Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

527.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci poslanců Floriána Tománka a soudruhů (č. t. 168)

o ubíjení povědomí křesťansko-katolického i slovenského u slovenských žáků na gymnasiu v Uherské Skalici.

Tvrzení interpelace poslance Tománka, že reál. gymnasium v Uher. Skalici nešíří osvěty a vzdělanosti, že nebudí hrdosti a povědomí křesťanského i národního, nezakládá se na zcela správných informacích.

Činnou účast žáků při zakládání organisace tělocvičné jednoty "Orel" a agitaci pro ni ředitel uvedeného gymnasia zakázal v duchu zdejšího vynesení ze dne 27. dubna 1920, č. 18.613, ježto žák čtvrté třídy Jan Nagy, vyloučený pro neslušné chování ze sokolských cvičení žáků, sbíral podpisy k vstupování do "Orla". Že jmenovanému řediteli nelze vytýkati pronásledování jednoty "Orel", o tom svědčí druhá část jeho oběžníku ze dne 22. května 1920, které interpelace necituje: "Keby tělocvičná jednota "Orel" bola riadne zriadená a jej činnosť sa rozvinúla tak, že by mohla našemu gymnaziu nabídnúť svoje služby, pak musia rodičia, ktorí by tej ochoty použiť chceli, podať sami žiadosť na profesorský sbor, aby dovolil ich synom účasť pri cvičení telocvičnom v "Orlu". - Tělocvičná jednota "Orel" v Uherské Skalici první schůzku veřejnou měla 16. května 1920, nemá v čele tělocvičného odborníka a nemohla v tomto svém počátečném stadiu poskytnouti žactvu žádaného tělesného výcviku.

Jedním z předních vlivů na mysli mládeže slovenské, do nedávna odnárodněné maďarskými školami a pomaďaršťované, je zpěv vlasteneckých písní. Proto učitel zpěvu při uvedeném ústavě, ředitel občanské školy Hynek Bím, který již po 28 roků vyučuje zpěvu, jako písně vlastenecké také cvičil písně sokolské "Lví silou", "Hoj, vzhůru, pestrý sokole", "Spějme dál", "Šestého července", obsažené v zpěvníku Sládkově, schváleném min. vynesením ze dne 6. září 1919, čís. 26.369. Písně ty zpívali všichni žáci až do založení "Orla" bez odporu. V uvedené hodině ředitel Bím vyložil žákům vlasteneckého ducha písní sokolských a prohlásil, že Sokolové jsou státotvorný element, nikomu však ve své řeči nenadával.

Profesor Suchý podle usnesení porady profesorského sboru ze dne 21. května 1920 poručil žákům ve třídě I. b., aby sňali všechny odznaky, sokolské i orelské. Úplně odporuje pravdě, že týž profesor zakázal žákům v II. třídě se přežehnávati; nejen ze nezakázal toho, nýbrž sám se požehnává, jak dosvědčili všichni žáci uvedené třídy.

Podrobným vyšetřením skutků v interpelací uváděných bylo zjištěno, že na gymnasiu v Uherské Skalici národní uvědomění žactva ani jeho náboženský cit nijakým způsobem nejsou ubíjeny.

V Praze dne 20. září 1920.

Ministr školství a národní osvěty:

Dr. Šusta, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP