Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

600.

Interpelace

poslance B. Bradáče, Jana Dubického a společníků na

ministry vnitra a zásobování

o započítání deputátního obilí do kontingentu.

Na jaře letošního roku pod hrozbou stávek museli rolníci uzavříti kollektivní smlouvy se zemědělským dělnictvem za tiché patronace politických úřadů. Dle těchto smluv jsou rolníci povinni k velkým naturálním dávkám, jak deputátnímu tak i dennímu dělnictvu. Dávky tyto mnohokráte převyšují množství potravin přípustné pro samozásobitele, takže Hospodářské rady a kontrolní orgánové často zjišťují, že obili pod rukou prodávají deputátníci.

Tyto velké dávky neobyčejně zmenšují schopnost rolníků odváděti obilí státu, čímž trpěti bude zvláště městské obyvatelstvo. Zemědělci jsou nyní v takové situaci, že na jedné straně dělnictvo žádá veškeré obilí, brambory a uhlí dle smlouvy, — ale na druhé straně okresní obilní úřady okresní politické správy zdráhají se obilí a brambory tyto započítati do kontingentu. Zemědělcům se radí, aby ony dávky obilin a brambor, které převyšují zákonem stanovené množství pro samozásobitele, nedávali dělnictvu in natura, ale v penězích dle maximálních cen. Kdyby tato rada byla prováděna vznikly by na venkově mezi rolnictvem a zeměděl. dělníky nové spory, které mnohde vyvrcholili by ve stávky.

Není věcí rolníků, aby zkoumali, zda-li ono množství potravin, vynucené pro dělnictvo jarní smlouvou, je aktem sociálně spravedlivým a to tím spíše ne, poněvadž smlouvy tyto podepisovali i zástupci okresních politických správ. Když k těmto smlouvám dali okresní politické úřady svůj souhlas, jest jejich věcí, aby nesrovnalosti tyto daly do pořádku samy.

Zemědělci však nemohou trpěti, aby obilí a brambory dělnictvu dle jarních smluv poskytované nebylo počítáno do kontigentu a vznášejí proti této nepochopitelné praksi protest.

Tážeme se: Jsou uvedené případy známy pánům ministrům zásobování a vnitra? Jsou ochotni naříditi okresním politickým správám, aby obilí a brambory, které zemědělci jsou nuceni svým dělníkům odváděti nad stanovenou kvotu, bylo započítáno do kontigentu?

Postarají se o to, aby na venkově nebyly vynucovány smlouvy, které by zemědělce zavazovaly ku konání povinností jež jsou v přímém rozporu s vládním nařízením o zásobování lidu?

V Praze dne 27. října 1920.

Bradáč, Dubický,

Rychtera, Malypetr, Beran, Dr. Blaho, MUDr. Srdínko, Udržal, Jan Černý, Tůma, Jar. Hálek, Vacula, Chlebounová, Dr. Černý, Mach, Vahala, Molík, Křemen, Dr. Kubíček, Vraný, Dr. Hnídek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP