Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

616.

Odpověď

ministra vnitra a ministra pro zásobování lidu

na interpelaci poslanců Dra. Fr. Noska, Josefa Šamalíka, Václava Koška a soudruhů (tisk 130)

o postupu okresní politické správy v Novém Městě nad Metují při reparticích vojenských výloh.

Městské obci Novému Městu n. Met. vzešly za celou dobu válečnou, až do poslední doby vojenskými asistencemi výlohy celkem K 20.681·73. Náklad ten vzrostl asistencemi vojenskými a pracovními družstvy vojenskými, jež nadřízenými úřady buď přímo vysílány neb na daný příkaz musily býti úřadem zdejším vyžadovány k rekvisicím dobytka, obilí, sena a slámy. Všechny oddíly byly dirigovány vždy do Nového Města n. Met., jakožto sídla politického úřadu a odtud byly teprve rozesílány po obcích venkovských.

Jest pravdou, že vojsko obdrželo vždy žold svůj, výlohy ubytování a stravování připadaly však k tíži obci, která při nejmenším dopláceti musila značné diference za ubytování, stravování a v zimě za otop a světlo, neboť požitky vojenské k tomu zdaleka nestačily. Nařízeno bylo vždy, že obce mají se postarati o řádné ubytování a stravování vojska. Tím vzrostl by pro obec Novoměstskou tento značný náklad, jehož úhrada by znamenala značné zatížení poplatníků novými přirážkami.

K žádostí obce Nového Města n. Met. předlužila politická okresní správa v Novém Městě n. Met. spis zemské správě politické v Praze zprávou ze dne 3. dubna 1920, č. 10081 s návrhem, by poukázán byl Státní obilní ústav, by výlohy tyto obci Novoměstské byly uhraženy Státním obilním ústavem.

Ministerstvo pro zásobování lidu odmítlo tuto žádost výnosem ze dne 5. května t. r., č. 36125, poněvadž Státní obilní ústav přejímá zásadné jen výlohy vzniklé vojenskými asistencemi, které hradí vojenská správa obcím. Již převzetí těchto výloh znamená značné zatížení státních financí, neboť správně vzato, měly by všechny výlohy, spojené s vysláním vojska, hraditi ty obce, které vojenské rekvisice zavinily. Dále prohlásilo ministerstvo, že, když Nové Město n. Met. jakožto sídlo okresní správy politické a středisko vojska mělo přispěli k výlohám vojenských rekvisic nepoměrně více, než ostatní obce. okresu novoměstského, kde byly rekvisice konány, mají tyto obce převzíti přiměřenou část tohoto vyššího nákladu.

Na základě tohoto výnosu rozvrhla potom okresní správa politická v Novém Městě nad Metují výměrem ze dne 14. května 1920, č. 13049 výlohy ty na jednotlivé obce jednak podle toho, jak bylo nutno pro jednotlivé obce vojenských rekvisic použíti, jednak podle poctu rolníků, neboť mnohdy rekvisice vojenské byly přímo pro všechny obce nařízeny, jednak podle výsledku dodávek a možnosti a ochoty odvádění, jednak se zřetelem na počet konsumentů v uvážení okolnosti té, že zájem spotřebitelů podmíněn byl též prováděním těchto rekvisic, mnohdy naprosto nevyhnutelných.

Zmíněný výměr okresní správy politické nebyl, jak v interpelaci vytčeno, opatřen poučením rekursním. V tomto směru nelze uznati postup 1. instance správným. Ve smyslu. zákona ze dne 12. května 1896, ř. z. č. 101 mělo se stranám výslovně dostati poučení, že lze proti výměru podati do 14 dnů odvolání k zemské politické správě. Nedostatek tento nečiní však sám o sobě zmíněný výměr právně neúčinným, i bylo ve smyslu právě cit. zákona zúčastněným obcím volno domáhati se odstranění nedostatku právního poučení zvláštním rekursem; nad to pak mohly obce i přes právě zmíněný nedostatek bráti výměr i co do věcného jeho obsahu v odpor odvoláním k zemské politické správě a tím vyvolati přezkoušení jeho obsahu postupem instancí.

Ostatně zapravila již celá řada obcí rozrepartované výlohy rekvisiční a projevila tím souhlas, že nebylo by spravedlivé ani odůvodněno, aby jediná obec značné náklady ty za celý politický okres nesla.

Budou-li se jednotlivé obce zdráhati tyto výlohy hraditi, nezbývá nic jiného, než celkový náklad, který připadá na jednotlivé obce, rozděliti podle § 26. nařízení ze dne 27. června 1919, č. 354, na ty rolníky, kteří zavinili vyslání vojenských rekvisic, a podle potřeby na nich příslušnou částku vymáhat pořadem exekuce. Tento pokyn byl tehdy dán okresní správě politické shora uvedeným výnosem.

Ovšem tento rozvrh působil by okresní správě politické, která je beztoho přetížena jinými naléhavými pracemi, veliké potíže a mimo to by takovéto opatření vzbudilo mezi zemědělci dotyčné obce veliký rozruch, což zajisté není přáním interpelantů.

Z důvodu prospěšnosti bylo by si jen práti, kdyby všechny obce přejaly celkový náklad, právě tak jako stát přejímá ostatní rekvisiční výlohy přes to, že podle zásady absolutní spravedlnosti, neměli by se tím zatěžovati všichni poplatníci, nýbrž jen ti zemědělci, kteří rekvisice zavinili.

V Praze dne 14. října 1920.

Ministr vnitra:

Dr. Černý, v. r.

Ministr pro zásobování lidu:

Průša, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP