Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
602.
Interpelace
poslanců Rudolfa Bergmana, Dra Mazance a soudruhů
na ministerského předsedu a ministra vnitra
v záležitosti vynětí velkostatku Nové Dvory ze záboru a způsobu jeho zadlužení.
Podle časopiseckých zpráv povolil Pozemkový úřad, aby velkostatek Nové Dvory byl vyňat ze záboru. Velkostatek ten koupila ťJednota malozemědělských a hospodářských družstev republiky ČeskoslovenskéŤ tedy svépomocné sdružení za 1,690.000 Kč. Tržní cena tohoto velkostatku obnášela dle smluv trhových r. 1882 109.000 zl. r. č., r. 1895 126.800 zl., 1897 130.000 zl. r. č., r. 1907 250.000 K, r. 1907 koupilo je České stavební družstvo a když odprodalo značnou část parcel, prodalo zbytek 31. prosince 1917 za 400.000 K, 5. října 1918 koupila je Pozemková banka za 700.000 K. Pozemková banka podle svých stanov má právo kupovati velkostatky a parcelovati je. Mezitím byl usnesen záběrový zákon, tento velkostatek zabrán a Pozemková banka nemohla parcelaci provésti. Na podzim roku 1919 koupila tento velkostatek Jednota malozemědělců za 1,690.000 K, tedy za cenu přemrštěnou pro účel, který dle stanov má, totiž ťpodporovati vznik a rozšíření malozemědělských usedlostí parcelováním velkostatkůŤ. Pozemkový úřad vynětí ze záboru schválil.
Na tuto koupi zapůjčila Spořitelna města Tábora 1,200.000 Kč. Od doby této koupě do nynějška nezřídila Jednota ani jedinou malozemědělskou usedlost. Vzhledem k ohromné kupní ceně nebyly by zajisté také tyto pozemky a usedlosti levné a zdá se, že celý obchod byl uzavřen jen za účelem pozemkové spekulace stavební.
Podepsaní táží se p. ministerského předsedy a p. ministra vnitra:
1. Dal Pozemkový úřad svolení k vynětí Nových Dvorů ze záboru?
2. Dáno bylo toto svolení, ačkoliv byly známy tržní ceny při koupích předchozích a jak byla odůvodněna tato obrovská cena tržní?
3. Předložila Jednota plán, jak míní velkostatek parcelovati a bylo prokázáno jasně, že parcelační činnost Pozemkového úřadu v sousedství nebude alterována?
4. Jakými fakty odůvodnil Pozemkový úřad, že veřejné zájmy vyžadují zrušení záboru, jak zákon to žádá, a jest ochoten pan ministerský předseda je sděliti?
5. Byla zápůjčka obecni spořitelny v Táboře ve výši 1,200.000 K schválena za vědomí a souhlasu vládního komisaře a je ochoten pan ministr vnitra sděliti důvody?
6. Je vůbec pan ministr vnitra ochoten sděliti, zdali dány byly spořitelnám instrukce zamezující, aby neposkytovaly zápůjčky umožňující pozemkovou a průmyslovou spekulaci a dbaly toho, by vklady požívaly jistoty sirotčí, jak regulativ předpisuje?
7. Je vláda ochotna vyzvati vládní komisaře ve spořitelnách, aby jim předložili seznam a odůvodnění obchodů od nich povolovaných, a to hypotečních, směnečních a lombardních?
V Praze dne 27. října 1920.
Bergman, Dr. Mazanec,
Dr. Lukavský, Dr. Hajn, Dr. Matoušek, Purkyňová, Petrovický, Dr. Rašín, Dr. Kramář, Špaček, Dr. Stránský, Votruba, Veverka, Dyk, Mašek, Ing. Bečka, Zavřel, G. Navrátil, Šamalík, Janalík, Fr. Navrátil, Kopřiva, Tomik.