Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

706.

Návrh

poslance Josefa Ulricha a soudruhů

na odstranění bytové krise.

Bytová krise, která se stává denně tísnivější, žádá neodkladného řešení. Dosavadní zákonodárné snahy neměly plného výsledku; má-li krise tato býti řešena, nutno přikročiti neodkladně ke stavbám. Pořizovati zděné stavby za dnešního stavu hospodářského jest velice těžko a tu lze sáhnouti jedině ke stavbě dřevěných domků švédského typu. Jistě bylo by lze i u nás řešiti takto bytovou krisi a to tím spise, že právě v těchto dobách jest ve státu našem ohromné množství lesních ploch zamořeno mniškou (bekyně sosnová, ocneria monacha), která zničí snad na sta hektarů lesa. Jak známo, zachvacuje mniška lesy smrkové, odrostlé (as 80 roků staré), které samy o sobě skytají již dobré užitkové dříví. Poněvadž mniška zachvacuje velké plochy lesa (vždycky několik hektarů), nedá se dříví toto tak rychle poraziti a zužitkovati, aby dalšímu šíření nákazy bylo zabráněno. Jest však i nebezpečí, že stromy, které řáděním mnišky byly zbaveny životní sily a které nejsou dosti rychle poraženy, budou postiženy i broukem lýkožroutem (Scolytidae typographus), který zničil by dříví do té míry, že nebylo by pak způsobilé jako dříví užitkové a dalo by se upotřebiti leda jen jako palivové. Nezakročí-li se rychle, vznikne státu ohromná národohospodářská škoda. Dříví ono dalo by se velmi výhodně. upotřebiti právě ke stavbě dřevěných rodinných domků, čímž jednak bylo by zabráněno škodám pro lesní hospodářství, jednak i odpomoženo od hrozivé krise bytové. Z důvodů těch navrhují podepsaní:

Slavná poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládá se vyzývá, aby bezodkladně za účelem rychlé stavby rodinných domků zahájila akci, spočívající na těchto předpokladech:

Vládě se dává k účelům stavby dřevěných rodinných domků:

a) požadovací právo stavebních ploch cestou zkráceného řízení vyvlastňovacího,

b) neobmezené požadovací právo na dříví z lesů zamořených mniškou, v nedostatku jich lesů vůbec.

Budiž nařízena všeobecná pracovní povinnost a zřízeny pracovní oddíly ke kácení lesů; k témuž účelu budiž použito vojenských oddílů. V lesích zamořených buďtež zřízeny provisorní pily, které by provedly zpracování materiálu do té míry, aby mohlo býti se stavbou co nejrychleji započato.

Buďtež zabrány v místě stavby cihlářské a vápenné závody, jež v režii státní vyráběti budou potřebné ke stavbě cihly (vápno), případně budiž vyhrazeno státu požadovací právo dodání cihel, vápna atd. za výrobní cenu včetně 5% súročení investovaného kapitálu dle poměru odebíraného zboží.

Budiž nařízena všeobecná povinnost dodávání povozů a potahů k dopravě materiálu za sníženou cenu (ne vyšší než činí 50% dosavadních cen dopravních za jeden pevný metr).

Pro dopravu materiálu drahou buďtež přiznány snížené tarify.

Veškeré práce prováděny budou s největším možným urychlením.

Domky zůstanou majetkem státu, případně obcí; vybíranou činží nechť se umořuje užitý náklad.

Ve směru formálním se navrhuje, aby návrh byl přikázán výboru pro dopravu a veřejné práce.

V Praze dne 9. července 1920.

J. Ulrich,

Pik, Remeš, Chalupník, Chalupa A., Chalupa R., Koudelka, Karpíšková, Kasík, Kříž, A. Marek, Svoboda, Pocisk, Tadlánek, Biňovec, Brodecký, Černý Jan, Černý Ant., Bechyně, Němec A., Dr. Dérer, Johanis.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP