Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

705.

Interpelace

poslance dra Jos. Kubíčka a soudruhů

k ministru národní obrany a k ministru vnitra

týkající se bezodkladné repatriace bývalých ruských zajatců z tábora v Josefově.

V bývalém zajateckém táboře v Josefově umístěno je asi 1500 bývalých ruských zajatců, kteří přes to, že již bylo veřejně několikráte žádáno, aby byli dopraveni do své vlasti stále zůstávají v republice.

Na chování těchto Rusů docházejí denně stížnosti z celého okolí. Časopisy okolí josefovského přinášejí již stálé rubriky obsahující přečiny josefovských Rusů. Výtky, které se Rusům činí, a pro které žádáme jejich bezodkladnou repatriaci, jsou dvojího druhu: 1. politické, 2. bezpečnostní.

Co se jejich politického chování týče, o tom podali sami důkaz dne 1. května 1920, kdy se dělnického průvodu ostentativně súčastnili s rudými prapory a standartami, nesoucími nápisy, z nichž bylo zjevno, že se přihlašují zjevně k bolševismu. Nápisy tyto byly: Ať žije velký Lenin. Ať žije III. internationála. Ať žije sovětská Rossia, další nápisy pak vyzývaly dělnictvo české ku vstupu do III. internationály. Jelikož pak bolševism je otevřeně hnutím protistátním, dopustili se Rusové tímto činem těžkého prohřešení proti státu, jenž jim poskytuje již po 2 léta pohostinství. — Po tomto prvním otevřeném projevu pro bolševism netajili se již Rusové svým smýšlením a vystupovali jako přívrženci sovětského režimu a agitovali v jeho prospěch. Agitace však se neomezovala toliko na tábor sám, v němž nátlakem i přemlouváním snažili se získati nových přívrženců, nýbrž pokoušeli se i o agitaci mezi lidem domácím a prováděli ji s velikou houževnatostí, docházejíce do domů a rodin. V táboře se celé dny debatuje o bolševismu a sjezd soc.-dem. levice ukázal, jak naši přívrženci převratu se spoléhají na tyto Rusy, které si na slavnostní průvod ku dělání stafáže zvláště z Josefova objednali. Bylo zjištěno, že Rusové podnikají daleké agitační cesty po republice a zneužívají lásky českého lidu k ruskému národu ku propagaci bolševismu. V táboře josefovském zřízena je pro Rusy škola, na níž vyučují ruští učitelé. Školní místnost je ozdobena portraity Lenina a Trockého. — Všechny tyto uvedené věci ukazují jasně, že Rusové jsou politicky aktivním živlem a že jejich činnost směřuje následkem jimi přijatých zásad bolševismu proti existencí tohoto státu. Je to zjevno i z toho, že zřídily si svůj výkonný výbor a že organisují zajatce v celé republice. Za jakým cílem se to všechno děje, ukazují jejich výroky registrované denním tiskem, jež zjevně mluví o masakrech stran měšťanských a nebolševických vůbec a o převratu v republice.

Co se bezpečnostního jejich chování týče, možno shrnouti úsudek ve slova, že ruský tábor v Josefově ohrožuje krajně bezpečnost dalekého okolí.

Podle hesla Leninova: "Kraďte nakradené, dopouštějí se krádeží v domech i na polích, ohrožují dále veřejnou mravnost nevázaným stykem se ženštinami, poškozují lesy, napadají klidné chodce, střílejí v sadech, skupují po vesnicích vejce, máslo a jiné výrobky a prodávají za vysoké ceny, keťasují s kuřivem, slovem dopouštějí se nesčetných přečinů proti stávajícím zákonům." Je příznačné, že počátkem října bylo proti nim vedeno u okresního soudu v Jaroměři na 30 žalob pro uvedené delikty.

O všech těchto jejich činech podávají důkazy jednak policejní protokol bezpečnostní stráže v Josefově, ze dne 6. května 1920, 18. června 1920, 20. srpna 1920, 25. srpna 1920, 4. října 1920 atd. atd., jednak stížnosti okolních obcí Nový Ples, Jasená, Starý Ples, Jaroměř, Josefov atd. atd. Zvláště obec josefovská několikráte již si stěžovala na bývalé zajatce a ohradila se energicky proti tomu, aby počet jich byl rozmnožován.

Okolní obce všemožně žádají, aby Rusové ihned byli odstraněni.

Všechny tyto nepřístojnosti Rusů, jak v ohledu politickém, tak co se týče veřejné bezpečnosti a mravnosti páší se před očima vojenské správy táboru, jež všechno toto trpí bez ohledu na následky pro okolí, příp. pro stát

Z uvedených důvodů a s ohledem na všeobecnou žádost občanstva z okresu jaroměřského žádají podepsaní důrazně, aby bývalí ruští zajatci v Josefově, z nichž mnozí jsou nebezpeční státu i soukromému majetku, byli ihned rychlým způsobem dopraveni do své domoviny.

S tímto opatřením ráda souhlasiti bude také část ruských zajatců, kteří jen z donucení podléhají teroru svých vůdců.

Podepsaní táží se zdvořile pana ministra Národní obrany a pana ministra vnitra, zda jsou ochotni:

1. umožniti ruským zajatcům v Josefovském táboře okamžitý návrat do vlasti,

2. postarati se, aby tito cizinci nevměšovali se do vnitřních politických poměrů naší republiky,

3. postarati se o řádný dohled nad zajateckým táborem josefovským tak, aby netrpěla bezpečnost a mravnost jeho okolí.

V Praze dne 26. října 1920.

Dr. Kubíček,

Molík, Beran, Rychtera, Malypetr, Ing. Botto, Vahala, Staněk, Sonntág, Nejezchleb-Marcha, Křemen, Jan Černý, Chlebounová, Dr. Blaho, Dr. Hnídek, Štolba, Mach, Bradáč, Udržal, Dr. Černý, Dubický.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP