Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
672.
Interpelace
poslanců J. Koudelky, Karpíškové, Ant. Černého a soudruhů
k ministerskému předsedovi
o monarchistické oslavě narozenin Jana Liechtensteina v Kounicích.
Interpelací svou č. t. 137 podanou na bývalého ministerského předsedu Tusara ve věcí kolodějského zámku vznesl jsem na vládu dotaz, zda uznává suverénní práva Jana Liechtensteina na území republiky Československé. Odpovědí ze dne 15. srpna t. r., č. t. 489, bylo mí sděleno, že ťv otázce namítnuté suverenity knížete Jana II. z rodu Liechtensteinů nezaujala vláda ještě definitivního stanoviska; jakmile se tak stane, sdělí vláda, jak rozhodlaŤ.
Proto tím více pobuřuje to, čeho byli jsme svědky dne 5. října t. r. na panství liechtensteinských, zejména v Kounicích, a co nelze jinak nazvati, než monarchistickými rejdy na území republiky za asistence republikánských úřadů.
Na tento den totiž připadly narozeniny Jana Liechtensteina a tu správa jeho panství v Čechách — a patrně i na jiných místech republiky — nařídila všem svým podřízeným a svému dělnictvu klid práce, ačkoliv byla právě doba nutných řepních prací, pro které chtěla vláda sama suspendovati zákon o osmihodinné době pracovní. A bylo to dělnictvo, které na mnohých místech důstojně odmítlo diktát monarchistické oslavy cizího panovníka. A že se o diktát skutečně jednalo, toho dokladem jest rozkaz, aby o způsobu a rozsahu oslavy podána byla podřízenými ihned zpráva centrální správě panství liechtensteinských.
V Čechách byl střed této monarchistické parády v Kounicích u Českého Brodu, kde na zámku tamním toho času dlel člen rodiny liechtensteinské. Odtud byly rozesílány přípisy tohoto znění:
Fürstl. Johann Liechtensteins'sche Gutsverwaltung Kaunitz.
Jana knížete z Liechtensteinů správa velkostatku v Kounicích.
P. T.
Obecní zastupitelstvo městyse Kounice.
V úterý dne 5. října 1920 slaví náš chlebodárce své 80tileté jubileum svého dobročinnosti lidské zasvěceného života.
Ve zdejším farním kostele bude se v den tento sloužiti mše svatá na počest významného výročí tohoto a podepsaná jakož i současně patronátní úřad dovoluje si tímto zdvořilé pozvání k súčastnění se této mše učiniti.
Mše slouží se o 10. hodině dopoledne.
Správa knížete Jana z Liechtensteinů v Kounicích, dne 3. října 1920.
Podpis nečitelný.
Pozvání tohoto znění byla rozeslána samosprávným, státním i duchovním úřadům.
Přibíjíme zde na pranýř, že této slavnosti, s vyloženě protirepublikánskými tendencemi, která měla býti přece považována za věc soukromou, zúčastnil se úředně vrchní komisař okresní politické správy v Českém Brodě. Skutečnost tato vyvolala v celém okolí největší pobouření a odpor, neboť v historické paměti jest dobře zapsáno, že panství Liechtensteinů v Čechách bylo založeno loupeží spáchanou na českých lidech, vesnicích a městech a lid považuje nejrychlejší vyvlastnění lichtensteinského rodu za akt dějinné spravedlnosti a odčinění historické křivdy na kraji a národě spáchané. Rozhořčení lidu jest tím větší, ježto z kruhů úřednictva liechtensteinského v Kounicích jest prohlašováno, že oslavy této zúčastnil se též ministr národní obrany Husák a policejní ředitel Bienert, čemuž podepsaní ovšem nechtějí věřiti. K vůlí pravdě jest třeba věc tuto vyšetřiti a učiniti veřejné prohlášení nařknutých osob.
Podepsaní, uvádějíce předeslané, se táží:
1. Jaké stanovisko zaujímá vláda v otázce suverenity rodu Liechtensteinů na našem území a jak vysvětlí, že proti zákonu o zrušení šlechtických titulů trpí se Liechtensteinům užívání knížecího predikátu?
2. Je vládě známo, že úředně se zúčastnil oslavy narozenin Jana Liechtensteina. úředník okresní politické správy v Čes. Brodě?
3. Stalo se to s vědomím či na rozkaz vlády a jestliže ano, z jakých příčin se tak stalo; stalo-li se tak bez vědomí vlády, jak byl potrestán přednosta okresní politické správy v Českém Brodě za tento ostudný čin?
4. Je vláda ochotna zakročiti přísně proti všem původcům těchto a podobných monarchistických rejdů?
V Praze dne 26. října 1920.
Koudelka, Karpíšková, Ant. Černý,
Hummelhans, Albín Chalupa, Hampl, Prokeš, Svoboda, Lehocký, Pocisk, Al. Kříž, Johanis, Brožík, Biňovec, Pik, Ulrich, Novák, Němec, Geršl, Benda, Jan Černý, Chalupník, Dr. Charvát.