Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

661.

Interpelace

poslanců Vladimíra Drobného, Františka Langra, Václava Sladkého, Igora Hrušovského a společníků

k ministru školství a národní osvěty

o zmaření sloučení veřejných škol obecných v Nosislavi, poštvaným katolickým lidem.

Rozhodnutím ministerstva školství a osvěty ze dne 6. března 1920, č. 423, bylo ustanoveno, aby dvě obecné školy dvoutřídní veřejné v Nosislavi, politický okres Hustopeč na Moravě, rozdělené dle konfesí na školu katolickou a evangelickou, byly sloučeny v jednu obecnou školu čtyřtřídní, v níž by musely býti přijímány dítky jakéhokoliv vyznání náboženského. Rozhodnuti toto bylo podřízenými úřady projednáno, provedeno a dle konečného nařízení okresní školní rady v Hustopeči ze dne 5. října 1920, č. 2086, došlo dne 25. října 1920 ke sloučení žactva obou bývalých škol a jeho zařazení do sloučené školy čtyřtřídní. Učitelskou konferencí upraveno vyučování dle učebných osnov, zřízena zákonitě i nová společná místní školní rada, jež učinila všechna ostatní potřebná opatření. Ale protizákonným shluknutím katolického lidu, který zatarasil cestu do budovy katolické školy, volaje: "až potud a dále ne!" do školy katolické smějí jíti pouze děti katolické a katoličtí učitelé, Vy si jděte do své školy evangelické, my Vás nepotřebujeme atd; rovněž nadávkami a osobním vyhrožováním zabráněno bylo nařízenému sloučení a úplně znemožněn další úřední postup. Den na to 26. října dostavil se do obce správce politické správy okresní a předseda okresní školní rady, místodržitelský tajemník Kabela, aby provedl osobně ministerské nařízení. Ale i tomu byl výkon úplně znemožněn, rozeštvaným davem, popuzovaným již po delší dobu proti sloučení obou škol místním katolickým farářem Cejpkem a provedení bylo nutno odložiti již vzhledem k tomu, že zástupcové lidové strany odvolávali se na výrok ministerského rady Switawského v Brně u zemské politické správy moravské, že sloučení je odloženo až do vyřízení protestu katolického občanstva k nejvyššímu správnímu soudu. Ačkoliv ani správce okresního politického úřadu, ani zástupcové obce a místní školní rady i učitelé tohoto odkládacího důvodu neuznali, přece byli nuceni ustoupiti násilí a provedení oddáliti, protože rozvášněný dav asi 150 lidí vyhrožoval i krveprolitím a nedal se udržeti na uzdě.

Tento případ je velmi smutnou ukázkou důsledku nerozvážného politického i náboženského štvaní mezi lidem, který slepě brání se výhodám organisovaných škol vícetřídních, jež mohou mnohem lépe pečovati o vyšší vzdělání lidu a všeobecný pokrok, než-li školy ménětřídní. Zároveň je případ tento i více politování hodný, poněvadž ministerstvo školství a národní osvěty připravuje soustavné slučování všech nábožensky rozdělených škol obecných také na Slovensku a jeden takový zmařený pokus mohl by vyvolati pravidlo. Proto táži se podepsaní:

1. Jest pan ministr školství a vyučování ochoten informovati se podrobně o tomto případě a naříditi okamžité provedení sloučení obou obecných škol v Nosislavi před konečným rozhodnutím nejvyššího správního soudu, které nemůže než potvrditi rozhodnutí ministerstva školství a osvěty?

2. Jest pan ministr školství a osvěty ochoten vyšetřiti výrok ministerského rady Switawského u zemské politické správy v Brně, jenž prý vydal rozkaz okresní školní radě k zastavení provádění ministerského nařízení?

3. Je ochoten pan ministr školství a osvěty zakročiti u ministerstva vnitra, aby všemi prostředky zabráněno bylo poštvané ulici stavěti se proti nařízením úředním, násilím je potírati a znemožňovati a aby přísně potrestáni byli původcové popsaného násilí?

V Praze dne 4. listopadu 1920.

Drobný, Langr, Sladký, Hrušovský,

Landová-Štychová, Zeminová, Dr. Uhlíř, Laube, Netolický, Draxl, Hrizbyl, Pechmanová, Buříval, Stříbrný, Slavíček, Dr. Vrbenský, Trnobranský, Špatný, Dr. Bartošek, Dr. Franke, Tučný, Saidl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP