Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

337.

Interpelace

dra Kramáře a druhů

na ministerského předsedu

stran zásilky zbraní Dělnické tělocvičné jednotě v Německém Brodě.

Časopis "28 říjen" přináší tuto zprávu:

"Žádáme, aby vláda promluvila.

Neslýchaný případ oznamuje se nám z Něm. Brodu, který vzbouřil všechno tamnější místní i okolní obyvatelstvo. Do stanice Něm. Brod byla drahou doručena zásilka 6 beden adresovaná místnímu sociálně demokratickému konsumu, jehož předsedou je starosta města, známý bolševik Husa. Poněvadž některým zřízencům byla zásilka podezřelá, byla pozastavena a po úředním ohlášení předsevzata prohlídka. Jaké bylo překvapení všech, když místo potravin obsahovaly 4 bedny 200 kusů pušek systém Werndl a 2 bedny 3600 ostrých patron. Správa konsumu vymlouvá se, že zásilka patří Dělnické tělocvičné jednotě (k jakému účelu?), která však nic o věci nechce věděti. A nejzajímavější na věci jest, kdo toto zboží odesílal, kdo s ním disponuje? Zásilka odeslána vojenským velitelstvím v Písku. Po zjištění všech těchto podrobností bylo vše znovu z Něm. Brodu k rozkazu správy polit. odesláno do Jihlavy.

Z jiné strany je nám sděleno, že též na jistém nádraží v Praze zadrženy byly civilní osoby, jež od vojenské správy obdržely pušky s bajonety. Dotyční legitimovali se prý jako členové tělocvičné jednoty kladenské. Je nepochybno, že běží zde o přípravy k násilnému převratu, jež dějí se pravděpodobně ve styku s vojenskými osobami. Ptáme se, zda-li vláda Tusarova má o těchto věcech vědomost a co hodlá proti tomu podniknouti?"

Hledě k tomu, že zpráva tato vzbudila ve veškeré veřejnosti pochopitelný rozruch, zejména vzhledem k velikému počtu ostrých nábojů, které byly Dělnické tělocvičné jednotě v Německém Brodě z vojenského skladu píseckého zaslány, táží se podepsaní:

1. Byly udány příčiny, proč se žádá za vydání zbrani a nábojů v nynější době, kdy máme proti každému jednotlivému nepříteli více než dostatečný počet rádného vojska a když není více potřeba ozbrojovati občanské vrstvy z nedostatku řádného vojska, jak to bylo v prvních dnech republiky, a uznal pan ministerský předseda jako zást. ministerstva N. O. důvody tyto za dostatečné, aby zbraně a náboje byly vydány?

2. Je pan ministerský předseda ochoten sděliti sněmovně, kolik pušek a nábojů bylo roku 1920 děl. tělocvič. jednotám rozdáno?

3. Konalo se šetření, zda nebyly z píseckého vojenského skladiště vyvezeny na nákladních automobilech též jiné zbraně a náboje a kolik?

4. Je ochoten pan ministerský předseda zaříditi všechno nutné, aby v nynější, pro trvání republiky tak vážné době, byla opatřena náležitá ochrana vojenských skladů, aby zbraně a střelivo nedostalo se do rukou nepovolaných a pro vnitřní mír a pokoj republiky nebezpečných činitelů?

V Praze dne 9. července 1920.

Dr. K. Kramář,

Dr. Lukavský, V. Dyk, Petrovický, Dr. Rašín, Dr. Hajn, Purkyňová, G. Navrátil, Dr. Matoušek, Dr. Stránský, Votruba, Veverka, Sís, Mašek, Bergman, Zavřel, Ing. Bečka, Špaček, Hudec, Stejskal, Modráček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP