Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
580.
Návrh
poslance Josefa Šamalíka, Václava Sedláčka, Františka Kopřivy a soudruhů
na bezplatnou výrobu slivovice z vlastního pěstovaného ovoce pro domácí spotřebu.
Majitelé zahrad na Moravě měli právo. dle zákona ze dne 20. června 1888 vyrobiti z vlastního ovoce jisté množství daně prosté slivovice. Tato výhoda byla zrušena vládním nařízením ze dne 17. února 1920, č. 105, čímž nabyl platnosti zákon ze dne 2. prosince 1919, 5. 643, dle něhož veškerá výroba lihu, tudíž i slivovice podléhá dani.
Daň výrobní ze sta % lihu činí 12 Kč, daň spotřební rovněž 12 Kč, takže zemědělec, jako výrobce i jako spotřebitel musí platit z vlastních výrobků ze sta % lihu přes 24 Kč.
Letošním rokem stalo se velké množství peckovitého ovoce následkem dešťů nepotřebným k prodeji a nedalo se jinak zhodnotiti, než vypálením na slivovici. Leč ohromné zdanění výroby i spotřeby slivovice z domácího odpadkového ovoce vyrobené znemožňuje zemědělcům, aby tímto způsobem ovoce odpadkové zužitkovali. Zemědělci, kteří jsou majiteli zahrad, jsou beztak postiženi 200% přirážkou k pozem. dani na úhradu cen mouky, pak-li jest jím ale ještě znemožňováno vysokou daní a výroby a spotřeby slivovice — zužitkovati odpadkové ovoce, které se na nic jiného nehodí, pak vlastně stát přivodí zrušování ovocných zahrad.
Prostá spravedlnost toho žádá, aby výhoda, která skýtána byla naší Moravě za doby Rakouska, byla všem československým. zemědělcům znovu poskytnuta a sice "tím způsobem, že bude výroba slivovice z odpadkového ovoce vlastního pěstění pro domácí spotřebu až clo 50 litrů daně prostou uznána.
Podepsaní navrhují: Slavná sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon o dani z výroby lihu, ze dne 2. pros. 1919, 5. 643 budiž pozměněn v tom smyslu, že výroba slivovice pro domácí spotřebu do 50 l z vlastního vypěstovaného ovoce — jest daně prostou a podléhá jen dani spotřební.
Úhrada povstalého úbytku stát. příjmů budiž kryta přiměřeně zvýšenou daní z jemných likérů. Návrh přidělen buď výboru finančnímu.
V Praze dne 26. října 1920.
Šamalík, Sedláček, Kopřiva,
Dr. Labay, Janalík, Kaderka, Bezděk, Roudnický, Dr. Hruban, Rýpar, Dr. Nosek, Rozsypalová, Dr. Dolanský, Dr. Buday, Čuřík, Navrátil F., Tomik, Adamovský, Myslivec, Dr. Mazanec, Šrámek, Hancko, Adámek, Záruba.