Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
505.
Návrh
poslanců Fr. Zeminové a spol.
na organizaci výkupu, přidělování, prodeje a stanovení levnějších cen mléka.
Šest strašných válečných a poválečných let, plných strádání, odříkání a předčasného umírání, leží za námi. Duši národa tíží těžká depresse, zdraví lidových vrstev je podlomeno. Všem lidem dobré vůle náleží povinnost starati se o nápravu. Zdraví národa a zabezpečení nezbytně nutných životních potřeb náleží také v okruh povinnosti parlamentu československého.
Každý jednotlivec, má-li pracovati, kusí jísti, každé dítě, má-li růsti, musí jísti dvojnásob. Strava jednostranná, nebo v nedostatečném množství, neobsahující potřebné kvantum živných látek, zabíjí nám ponenáhlu více lidí, než snad zbraně válečné. Dospělý člověk, mírně pracující, potřebuje denně v potravinách 100 g tuků, 100 g bílkovin a 400 g škrobovin a cukru. Těžce pracující ještě více. Každé zmenšení množství výživných látek, každé falšování potravin ohrožuje zdravy organism lidský.
Dle vědeckých rozborů lékařských jest mléko jednou z nejvydatnějších a u dětí do 14 let bezpodmínečně nutných potravin. Ani zelenina, chleboviny, maso nebo tuky nemohou jej nahraditi. Člověk dospělý a se správnou životosprávou vyžadoval by denně 1/2 l mléka, dítě, nemocný či starý člověk nejméně 1 l.
Jak vypadá však skutečnost? Mléko nedostává se dnes v městech a průmyslových obvodech a častokráte i na vesnici matkám kojícím novorozeňatům, dětem do 14 let, těžce nemocným a starým lidem, horníkům, železničářům aj. těžce pracujícím vrstvám. Předpisy a úsilí lékařů rozbíjejí se o nepochopení v řadách producentů a o ziskuchtivost podloudných prodavačů mléka. O marné touze ostatního občanstva po sebe menší dávce mléka ani nemluvíme.
Kdo si dnes obstará mléko? Boháči, lidé líní, neužiteční a zbyteční, kteří penězi, dary a pod. korupcí všechno zaplavují a přemáhají. Nemá-li boháč po ruce mléka čerstvého, zásobí se mléčnými konservami, protože mu na ceně nezáleží. Děti naděje a radost národa propadají nám z nedostatku mléka tuberkulose, horníci a hutni dělníci ochlazují žár pracovního prostředí cikorkovými odvary. Na týden měli by býti bohatí postaveni k podobné těžké práci a vyživovacím strastem, aby pochopili, že oni v potřebách mají státi až na posledním a ne vždy na prvém místě.
Ve výkupu, distribuci a cenách mléka vládne úplný chaos a libovůle. Za pomoci poctivých producentů, veřejných zásobovacích orgánů a reelního obchodu nutno dáti výkupu a distribuci mléka určitý systém a neselhávající organisaci.
Také ceny mléka stojí na neudržitelné výši. V r. 1914 stál 1 litr dobrého, neodstřeďovaného mléka venku 12-14 hal., v Praze 20 hal. Loni na mléko úředně předepsané stanovena cena za 1 litr 1 K 20, ač se jeho jakost podstatně zhoršila, letos již 3 K 20. Mléko pod rukou stojí bez ohledu na jakost 1 litr 4,5 až 6 Kč, což znamená proti roku 1914 zdražení 1600 až 3000%!
Mléčné konservy stály loni a byly výtečné jakosti 4 K 40 hal., letos za řídké, neslazené, kondensované mléko platíme 15 až 18 Kč! V okolních státech ceny cukru, obilí, tuků a pod. jdou dolů - u nás výroba a meziobchod zdražuje mléko, cukr, chléb, mouku at. d. jako na výsměch všemu tomu povídání o lásce k národu a republice. Je v tom ironie osudu, že zámožní lidé u nás svojí hamižností upravují cestu bolševismu a my, socialisté cenovou a vyživovací správnou politikou, hledíme udržeti klidný vývoj demokratické republiky.
Veliký a nesmírně důležitý spolek "Ochrany matek a kojenců" právem protestuje ve jménu zdraví národa proti nesmírnému zdražování mléka, ošetřovatelky dětí z nalezinců dostávají na výživu a za opatrování dítěte 50 Kč měsíčně, ač jen za mléko by vydaly měsíčně 70-100 Kč! Jaký div, že nám desetitisíce malých dětí umírá předčasně - v pravém slova smyslu hlady.
Chov hovězího dobytka, specielně dojnic, jichž ve válce ubylo asi 20-24 %, dostoupil opět stavu z doby předválečné, mnohde je ještě značnější. Také zeleného krmení jest letos dostatek a obilí bylo také sešrotováno mnoho. Všechny předpoklady pro zvýšenou výrobu mléka tedy jsou zde - ale my v městech mléka nedostaneme.
Je nutno omeziti výrobu másla a sýrů, zvláště, když z Holandska nabízejí se nám tuky o 50 % levněji, než je prodává zdejší producent. Je nutno omeziti krmení vepřů a jiných domácích zvírat mlékem, pokud potřeba lidská není zabezpečena. Je nutno vydati zákaz prodeje mléka bohatým a nepracujícím lidem, dokud děti a pracující vrstvy nedostanou svoje dávky.
Podepsaní navrhují proto poslanecké sněmovně republiky československé:
1. Zavedení nuceného výkupu mléka u producentů a správnou jeho distribuci.
2. Zákaz zkrmování mléka zvířectvem, pokud lidská spotřeba nebude kryta.
3. Omezení zpracování mléka v sýry a máslo, a nákup tuků z ciziny za ceny konkurenční.
4. Snížení cen mléka a trestání zdražování jeho jako lichvu, bez úlevy podmínečného odsouzení.
5. Reorganisaci oddělení pro sběr mléka při ministerstvu zásobování a přibrání odborných institucí, veřejných zásobovacích orgánů a reelního obchodu k výkupu, dopravě a rozdělování mléka.
6. Zlevnění železničních tarifů pro dopravu mléka do měst a průmyslových obvodů.
Návrh budiž přikázán výboru iniciativnímu a zásobovacímu. Finanční úhrada organisace mléčného trhu nechť hradí si ministerstvo zásobování z výtěžku IV. státní půjčky.
V Praze dne 1. července 1920.
Fr. Zeminová,
Sladký, Langr, Tučný, Drobný, Laube, Dr. Franke, Trnobranský, Hrizbyl, Netolický, Dr. Bartošek, Pechmanová, Pelikán, Draxl, Buříval, Sajdl, Landová-Štychová, Dr. Uhlíř, Hrušovský, Špatný, Slavíček.