Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
350.
Návrh
poslanců Jarosl. Blažka, Jos. Ulricha a soudruhů
na změnu § 8 zákona ze dne 19. prosince 1919 o stálých seznamech voličských (čís. 663 Sb. z. a n.).
Důvody:
Zkušenosti získané při sděláváni stálých voličských seznamů k volbám do poslanecké sněmovny a senátu republiky Československé jakož i při sestavování voličských seznamů ku dni 15. června 1920, dokázaly, že osmidenní reklamační lhůta podle § 8. zák. o stál voličských seznamech stanovená, jeví se, najmě ve velikých městech, naprosto nedostatečnou a musela také v obou hořeji zmíněných případech býti úřady prodloužena. V celé řadě měst a větších obcí bylo následkem krátké osmidenní reklamační lhůty mnohým občanům znemožněno obstarati si nutné průkazní listiny k řízení reklamačnímu a podání námitek proti vyloženým voličským seznamům; to mělo v četných případech za následek ztrátu volebního práva, což nebylo zajisté v intencích zákona.
Prakse sama prokázala naléhavou nutnost prodloužení reklamační lhůty; navrhujeme tudíž vydání zákona:
Zákon
ze dne ................. 1920,
jimž se mění § 8 zák. ze dne 19. prosince 1919 o stálých seznamech voličských (čís. 663 Sb. z. a n. ).
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
§ 8 zákona ze dne 19. prosince 1919 o stálých seznamech voličských (čís. 663 Sb, z. a n.) mění se takto? Starosta obce zašle před vyložením jeden stejnopis voličských seznamů politickému úřadu dohlédacímu, u něhož je zřízena pro dotčenou obec reklamační komise (§ 11); další tři stejnopisy vyloží k veřejnému nahlédnutí po dobu šestnácti dnů a to každoročně 15. června a 15. prosince, případně následujícího dne všedního. Po prvé vyloženy buďtež seznamy 15. ledna 1921. Do dne veřejného vyložení buďtež místní komisí v seznamech voličských provedeny veškeré změny během uplynulého pololetí nastalé.
Vyložení voličských seznamů oznámí starosta obce veřejnou vyhláškou a způsobem v obci obvyklým; vyhláška budiž v obci a osadách veřejně vyvěšena po celou dobu reklamační, a to počínaje dnem před touto lhůtou.
Ve vyhlášce budiž uveden počáteční a konečný den šestnáctidenní lhůty, místo a hodiny, kde a kdy možno každému v seznamy nahlédnouti a buďtež v ní občané poučeni, že v této šestnáctidenní lhůtě mohou u obecního úřadu proti vyloženým seznamům podati námitky.
Voličské seznamy buďtež k nahlédnutí přístupny nejméně tři hodiny denně; v obcích přes 5.000 obyvatelů nejméně po osm hodin denně, a to v sobotu i v hodinách poledních, v neděli od 8. hodiny ranní do 12. hodiny polední.
Do seznamů má každý právo nahlížeti a činiti si opisy a výpisy, pokud tím nevylučuje jiných osob z výkonu téhož práva
Po touž šestnáctidenní dobu v obcích o více než 20.000 obyvatelů dá starosta, počínajíc 15. červnem 1921, v každém domě vyvěsiti seznam voličů v domě tom bydlících.
Na správné dodržování těchto ustanovení dohlížejí členové místní komise.
§ 2.
Ministru vnitra se ukládá, aby tento zákon provedl.
§ 3.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ve směru formálním navrhujeme přikázání návrhu výboru ústavnímu.
V Praze dne 7. července 1920.
Jar. Blažek, Jos. Ulrich,
Chalupa Alb., Koudelka, Biňovec, Černý Ant., Oktavec, Koutný, Hvizdák, Benda, Skaunicová, Kříž Al., Čundrlík, Skalák, Toužil, Zverec, Krejčí, Marek, Kučera, Darula, Klein, Rouček.