Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

553.

Odpověď

ministra pošt a telegrafů

na interpelaci poslance Františka Petrovického a soudruhů (tisk čís. 341)

o uveřejňování statistiky o vyplácení náhrad za ztracené a poškozené poštovní zásilky.

Snahou mé správy bylo již od převratu, aby jednak byla správnost dopravy poštovních zásilek uvedena na míru předválečnou, jednak aby čeleno bylo vším úsilím poštovním krádežím, neblahému to průvodnímu zjevu světové války i všeobecně pokleslé morálky, zaviněnému mimo to také nesmírně vzrostlou dopravou, které technické předpoklady (místnosti, stísněnost nádraží a pod.) namnoze nedostačují.

Aby závady v poštovní dopravě byly odstraněny, nařídil již můj předchůdce, aby nejen přednostové úřadů a dozorčí úředníci, nýbrž i veškeren poštovní personál věnoval v zájmu své vlastní cti a dobré pověsti ústavu poštovního, tomuto smutnému zjevu největší pozornost a aby zejména oznamoval bezpodmínečně nadřízeným úřadům každou nepřístojnost, ba i pouhou domněnku a podezření, jež by mohlo vésti k vypátrání nebo zjištění krádeží poštovních zásilek.

Mimo to rozmnožen byl na velkých překládacích stanicích, kde nejvíce krádeže bujely, dozorčí personál a postaveny zvláštní vojenské hlídky, rovněž zařízeno, aby vozce, přívěsné to vozy vlakových pošt s poštovními balíky, byly doprovázeny zvláštními průvodci. Vůbec zostřen byl všeobecně dozor, zejména zostřeny pak také předpisy při přejímání a předávání poštovních zásilek na vlakové pošty a personálu pohrozeno, že při nejmenším provinění v tom směru bude přistižený citelně potrestán, dokonce ihned propuštěn.

Mimo to obrátil se můj předchůdce v té příčině i na veřejnost výzvami v denních listech, aby spolupůsobila při vypátrání pachatelů poštovních krádeží.

Dlužno přiznati, že veškerá tato opatření neměla bohužel v plné míře kýženého výsledku, jelikož jednak obecenstvo jevilo o tuto věc velmi nepatrný zájem, jednak že hlíza mravního rozvratu zasáhla již hluboko do širokých vrstev lidových.

Z té příčiny zřízeno bylo u ředitelství pošt a telegrafů v Praze a Brně zvláštní oddělení "bezpečnostní kontroly", která má za účel sledovati a míti v patrnosti v dohodě s podobným oddělením ministerstva železnic všechny krádeže, a to tím způsobem, aby oddělení ta podle došlých oznámení zjednávala na podezřelých místech nápravu, po případě navrhovala opatření, jimiž by mohla býti bezpečnost poštovní dopravy vůbec zvýšena a zajištěna.

Jelikož — jak s potěšením mohu konstatovati — se kontrola tato v obou městech (pro Čechy, Moravu a Slezsko) dobře osvědčila, zamýšlím zavésti ji i na Slovensko.

Zkušenost ukázala však také, že jest nutno vniknouti i do tajů praktik různých zlodějů, jichž nebylo lze nijak dopadnouti, a bylo proto na můj popud ještě zřízeno u policejního ředitelství v Praze zvláštní oddělení s několika detektivy, které se zaměstnává toliko vypátráním pachatelů poštovních krádeží jak v Praze, tak i mimo Prahu.

K témuž účelu rozmnožilo na moji žádost ministerstvo vnitra počet detektivů i v Brně pro stíhání poštovních krádeží na Moravě a ve Slezsku.

Aby se však snaha orgánů činných při pátrání po krádežích co nejúčinněji podporovala, nařídil jsem ještě, aby poskytovány byly za zvláštní jejich úspěšnou činnost zvláštní odměny.

Z to vidno, že jsem učinil vše, co bylo v mé moci, a výsledek těchto opatření zračí se v připojené statistice počtu krádeží a částek za ně vyplacených za první pololetí roku 1920, která sloužiž zároveň jako odpověď na druhý bod dotazu o vydávání pravidelné statistiky o ztrátách a náhradách za ně.

Výkaz

ztrát, úbytků a poškození balíků a částek za ně vyplacených od l./I. do 30./VI. 1920.

Měsíc Počet Vyplácená částka v korunách

leden

10.534

785.587

únor

9.349

789.989

březen

10.693

1,055.934

duben

10.507

1,404.111

květen

8.698

1,297.801

červen

8.144

1,512.074

Celkem

57.925

6,845.498


Ze statistiky té, která se týká toliko balíků podaných po převratu, vidno, že ubývá případů ztrát úbytku a poškození, kdežto částky vyplacené jeví stálý vzestup, což dlužno přičísti té okolnosti, že zvýšila poštovní správa na naléhání obchodních, průmyslových a živnostenských kruhů přípustnost udání ceny pro obyčejné balíky ze 600 K na 1.000 K a že zavedla mimo to také přijímání balíků s udáním ceny přes 1.000 K.

Konečně učinil jsem opatření, aby napříště byla žádaná statistika vydávána a uveřejňována v denních listech pravidelně vždy po uplynutí každého čtvrtletí.

Pokud se pak týká projeveného přání o zavedení zkráceného úřadování při šetření ztrát dopravou vzniklých, mohu s potěšením prohlásiti, že dík mojí snaze jsou všechny starší případy, jichž množství znemožňovalo dosud správný chod tohoto služebního odvětví, již vyřízeny, takže všechna ředitelství pracují již jen na případech běžných a to se vším možným urychlením.

Mám proto oprávněnou naději, že se stížnosti i v tomto směru nebudou již napříště opakovati.

V Praze dne 30. září 1920.

Ministr pošt a telegrafů:

Dr. Fatka, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP