Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
665.
Interpelace
poslanců Albína Chalupy, Františka Biňovce, Antonína Černého a soudruhů
k ministru vnitra
ve věci velké stávky na panství Křivoklátském patřící bývalému knížeti Fürstenbergovi, nyní pod vnucenou správou pozemkového úřadu.
Vnuceným správcem panství jest p. Ambrož, který však jest neschopný proti klice Fürstenbergově a hlavně proti úředníku p. Šneiberkovi potřebnou autoritu si zjednati. Šneiberk vzal si za úkol odstraniti dělnické důvěrníky. Před měsícem po velkém šikanování propuštěn Václav Svoboda, důvěrník na dvoře Amalie, a to, jedině z důvodů těch, že měl odvahu podati stížnost k pozemkovému úřadu na špatné hospodaření tamtéž, což po vyšetření se prokázalo. Po oznámení propuštění, intervenoval interpelant jménem československého svazu zemědělského a lesního dělnictva v Praze, Klimentská ul. 14 u p. Dr. Viškovského v té věci a třikráte slíbeno telefonicky, že bude nařízeno, aby důvěrník byl ponechán a též ve schůzi správního výboru před týdnem osobně Dr. Viškovský sdělil, že tak učiní. Zda tak učinil není zde důkazu, jest však zde ale důkaz, že nařídilo hospodářské oddělení při pozemkovém úřadu inž. Šneiberkovi, by důvěrník zpět byl přijat. Fürstenberský úředník prohlásil, že mu nikdo nebude poroučet a on, že se rozkazu nepodvolí. Mohl tak učiniti proto, že v čele Pozemkového výboru stojí Dr. Viškovský, který ne jenom nerespektuje dosavadní zákony o pozemkové reformě ale sám jest v podruce Fürstenberském, neboť vyžádal si pro sebe ponechání honitby na Křivoklátsku a tudíž trpí a schvaluje zvůli úředníků Fürstenbergových. Tím se stalo, že již 3 dny ve 32 dnech došlo ku stávce, tam dosazeno asi 70 četníků, kteří vyhrožují stávkujícím vyhláškami, že když práce nebude zahájena, budou všichni zaměstnanci propuštěni. Boj stává se úporným tím, že boj vzala za svůj organisace velkostatkářů, kteří prohlašují, že nesmí se povolit. Šneiberk prohlašuje, že zápas vzniklý na Křivoklátsku musí být proveden do krajnosti a že se musí zbavit všech důvěrníků a osob jemu nepohodlných.
Podepsaní se táží:
Jest panu ministru známo, že zaviněno vše bylo úředníkem bývalého majitele a že děje se tak pod přímou patronancí presidenta pozemkového úřadu, který ať tajně či ze slabosti toto vše podporuje? Interpelanti se táží kdo komandoval tam četnictvo k násilňování dělnictva a ochraně zjevných násilníků a nepřátel republiky.
Jest pan ministr ochoten zjednati ihned nápravu a pohnati k zodpovědnosti skutečné vinníky ať jsou kdokoliv, jakož i současně naříditi okamžité odvolání četnictva a odstranění a potrestání inž. Šneiberka?
Jest pan ministr ochoten postarati se o to, aby zákony republiky v tomto případě také zákon o řádném hospodaření na zabraných velkostatcích byl velkostatkáři a jejich zřízenci zachovávány a autorita státu a důvěra občanstva k plnění zákonů nebyla takovými přehmaty podkopávána?
V Praze dne 4. listopadu 1920.
A. Chalupa, Biňovec, A. Černý,
Chalupník, Svoboda, Benda, Al. Kříž, Tayerle, Bečko, Zverec, Aster, Mikulíček, Karpíšková Sychravová, Marek, Ulrich, Kovačič, Dr. Dérer, Houser, Geršl, J. Černý, Brožík, Srba.