Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
717.
Zpráva
státně-zřízeneckého výboru
o vládním návrhu zákona (tisk 640) o nouzové výpomoci civilním a vojenským státním zaměstnancům, jakož i zaměstnancům v podnicích a fondech státem spravovaných.
Neudržitelnost hospodářských poměrů státních zaměstnanců a učitelů jakož i pensistů jest nejen plně oceněna v důvodové zprávě k projednávanému návrhu, nýbrž jest tak všeobecně uznávána, že není zajisté třeba nutnost a naléhavost nouzové akce odůvodňovati. Ostatně byl i státně-zřízenecký výbor jednomyslným v pevném odhodlání rychlou pomocí státní zaměstnance a jejich rodiny zachrániti před úplným rozvratem.
Při projednávání vládního návrhu přihlížel státně-zřízenecký výbor ku všem pozměňovacím návrhům přijatým v 1. čtení v plenární schůzi národního shromáždění dne 9. listopadu 1920.
Pozměňovací návrh posl. Tauba a soudr., aby § 1 vládního návrhu byl zaměněn § 1 návrhů tisk 567 a 568 byl zamítnut, jelikož jednak s touto úpravou běžných a mimořádných výpomocí spojený téměř dvojnásobný náklad jest pro vládu finančně nepřijatelný, jednak dosahuje vládní návrh právě u zřízenců až 48%ní zvýšení jejich platu, kdežto u úřednictva, klesá až na 20%. Jest tudíž i v tomto směru vládní návrh demokratický a vystihuje tendenci sledovanou zmíněným pozměňovacím návrhem.
§ 1 byl přijat ve vládním znění s dodatkem platnosti pro soudce. Ohledně termínu spokojil se výbor prohlášením pana ministra financí — kteréžto prohlášení bude i v plenu opakováno — že vláda kvotu, vypadající na říjen, vyplatí v prosinci před vánoci, připustí-li, to stav státní pokladny, aniž by však vyplacení podmíněno bylo otázkou úhrady.
§ 2 byl výborem schválen na základě prohlášení p. ministra financí, že zvláštní vládní návrh na úpravu požitků státních pensistů a vdov bude nejpozději do 4 neděl předložen a že v něm pamatováno jednak na z výšení mimořádných měsíčních výpomocí, jednak i na zálohy tak zvaným nepřevzatým, t. j. cizím pensistům. Pan ministr učiní i v tom směru prohlášení v plenu.
K § 3, jenž rovněž beze změny schválen, konstatováno za souhlasu vlády, že na nouzovou výpomoc mají nárok i četníci a četničtí gážisté, dále i státní šoféři, jakož i všichni výpomocní úředníci a zřízenci při státních úřadech a podnicích.
§ 4, jednající o nároku učitelstva na veřejných školách byl za souhlasu s vládou škrtnut, čímž paritní zákon učitelský nabývá plné platnosti, což p. ministr financí v plenu výslovně potvrdí.
§ 5 vládního návrhu, nyní § 4 byl doplněn ustanovením, že smí býti stržena na účet ošacovací akce nejvýše polovina nouzové výpomoci.
Ostatní obsah návrhu byl přijat beze změn.
Státné-zřízenecký výbor navrhuje:
Národní shromáždění nechť usnese se na tomto zákoně:
Zákon
ze dne ............................................................. 1920
o nouzové vypomoci civilním a vojenským státním zaměstnancům, jakož i zaměstnancům v podnicích a fondech státem spravovaných.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Státním úředníkům, soudcům a státním učitelům do hodnostních tříd zařaděným a všem ostatním státním zaměstnancům a dělníkům, jakož i zaměstnancům v podnicích a fondech státem spravovaných v činné službě budou se na dobu od 1. listopadu 1920 do 31. prosince 1921 vypláceti podle zásad platných pro mimořádné měsíční (dříve čtvrtletní) výpomoci (zákon ze dne 9. dubna 1920, č. 214 a ze dne 15. července 1920, č. 446 Sb. z. a n.) měsíční nouzové výpomocí v částkách stanovených pro mimořádné výpomoci § 1 zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 214 Sb. z. a n., s úchylkou,
1. že nouzové výpomoci ty vyměřují se
a) pro státní úředníky, státní učitele a úředníky státních podniků zařaděné do hodnostních tříd, při ročním služném od 2808 Kč až výlučně 3708 Kč těmito částkami v Kč:
I. tř. 240
II. tř. 310
III. tř. 400
IV. tř. 490
V. tř. 580
b) pro ostatní zaměstnance, do hodnostních tříd nezařaděné, jakož i pro dělníky těmito částkami v Kč:
I. tř. 240
II. tř. 290
III. tř. 340
IV. tř. 390
V. tř. 440
2. že nouzové výpomoci náležejí sazbou dle dosavadního nejvyššího stupně služného (16.308 Kč až včetně 20.508 Kč) také zaměstnancům, majícím požitky přesahující hranici služného (20.508 Kč) pro nárok na výpomoci dosavadní.
§ 2.
Státním zaměstnancům ve výslužbě a jejich pozůstalým náleží po dobu od 1. listopadu 1920 do 31. prosince 1921 nouzové výpomoci ve výši a dle pravidel, stanovených pro mimořádné měsíční (dříve čtvrtletní) výpomoci (§ 2 zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 3 Sb. z. a n. na rok 1920 a § 2 zákona ze dne 9. dubna 1920, 5. 214 Sb. z. a n.) s úchylkou, že nouzové výpomoci náležejí sazbou příslušného nejvyššího stupně také zaměstnancům, majícím požitky zaopatřovací přesahující hranice vymezené pro nárok na výpomoci dosavadní.
§ 3.
Ustanovení §§ 1 a 2 tohoto zákona platí také pro vojenské gážisty, důstojnické čekatele, gážisty mimo hodnostní třídy a poddůstojníky z povolání v činné službě a ve výslužbě, jakož i pro jejich pozůstalé. Zejména platí také pro vojenské gážisty v činné službě s ročním služným od 16.308 Kč výše sazba nouzových výpomoci pro civilní státní úředníky v činné službě se stejným služným.
Invalidům ze stavu mužstva a jejich pozůstalým — vyjímajíc poddůstojníky z povolání neb jejich pozůstalé, a válečné poškozence neb jejich pozůstalé, ježto pro tyto posléze uvedené osoby platí zákon ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. — pak patentálním invalidlům a osobám požívajícím pouze darů z milosti vypláceti se budou na dobu od 1. listopadu 1920 do 31. prosince 1921 nouzové výpomoci ve výši měsíčních příplatku stanovených § 2 zákona ze dne 15. července 1920. čís. 448 Sb. z. a n.
§ 4.
Pro pohledávky, které vzniknou státu neb rozdělujícímu orgánu státní akce ošacovací tím, že některému z uvedených zaměstnanců poskytnuly budou ošacovací potřeby pro něho a členy rodiny na úvěr, přísluší státu, případně rozdělovacímu orgánu zákonné výsadní a neobmezené zástavní právo na polovinu nouzové výpomocí tímto zákonem povolené.
Jinak platí o této výpomoci ustanovení § 3, odst. 1. a 2. zák. z 15. dubna 1920, č. 314 Sb. z. a n.
§ 5.
Platnost zákona ze dne 15. července 1920, č. 446 Sb. z. a n., jímž prodloužena byla měsíční výplata mim oř. výpomocí na dobu od 1. září 1920 do konce prosince 1920, prodlužuje se do konce prosince 1921.
§ 6.
Provedením tohoto zákona, jenž nabývá účinnosti dnem vyhlášení, pověřují se všechna ministerstva.
V Praze dne 10. listopadu 1920.
Brodecký, v. r.
předseda.
G. Navrátil, v. r.