová, Dr. Uhlíř, Dr. Vrbenský, Draxl, Sajdl, Hrizbyl, Stříbrný, Trnobranský, Špatný, Dr. Bartošek, Laube, Tučný, Netolický, Dr. Franke.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP