Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

333.

Interpelace

poslance Jana Koudelky a soudruhů

na ministra spravedlnosti

ve věci sestavování seznamů porotců podle zákona ze dne 23. května 1919, č. 278 sb. zák. a nař.

Zákonem ze dne 23. května 1919, č. 278 sb. z. a n. mělo býti vyhověno dávnému volání demokraticky smýšlejících lidí a oprávněným požadavkům lidových mas po zdemokratisování porotních soudů. Zákonem tímto měl býti odstraněn census jakožto podmínka dosažitelnosti hodnosti porotce, ženy měly býti postaveny i v tomto ohledu na roven mužům; jakožto podmínky pro úřad porotce stanoveno: 1. dokonaný věk 35 roků, 2. znalost čtení a psaní, 3. příslušnost do některé obce republiky Československé a 4. pobyt v obci nejméně jeden rok. Naproti tomu v zákoně výslovně vymezeny okolnosti, které odnímají právo býti porotcem a ustanoveno, kdo úřadu toho může se vzdáti.

Na základě tohoto zákona, jehož účinnost nastala 1. lednem letošního roku, sestaveny roční seznamy hlavních porotců pro zasedání porotních soudů v roce 1920 a veřejně vyloženy. Avšak již zběžný pohled do těchto seznamů přesvědčuje každého o tom, že výše cit. zákon, od něhož očekáváno zdemokratisování porot, minul se cíle úplně. Seznamy porotců jsou sestaveny jak po stránce sociální, tak se zřetelem k pohlaví stejně nespravedlivě jako dříve, a zjev tento naplňuje podivením stejně jako spravedlivým rozhořčením.

Jako ilustraci dovoluji si poukázati na roční seznam hlavních porotců pro zasedání porotního soudu krajského soudu v Hoře Kutné, ze dne 22. prosince 1919. V seznamu tomto, který jenom z důvodů úsporných není zde uveden, mezi 221 porotci není ani jediné ženy a ani jediného dělníka, za to však jest v něm množství velkostatkářů, velkoobchodníků, rolníků a ředitelů. Seznam tento jest nedemokratický a sociálně nespravedlivý a těžko si vysvětliti, jak mohla dobrá intence zákona dospěti k takovým koncům. Je-li toho příčinou ustanovení § 9. cit. zákona, či jsou-li tu ještě jiné příčiny tento stav zaviňující, musí býti teprve vyšetřeno, aby bylo jasno, co zde padá na vrub chybných ustanovení zákona a co na vrub okolností jiných.

Na každý způsob jest tento stav. naprosto neudržitelný a náprava nezbytná, neboť jinak cíle zákona - zdemokratisování porotních soudů - dosaženo nebude.

Podepsaní se proto táží:

1. Jest panu ministrovi tento stav znám?

2. Jest pan ministr ochoten sděliti, jak se stalo, že účele zákona o sestavování seznamů porotců nebylo dosaženo?

3. Co hodlá pan ministr učiniti, aby demokratisace porot byla provedena?

V Praze dne 8. července 1920.

J. Koudelka,

Chalupník, Rud. Chalupa, Stivín, Bechyně, Alb. Chalupa, Ant. Černý, Svetlík, Benda Dr. Markovič, Hampl, Kasík, J. Kříž, Brodecký, Karpíšková, Sychravová, Ulrich, Němec, Biňovec, Skaunicová, Marek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP