Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

617.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslanců Rudolfa Berana, Tůmy a soudruhů (tisk 117)

o násilném počínání si dělnictva v Poříčí u Českých Budějovic.

Během posledních dvou týdnů měsíce května t. r. dožadovali se důvěrníci dělnictva z okolí Poříčí u Českých Budějovic, respektive dělnictva zaměstnaného na stavbě okresní silnice Boršov — Lipí o příděl mouky z poříčského mlýna.

Dne 18. května 1920 prováděl ve mlýně v Poříčí správce okresního obilního úřadu Buben z Českých Budějovic revisi. Okolní dělnictvo, které — jak naznačeno — již před tím vyjednávalo, aby mouka z tohoto mlýna mu byla přidělena, zvěděvši o revisi, došlo k mlýnu a domáhalo se splnění této žádosti důrazným způsobem.

Správce Buben chtěje na lid konejšivě působiti, prohlásil, že nepřipustí podloudné semílání a vyvážení mouky a svolil, aby dělnictvo postavilo ke mlýnu hlídku, aby nemohlo býti bez jeho vědomí nic vyvezeno. Když pak bylo vydáno 3000 kg mouky tamní obecní aprovisaci na konto přídělu pro budoucí týden, dělnictvo se rozešlo.

Dne 27. května 1920 žádali důvěrníci tohoto dělnictva u obilního úřadu v Českých Budějovicích zvláštní nový poukaz na mouku pro konsum. Žádost tuto správce okresní rozdělovny zamítl. Rovněž okresní správa politická žádaného poukazu nevydala.

Týž den dostavil se do mlýna, byv povolán správcem okresního obilního ústavu, revident zemského obilního úřadu z Prahy, Karel Šmíd, který vykonal soupis veškerých zásob ve mlýně. V soupisu pokračováno také následujícího dne, t. j. 28. května 1920.

Tohoto dne, t. j. 28. května, po 10. hodině dopolední přišlo ke mlýnu asi 300 osob zaměstnaných většinou na stavbě silnice Boršov—Lipí a postavilo se blíže mlýna. Do kanceláře mlýna byla vyslána 4 členná deputace, jež žádala revidenta Šmída o příděl mouky. Revident Šmíd prohlásil, že žádosti nemůže vyhověti a odkázal ji na okresní správu politickou, načež se deputace vzdálila.

Kolem 1/2 12 hodiny dopolední vniklo násilně asi 20—25 dělníků do mlýna, odcizili během několika minut v prvém patře 19 pytlů bílé mouky a jeden pytel krupičky. Dalším výstupům učinili přítrž dva četníci, kterým se podařilo, zavříti dveře u mlýna.

Uloupené pytle byly naloženy na připravený povoz, odvezeny do Boršova a tam obsah jejich v dělnickém konsumu "Rovnost" rozdělen.

Tři dny po těchto výtržnostech v mlýně u Poříčí došel na rolnické družstvo v Poříčí vagon bramborů; o této zásilce nedošlo však včas ani rolnickému družstvu v Poříčí, ani okresnímu obilnímu úřadu, ani okresní správě politické vyrozumění a poněvadž brambory musely býti týž den vyloženy, rozebralo si je dělnictvo dříve, než členové rolnického družstva pro brambory se svými povozy dojeli.

Ještě týž den, kdy mouka byla z mlýna odcizena, zahájilo četnictvo pátrání po pachatelích a zjistilo 18 osob, které byly soudu udány. Trestní vyšetřování bylo již skončeno a proti účastníkům bude podána žaloba pro zločin veřejného násilí podle § 83. tr. z. a krádeže podle §§ 171, 173, 174 II. a) a 179 tr. z. Rovněž odcizení vagonu bramborů stalo se předmětem soudního vyšetřování. Další opatření politického úřadu první stolice budou ihned následovati, jakmile bude soudní trestní řízení uzavřeno.

Vláda želí těchto nezákonností a, třeba uznávala tlak mimořádných poměrů, doléhajících na obyvatelstvo, nemůže shověti, aby nevole lidu zjednala si cestu způsobem nepřípustným, a použije samozřejmé jak v tomto, tak i v líných případech všech zákonných prostředků, aby zabránila násilnostem uvedeného druhu.

V Praze dna 12. října 1920.

Ministr vnitra:

Dr. Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP