Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
504.
Návrh
poslanců Fr. Zeminové a spol.
na zabezpečení výživy a ošacení
Stálá hospodářská i duševní depresse, prýštící hlavně z drahoty a nepravidelného zásobování obyvatelstva, nutí nás podati následující návrhy:
1. Nákupy obilí a mouky státem v cizině buďtež dle možnosti provedeny v červenci a srpnu o žních, kdy lze snadněji větší množství získati.
2. Výkupní systém domácí budiž změněn, zjednodušen, a živly nespolehlivé, na Slovensku hlavně židé, z výkupu odstraněni.
3. Chov vepřového dobytka budiž omezen, aby sklizeň obilní, brambor a produkce mléčná byly uchovány v prvé radě pro potřebu obyvatelstva.
4. Na živou i mrtvou váhu vepřového dobytka buďtež stanoveny maximální ceny.
5. V cizině, hlavně v Holandsku, nechť se zakoupí potřebné množství levných tuků, kteroužto konkurencí se stlačí ceny tuků tuzemských silně dolů.
6. Chystané zdražení chleba a mouky nechť se uhradí z 5-10 %ní přirážky k dani z velkého majetku, který těžil z války i doby poválečné.
7. Ceny cukru z letošní sklizně nesmí býti zvyšovány a vzniklé diference hraženy buďtež ze zisku na cukru vývozním.
8. Příděl cukru marmeládovnám se omezuje a rodinám poskytne se mimořádný příděl cukru na zavařeniny v srpnu a září t. r.
9. Objeví-li se pasivní resistence, podloudný obchod, nebo předražování tvrdého ovoce, buďtež stanoveny ihned levné maximální ceny a přikročeno k zabavení ovocné úrody.
10. Při dražbách na ovoce zavedena buď povinná občanská kontrola a sady ať se pronajímají v prvé řadě obcím, družstvům malých sadařů, invalidů a malozemědělců.
11. Ministerstvo zásobování po úřadě se zásobovacím výborem parlamentu nechť přikročí k organisaci výkupu, přidělování a prodeje i cen mléka městům a obvodům průmyslovým.
12. Do továren textilních, kožařských a obuvnických nechť jsou ihned dosazeny státní kontrolní orgány z odborníků povolaní. Budiž jimi nařízena a provedena revise zásob, překalkulování cen a stanovení nuceného prodeje zboží v cenách výrobních, s připočtením 5 %ního zisku, aby výroba nevázla a potřeby lidu se konečně kryly.
13. Na zboží z dražšího materiálu, dříve koupeného, ať obuvi neb látek, nechť jsou povoleny občasné vývozy a pro tuzemskou potřebu budiž používán materiál levněji nakoupený, aby ceny klesly.
14. Horníkům na českém severu nechť jsou zaručeny stejné potravinové příděly, jako kladenským a ostravským horníkům.
15. Komise pověřená vyšetřením zisků majitelů dolů, nechť podá zásobovacímu výboru co nejdříve zprávu, aby se na snížení cen uhlí dokročilo.
16. Přednostní zásobování malých dětí, těžce nemocných, či starých lidí moukou, krupicí a mlékem budiž závazně dodržováno.
17. Pravidelné zásobování obyvatelstva Velké Prahy v zájmu klidu a prestiže státu nechť na se převezme ministerstvo zásobování.
18. Lichva, podloudný obchod a vývoz nezbytných životních potřeb buďtež trestány zařaďováním vinníků do trestních pracovních oddílů, konfiskací majetku a zavíráním do isolovaných klecí na Pankráci.
19. Členům zásobovacího výboru nechť ministerstvo podává pravidelné zprávy o výkupech zde i v cizině a to písemně i ve výboru.
20. Členové zásobovacího výboru buďtež čas od času vyzváni k odborným exkursím do Loubí, na jatky, do uhelných rozděloven v Ústí n. L. a pod. za spoluúčasti zúčastněných ministerstev. Veškeré výlohy exkursní platí si poslanci sami.
Návrhy buďtež přikázány výboru zásobovacímu. Finanční úhrady, pokud je jich v nevelké míre zapotřebí, nechť uhradí si ministerstva z výtěžku IV. státní půjčky.
V Praze 7. července 1920.
Frant. Zeminová,
Sladký, Langr, Drobný, Tučný, Laube, Dr. Franke, Trnobranský, Landová-Štychová, Buříval, Hrizbyl, Dr. Uhlíř, Slavíček, Špatný, Pechmanová, Draxl, Dr. Bartošek, Pelikán, Netolický, Sajdl, Hrušovský.