Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
533.
Odpověď
ministra veřejných prací
na interpelaci poslanců Jana Koudelky, Albína Chalupy a soudruhů (č. t. 326)
v záležitosti přídělu uhlí pro deputátníky zemědělských podniků.
Jednání Zemského poradního sboru pro záležitosti dělnictva zemědělského, v nichž schváleny byly směrnice pro úpravu pracovních a námezdních poměrů čeledi a dělnictva zemědělského, konány byly bez účasti ministerstva veřejných prací, jež nebylo přizváno a jemuž odňata takto možnost upozorniti před usnesením, že stanovené množství deputátního uhlí je tak značné, že by ministerstvo veřejných prací vzhledem k pokleslé těžbě nemohlo požadavku tomu vyhověti. Aby se však záležitost ta k uspokojení zemědělského dělnictva upravila, svolalo ministerstvo veřejných prací poradu, na níž v té věci za účasti zástupců ministerstev zásobování a zemědělství, Čs. svazu zemědělských a lesních dělníků, Svazu velkostatků a nájemců, Svazu zemědělců, jakož i zástupců žňové komise bylo usneseno, aby vzhledem ke kolektivním smlouvám povolilo ministerstvo veřejných prací zemědělskému dělnictvu zásobování otopným uhlím (deputátním) prostřednictvím jeho zaměstnavatelů, kterým bude uhlí to dodáváno pod titulem "Deputátní uhlí pro dělníky zemědělské."
Ministerstvo veřejných prací disponuje asi 60.000 tun otopného uhlí pro zemědělské dělníky v Čechách a poměrnou kvotou též pro Moravu a Slezsko. Deputátníci na Slovensku budou zásobení palivovým dřívím. Přesná kvota otopného uhlí nemohla býti na poradě vymezena a stane se tak, jakmile svazy zemědělských a lesních dělníků předloží ministerstvu veřejných prací přesný seznam deputátního dělnictva v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Ohledně přidělování uhlí podle okresů byla stanovena zásada přidělovati uhlí na podkladě lesních výměr v jednotlivých okresech, rozdělených na pět kategorií, jimž dle rozlohy lesní přidělováno bude 100 %, 75 %, 50 %, 25 % a 0 % uhlí z celkové povolené kvoty otopného uhlí.
Zařazení jednotlivých okresů do příslušných kategorií stalo se na základě podkladu o lesních výměrách v jednotlivých okresech, dodaných ministerstvem zemědělství, za souhlasu ministerstva veřejných prací, jakož i zástupců dělníků i zemědělců.
Pro měsíc srpen a září t. r. v Čechách přiděleno deputátnímu dělnictvu 12.000 tun, pro Moravu a Slezsko 6.000 tun uhlí, další příděly budou pravidelně měsíčně až do vyčerpání proponovaného množství uvolňovány. Poněvadž sekretariáty svazů zemědělských dělníků, vzhledem k velkému počtu deputátníků, nemohly potřebné úplné seznamy ministerstvu veřejných prací včas předložiti, ujednáno se žňovými komisemi v Praze, Brně a Opavě, aby distribuci tohoto kontingentu zatím prováděly a to tak, že polovinu jeho rozešlou po jednom vagoně oněm velkostatkům, kterým nebylo do konce srpna žádného výmlatového uhlí dodáno, a zbytek ponechají jako zálohu, která v případě nutnosti rozdělena bude dle zjištěné potřeby na místa ohrožená.
Pokud se palivového dříví týče, byly upozorněny Svazy zemědělských a lesních dělníků na nařízení ministerstva pro zásobování lidu ze dne 3. prosince 1918 č. 69 sb. z. a n. o opatření palivového dříví pro obyvatelstvo od majitelů lesa za ceny v nařízení tom uvedené.
V Praze dne 28. září 1920.
Ministr veřejných prací:
Dr. Kovařík, v. r.