Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

704.

Interpelace

poslanců J. Dubického, Dra Kubíčka a soudruhů

na vládu

o přídělu petroleje a mouky pro domácký průmysl, jakož i o utvoření komise ústřední a komisí obvodových a o podpoře pro Ústřední svaz domáckého průmyslu se sídlem v Praze.

Hrozné poměry v řadách drobného po domácku pracujícího lidu byly příčinou, že bývalé Národní shromáždění odhlasovalo dne 12. prosince 1919 zákon o úpravě mzdových a pracovních poměrů práce domácké. Zákonem tím měla býti dána domáckému dělníku částečná právní ochrana pro jeho životní existenční minimum.

Šestiměsíční lhůta, v které zákon tento nabyl účinnosti, dávno již minulá, ale není posud v nižádném případě známo, že v tom kterém odvětví práce domácké došlo k řešení určitých otázek v zákoně obsažených. Předpokládáme sice, že zavinuli to snad dnešní hospodářské poměry a pak nezaměstnanost domáckých dělníků. Přes to však poukazujeme na nutnost prováděti úpravy mzdových a pracovních poměrů pro střediska té které domácké práce, kde jeví se alespoň částečná zaměstnanost. Máme pro to náležité důvody.

Částečně zaměstnán je domácký průmysl v odvětví ručního tkalcovství v Podkrkonoší, horách Orlických a na Českomoravské vysočině. Řadu ručních tkalců zaměstnávali naše výrobní tkalcovská družstva, pak jednotliví zaměstnavatelé (faktoři). V uvedených střediscích starali jsme se všemožně (hlavně prostřednictvím našich výrobních družstev) o částečné zaměstnání těchto domáckých dělníků a právě proto starati se musíme dnes v rámci shora zmíněného zákona o zřízení příslušné ústřední komise a obvodových komisí pro toto odvětví práce domácké, poněvadž máme obavu, aby za dnešních poměrů nebylo chudých domáckých pracovníků využito k obohacování jednotlivých zaměstnavatelů (faktorů) neoprávněným snižováním mzdy jako se dělo dříve.

Odborové a družstevní organisace v tomto odvětví práce domácké navrhly určitý počet domáckých dělníků do ústřední a obvodových komisí pro úpravu mzdových a pracovních poměrů a žádají, aby na návrh jejich, který vznikl ze skutečné potřeby, vzat byl náležitý zřetel. V důsledku toho činí Ústřední svaz pro domácký průmysl se sídlem v Praze jménem svých členů dotaz k ministru sociální péče, kdy vydáno bude ministerské nařízení o ustavení komise ústřední a komisí obvodových?

Dožadujeme se déle zvýšeného přídělu petroleje a mouky ku škrobení příze. Žádosti domáckých dělníků vyvěrají ze skutečné potřeby. Má-li ruční tkadlec býti se svojí rodinou živ, musí pracovati v zimě za ručním stavem při světle delší dobu a k tomu potřebuje zvýšený příděl petroleje. Právě totéž je i s moukou ku škrobení. Příze k zpracování musí býti škrobená, což tkadlec činiti nemůže, nemá-li přídělu.

Vzhledem k tomu, činíme ve věci Ústředního svazu pro domácky průmysl tento dotaz:

Je ministerstvo veřejných prací ochotno zvýšiti ručním tkalcům příděl petroleje za ceny maximální?

Je ministerstvo zásobování ochotno stanoviti určitý příděl mouky ku škrobení příze?

Ústřední Svaz pro domácký průmysl se sídlem v Praze dovolával se pro svoji samostatnou působnost podpory ze strany ministerstva financí. Poměry domáckého dělnictva jsou v pravdě tragické. Jedinou pomoc může jim skýtati odborová organisace na podkladě družstevním. Takovou organisací jest zmíněný Ústřední Svaz, který podal již žádost k ministerstvu obchodu o udělení příslušné státní podpory na kulturní a odborovou výchovu dělnictva po domácku pracujícího. Činíme dotaz: Je ministerstvo financí a obchodu ochotno dodatečně zařaditi do rozpočtu na rok 1921 přiměřený peníz k podpoře Ústředního Svazu pro domácký průmysl se sídlem v Praze?

V Praze dne 27. října 1920.

Dubický, Dr. Kubíček,

MUdr. Srdínko, Jan Černý, Mach, Křemen, Chlebounová, Branecký, Tůma, Vraný, Mašata, Dr. Černý, Vahala, Štolba, inž. Botto, Nejezchleb-Marcha, Dr. Hodža, Dr. Hnídek, Bradáč, Beran, Udržal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP