Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

558.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Fr. Maška a soudruhů (č. tisku 73)

ve věci vázaného hospodářství zemědělskými produkty a ve věci zásobování obyvatelstva.

Na tuto interpelaci mám čest podati jménem vlády tuto odpověď:

Požadavek kladený v bodu I. (1—2) stal se zatím bezpředmětný nařízením ze dne 11. června 1920, č. 390, kterým bylo opětně zavedeno vázané hospodářství obilím a j.

Na vázaném hospodářství obilím nutno pro běžné období zásobovací trvati, neboť zrušení jeho mělo by za následek vážné poruchy v zásobování obyvatelstva. Domácí sklizeň nepostačuje a neregulovaný dovoz nevyplnil by mezery schodku.

K bodu I. 3.

Hospodařením strojenými hnojivy v republice československé pověřena jest komise pro strojená hnojiva, která byla zřízena nařízením ministru zemědělství a obchodu ze dne 23. listopadu 1918, č. 48 sb. z. a n.

Již od jara 1919 snažilo se ministerstvo zemědělství zajistiti pro naše zemědělství cizozemská strojená hnojiva, resp. suroviny k jich výrobě. Jestliže snaha tato nebyla provázena očekávaným úspěchem, nemůže býti tvrzeno, že by ministerstvo zemědělství nebylo učinilo v tomto důležitém oboru svoji povinnost.

Největší překážkou zdaru podnikaných akcí byly světová nouze o strojená hnojiva, obtížné opatřování lodního prostoru a jeho drahota, hospodářská politika většiny evropských států, zákaz vývozu ze zahraničních států, zejména však nízké ceny zemědělských výrobků rostlinných u nás, které znemožnily za dosavadního státního hospodaření nákup drahých strojených hnojiv. Východisko z těchto neutěšených poměrů bylo hledáno pomocí státní.

Veškeré akce k opatření potřebného množství strojených hnojiv směřující spočívají na vládním nařízení ze dne 24. února 1920, čís. 150 sb. z. a n. a nařízení o použití cukrovky ze sklizně 1920 ze dne 26. března 1920, čís. 168 sb. z. a n. Až dosud bylo v rámci prvé akce zakoupeno cca 25.000 tun surových fosfátů afrických ve Francii na účet kontingentu vládou francouzskou povoleného. Dodávka jejich jest však ohrožena, takže jen stěží bude možno počítati s dodržením úmluv.

Byla proto učiněna opatření, aby v každém případě bylo dodáno aspoň 10.000 tun surových fosfátů afrických. Dále potřebná množství jsou zakoupena v cizině jako hotové superfosfáty.

Pomyslí se dále na opatření dusíkatých hnojiv, zvláště ledku chilského.

Pro kulturu cukrovky v roce 1921 bude opatřeno v roce 1921 40.000 tun superfosfátů a 20.000 tun dusíkatých hnojiv, zvláště ledku chilského. Pro podzim tohoto roku bylo z cizozemských hnojiv dodáno konsumentům 7.000 tun superfosfátu vyrobeného z amerických surovin v tuzemských továrnách a 4.000 tun superfosfátu přivezeného z ciziny.

Ministerstvo zemědělství uložilo syndikátu chemického velkoprůmyslu, jehož prostřednictvím si suroviny k výrobě umělých hnojiv opatřuje, aby i nadále suroviny a fosfáty americké kupoval a bezpodmínečně pro rok 1921 snažil se potřebu superfosfátů uhraditi.

K bodu I. 4.

V oboru zvelebení produkce živočišné, která válkou nejvíce utrpěla, zastává ministerstvo zemědělství stejně jako všichni odborníci i pokročilí praktičtí zemědělci názor, že v živočišné produkci nastati musí regenerace ze zbývajícího stavu plemeniva a že je toliko u koní nutností dovážeti vynikající plemenné hřebce. V tomto směru učinilo již ministerstvo zemědělství vše co bylo možno s ohledem na rozpětí rozpočtových položek a dováží plemenné hřebce pro potřebu vnitrozemskou. O nějakém doplnění stavu skotu nelze vůbec mluviti, neboť nehledě k technickým překážkám transportu, nutno poukázati na to, že stav skotu v celé Evropě poklesl tak, že není země, jež by mohla větší počet chovného skotu vyvážeti.

Jak v odchovu skotu, tak i odchovu vepřového dobytka vyskytují se obtíže vzniklé nedostatkem vhodných krmiv, zejména jadrných, o jejíchž dovoz nutno co nejvíce pečovati.

Nesnáze vznikající snad toliko tím, že obilí vlastní produkce se značně vymílá, čímž procento otrub se snižuje a mimo to otruby slouží jako krmivo pro erární koně, následkem nedostatku ovsa.

Chov vepřového dobytka vzmáhá se však přirozenou cestou sám a ministerstvo zemědělství pečuje hlavně o to, aby na příště uchráněn byl vepřový dobytek od nakažlivých nemocí zajištěním dostatečného množství očkovacích látek.

K bodu I. 5.

Ministerstvo zemědělství, ve snaze obnoviti meliorační práce, vydalo již v únoru 1919 výnos, kterým prohlásilo, že přejímá závazky bývalého rakouskéko melioračního fondu za své a že bude subvencovati i vyšší náklad podniků, povstalý zvýšením cen melioračního staviva a práce.

Tímto výnosem, jakož i podporou nových podniků a povolováním z pravidla vyšších subvencí, uvolněna byla cesta ku provádění meliorací a jest pouze na interesentech, aby na meliorování svých pozemků dle své hospodářské potřeby přistupovali.

Této doby provádí se současně 163 melioračních podniků.

Ministerstvo zemědělství podporuje iniciativní snahy při zakládání nových podniků a v tomto směru učinilo důležitý krok, že dalo vyšetřiti meliorační potřeby v různých krajích a přispívá k zaměření poloh pro meliorační projekty.

Rovněž věnovalo svoji snahu k opatření staviva k melioracím potřebného, zejména trativodních rour a věnovalo i plnou pozornost opatření motorových hlubidel drenážních, aby těžké práce mohly býti vykonávány strojem, vzhledem k akutnímu nedostatku sil pracovních.

V tomto směru byly vyvinuty intensivní snahy, zejména se strany melioračního svazu a zemědělské rady v Praze, kteréžto korporace žádaly o podporu domácích vynálezců (strojních hlubidel drenážních).

Veliký náklad, který by vyžadovalo zakoupení a dopravení strojů z Ameriky dle informací členů americké misse a velké obtíže s dosažením povolení k dovozu musily odvrátiti úmysl zemědělských činitelů objednávati strojní hlubidla z ciziny.

Vzhledem k tomu ministerstvo zemědělství obrátilo svůj zřetel v prvé řadě k vynálezcům domácím.

Vyhotovený motorový stroj drenážního hlubidla byl vyzkoušen v září t. r. u příležitosti soutěže motorových pluhů, pořádané zemědělskou jednotou Československé republiky.

Další vynález motorového drenážního hlubidla jest pouze v modelu a o 3. vynálezu je tu pouze projekt.

Touže péči jako vynálezům a uplatnění dokonalých hospodářských strojů, věnuje ministerstvo zemědělství také opatření strojních hlubidel a rýpadel pro práce meliorační, ježto intensivní provádění meliorací za nynějších poměrů pracovních sil vyžaduje, aby těžké zimní práce byly prováděny strojem.

K bodu II. (1) se podotýká, že k opatření přesné statistiky domácí sklizně byly z vlastní iniciativy vlády včasně zahájeny přípravné práce. Výsledků statistického šetření, jakmile bude skončeno, užito bude k vypracování zásobovacích plánů.

K bodu II. (2). Pro nákup obilí a mouky v cizině byla příslušná opatření již učiněna. Spolehlivých odborníků bylo při nákupech vždy a bude i v budoucnosti používáno. Vzhledem k vyčerpání zásob obilí na světovém trhu nelze zabrániti tomu, aby nebylo obilí ze sklizně zachyceného použito předčasně k semílání, ježto není potřebné reservy ze žně předešlé.

K bodu II. (3). Opatření k zabránění podloudnému vývozu za hranice byla před sklizní přiměřeně zostřena, nejnověji vyhlášením stanného práva v hraničních okresích na podloudný vývoz. Vláda nezná pojmu třídního zásobení, nýbrž se snaží všechny strádající vrstvy obyvatelstva zásobovati stejnoměrně.

V Praze dne 15. října 1920.

Náměstek předsedy vlády:

Dr. Popelka, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP