Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

575.

Návrh

poslance Josefa Šamalíka a soudruhů na uvolnění části sklizně chlebovin.

Nařízením vlády republiky Československé ze dne 11. června 1920, č. 390 zabavena byla veškerá sklizeň obilí, luštěnin, olejnatých plodin, krmiv, jakož i mlýnské výrobky z těchto plodin ve prospěch státu.

Tento vládní čin, provedený způsobem protiústavním, jak bylo interpelací poslanců Josefa Šamalíka, Josefa Adámka, Františka Navrátila, Michala Tomika, Františka Kopřivy, Františka Janalíka, Jana Rýpara a soudr. podanou dne 18. června 1920 pod. č. 166 na min. předsedu, a dosud nezodpověděnou, dokázáno, přivodil, že veškery zásobovací a rekvisiční instituce nejen zůstaly dále v činnosti, ale byly ještě rozmnoženy zavedením výkupních komisařů.

Zemědělský lid ponechán v letošním hospodářském roce znova ve státním nevolnictví, které zaviňuje stálý pokles zemědělské výroby. Protestů proti zabavení sklizně se strany zemědělců nebylo vůbec dbáno, ačkoliv návrhy jich, v ohledu zásobovacím podávané, znamenaly zlepšení zásobovacích poměrů. Zemědělci zavázali se dodati možný kontingent dobrovolně a bez donucovacích prostředků, ale vším právem žádají, aby zbytek sklizně po odevzdání kontingentu byl úplně uvolněn, spotřební kvota a mlecí lístky zrušeny.

Jest nejen bezúčelno a zbytečno, jen drážděním a chikanováním zemědělského lidu, pak-li obilí pro jeho vlastní spotřebu domácí a hospodářskou má zůstati zabaveno a po částkách ve smyslu úředních nařízení pro mletí, osev a skrmování uvolňováno. Nejmocnějším donucovacím prostředkem pro odevzdání kontingentu, jest uvolnění zbylé sklizně. Aby části této hospodářské svobody zemědělec docílil, odvede správně a spravedlivě předepsaný kontingent.

Tím odpadnou nákladné rekvisice, násilné prohlídky domácností a jiné tvrdosti a docílí se rychlejším způsobem zemědělských dodávek.

Poněvadž zabavení celé letošní sklizně, soukromého to majetku zemědělského lidu, stalo se za zasedání Národního shromáždění cestou nařizovací, což jest porušením § 109. ústavního zákona ze dne 29. února 1920,

a poněvadž zásobovací poměry v republice připouští zadržení pouze pro veřejnou aprovisaci potřebného množství obilí, tudíž předepsaného kontingentu a nikoliv celé sklizně,

a poněvadž po odevzdání kontingentu uvolněním zbytku sklizně pro zemědělskou spotřebu, zejména zrušením spotřební kvoty a mlecích lístků odpadnou jak pro zemědělský lid, tak obecní a okresní úřady značné obtíže a výkony,

navrhují podepsání: Slavná sněmovno račiž se usnésti.

I.

Nařízení vlády republiky československé ze dne 11. června 1920 o úpravě obchodu obilím, luštěninami, olejnatými plodinami a výrobky z nich, dále semenem jetele, vojtěšky a chmelem č. 390 se zrušuje.

II.

Vládě republiky československé se ukládá, aby s největším urychlením předložila posl. sněmovně osnovu zákona o upotřebení polní sklizně pro celý letošní hospodářský rok na základě těchto zásad:

1. Zabavení státnímu podléhá jenom ona část obilní sklizně a jen u těch zemědělců a velkostatků, která jest předepsána pro státní dodávky jako kontingent. Kontingenty buďtež přezkoušeny a dle zjištěných poměrů upraveny a sníženy. Po odevzdaní upraveného kontingentu zbytek sklizně pro spotřebu zemědělcovu se úplně uvolňuje. Spotřební kvoty a mlecí lístky pro zemědělce se zrušují. Zemědělci, jenž kontingent dodal, vydá se osvědčení úřední, že smi pro svou potřebu obilí volně mleti a v hospodářství upotřebovati. Sklizen luštěnin, kukuřice, máku a jiných olejnatin a krmiv se úplně uvolňuje.

2. Pro uvolněné obilí platí tytéž směrné ceny, jako pro obilí odevzdané ve prospěch veřejné aprovisace s příplatkem nadkontingentním, který budiž zvláštním zákonem stanoven.

3. Vládní nařízení republiky československé ze dne 25. června 1920, čís. 404 o přejímacích cenách obilí, luštěnin, olejnin ze sklizně 1920, budiž zrušeno a posl. sněmovně předložena budiž osnova zákona o maximálních cenách obilí, luštěnin a olejnin v tom smyslu, že dosavad platné ceny i s rychlostními premiemi budou spojeny a pro celý hospodářský rok zůstanou v platnosti dosavadní ceny přijímací a rychlostní premie za prvé dva měsíce dodávkové. Mimo to budiž stanoven příplavek nadkontingentní za obilí, jež dodáno bude buď pro veřejné zásobování, nebo odprodáno ve volném obchodě.

Odvádění obilí

jest prováděno prostřednictvím hospodářských družstev, Družin, Raiffeisenek a jiných korporací nebo solidních obchodníků k tomu pověřených, jimž přiznána jest zvláštní odměna za provádění výkupu. Pro letošní hospodářský rok přebírati budou takto dodávané obilí ustanovení už subkomisionáři. Výkupní komisaři jsou zrušeni. Státní, zemské a okresní obilní ústavy přetvoří se v syndikát zemských družstev zemědělských a konsumních, jež převezme výkup a spracování obilí. Městům a velkotovárním podnikům, může býti přidělováno také obilí nespracované přímo od subkomisionářů. Obilí budiž skladováno buď v suchých skladištích nebo u zemědělců, buď jim za to povolen zvláštní příplatek.

Zásobování spotřebního obyvatelstva

budiž prováděno, buď cestou volného nákupu za pevně stanovené ceny, aneb prostřednictvím zásobovacích organisací konsumních, okresních a obecních aprovisačních výdejen. Za tím účelem budiž stanovena pevná spotřební kvota, nejméně 2 kg mlýnských výrobků pro osobu a týden a to stejná pro všecky spotřebitele, kteří prostřednictvím aprovisačních výdejen budou zásobováni. Pouze pro velmi těžce pracující dělnictvo možno stanoviti spotřební kvotu vyšší. Pro takové zásobování použije se obilí docíleného z předepsaných kontingentů anebo z ciziny dopraveného.

Jinak budiž dovoleno, aby mohl každý spotřebitel zakoupiti si u producenta na úřední poukázky, vystavené obecním aprovisačním úřadem, nejvýše 200 kg obilí pro osobu a rok, za ceny úředně stanovené (pevnou cenu a příplatek nadkontingentní) a to onoho množství, jež zemědělci zůstane po odevzdání celého kontingentu.

Spotřebitelé, jimž vydány budou úřední poukázky na přímý nákup obilí, musí býti ze seznamu nezásobených vyškrtnuti a nemají nároků na příděly mlýnských výrobků z aprovisačních výdejen.

Aprovisační příděly mlýnských výrobků buďtež vydávány buď konsumními spolky resp. jejich svazy všech politických stran aneb legitimními obchodníky, kteří se přihlásí. Tyto konsumy i obchodníci neb jejich Svazy utvořiti musí v každém okrese společné grémium, které za součinnosti okresního politického úřadu opatřovati bude nejen mlýnské výrobky, nýbrž i ostatní životní potřeby, opatřené pro zásobení okresu jak z domácí výroby, tak i z cizozemského dovozu a přidělovati je bude jednotlivým výdejnám v obcích dle poctu přihlášených odběratelů.

Aprovisační výdejny vésti musí přesný a správný seznam svých odběratelů mouky a jiných životních potřeb pod kontrolou obecních úřadů. Příděly mlýnských výrobků a jiných potřeb, musí býti pro všechny výdejny okresu stejné, jak co do množství, tak i druhů. Přednostní nebo výsadní zásobování nesmí býti přípustno.

Ceny mouky

buďtež upraveny jednotně; bude-li možným nákup obilí u zemědělců z přebytků po odevzdání kontingentu, jako jest to zákonným způsobem zavedeno v Rakousku, pak zámožnější vrstvy zásobí se přímo a pro zásobení aprovisační moukou zůstanou jen nemajetné vrstvy lidu. Těmto vrstvám obyvatelstva budiž povolena sleva jen na cenách mouky chlebové.

Seťové obilí

budiž dovoleno nakupovati na úřední povolení obecním úřadem vydané z. přebytků sklizně za ceny shora uvedené. Zemědělcům budiž povolena úplně volná výměna osiva, čímž zvýší se výnos příští sklizně.

III.

1. Budiž co nejrychleji v cizině opatřeno a do republiky dopraveno potřebné. množství obilí a mouky, aby zásobování obyvatelstva netrpělo poruch.

2. Hranice republiky buďtež přísně střeženy, aby vývoz potravin, který se provádí, byl zamezen.

3. Buďtež provedeny potřebné kroky, aby příští sklizeň obilí, luštěnin, krmiv a bramborů byla úplně uvolněna.

Návrh tento budiž přidělen k urychlenému projednání výboru zásobovacímu se lhůtou 14 dnů.

Poněvadž návrh nevyžaduje zvýšení finančních nákladů, jež jsou. po ruce pro zabezpečení výživy obyvatelstva, není třeba zvláštní úhrady navrhovati.

V Praze, dne 26. října 1920.

Šamalík,

Navrátil F., Kaderka, Dr. Nosek, Roudnický, Rozsypalová, Tomík, Dr. Hruban, Rýpar, Vrabec, Adamovský, Hancko, Dr. Labay, Dr. Dolanský, Záruba, Adámek, Sedláček, Kopřiva, Myslivec, Dr. Mazanec, Dr. Buday, Šrámek, Janalík.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP