Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

287.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne .................... 1920,

jímž se dostává přídavků a příplatků vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání, jejich vdovám a sirotkům, invalidům ze stavu mužstva neb jejich pozůstalým - vyjímaje válečné poškozence neb jejich pozůstalé, pro něž platí zákon ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. a pak patentálním invalidům a osobám požívajícím pouze darů z milosti.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Po dobu mimořádných poměrů, způsobených válkou, budou se vypláceti vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání, jakož i vdovám a sirotkům po těchto osobách drahotní přídavky, resp. nebudou se konati srážky, podle nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 11. září 1918, čís. 334 ř. z. (měsíční), podle nařízení bývalého ministerstva financí ze dne 19. listopadu 1917, čís. 450 ř. z. (čtvrtletní) a podle zvláštních pravidel k těmto nařízením vydaných, a to: vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, jejich vdovám a sirotkům budou vypláceny přídavky ve výši stanovené pro civilní úředníky, gážistům bez hodnostní třídy ve výslužbě a invalidním poddůstojníkům z povolání, neb jejich vdovám a sirotkům přídavky ve výši stanovené pro podúředníky.

Vedle drahotních přídavků měsíčních povolují se vojenským osobám na odpočinku zvláštní příplatky pro manželku a pro nezaopatřené děti podle těchto zásad:

1. Příplatek náleží pro děti jen potud, pokud by měly po smrti vojenské osoby právo na výchovné (důchod sirotčí).

2. Příplatek činí ročně pro manželku 400 Kč a pro každé dítě u gážistů a čekatelů ve výslužbě 288 Kč, u gážistů bez hodnostní třídy ve výslužbě a invalidních poddůstojníků z povolání 192 Kč a nesmí pro manželku a všechny děti dohromady přesahovati drahotního přídavku vojenského pensisty.

3. Požadavek tohoto příplatku jakož i zánik požadavku toho musí oprávněný ohlásiti a odůvodniti příslušnými doklady.

Částky, jež vojenský pensista na těchto příplatcích neoprávněně přijme, srazí se mu z výslužného.

§ 2.

Po dobu mimořádných poměrů, způsobených válkou, budou invalidům ze stavu mužstva neb jejich pozůstalým, vyjímajíc invalidní poddůstojníky z povoláni neb jejich pozůstalé a válečné poškozence neb jejich pozůstalé, ježto pro tyto posléze uvedené osoby platí zákon ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a. n., pak patentálním invalidům a osobám požívajícím pouze darů z milosti, vypláceny pololetní drahotní výpomoci ve čtvrtletních předem splatných částkách, povolené výnosem býv. ministerstva války ze dne 9. října 1918, odd. 9., číslo 40.972 podle pravidel stanovených ve jmenovaném výnosu.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1920.

§ 4.

Provedením zákona pověřuje se ministr národní obrany v dohodě s ministrem financí.

 

Důvodová zpráva.

Usnesením ministerské rady ze dne 4. května 1920 (nota presidia ministerské rady ze dne 7. května 1920, čís. 13.414/20 m. r.), byly povoleny od 1. ledna 1920 přídavky a příplatky podle § 2. zákona ze dne 17. prosince 1919, čís. 3 Sb. zák. a nař. z roku 1920, vojenským gážistům a čekatelům v. v., invalidním poddůstojníkům z povolání a jejich pozůstalým, resp. drahotní výpomoci pro první pololetí 1920, podle výnosu býv. ministerstva války ze dne 9. října 1918, odd. 9, čís. 40.972 invalidům ze stavu mužstva a jejich pozůstalým vyjímajíc válečné poškozence neb jejich pozůstalé, ježto pro ty platí zákon ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. zák. a nař. a pak patentálním invalidům a osobám požívajícím pouze darů z milosti.

Ministerstvo národní obrany zamýšlí dáti citovanému usnesení ministerské rady formu zákona vzhledem k tomu, že předkládá současně vládní návrh zákona o mimořádné měsíční výpomoci, jež by nahražovala dosavadní výpomoc čtvrtletní a byla by téže výše, a v návrhu zákona se nedoporučuje odvolávati se na usnesení ministerské rady ze dne 4. května 1920.

Paragraf druhý tohoto vládního návrhu zákona liší se od původního usnesení ministerské rady ze dne 4. května 1920, bod 2. tím, že místo drahotních výpomocí pro první pololetí 1920 povolují se tyto výpomoci, rovněž tak jako osobám v paragrafu prvém zvedeným, po dobu mimořádných poměrů, aby nebylo ministerstvo národní obrany nuceno podávati v každém pololetí, zvláště pro tyto osoby, nové vládní návrhy zákonní.

Rovněž i klausule v tomto druhém paragrafu, že "pololetní drahotní výpomoci budou se vypláceti ve čtvrtletních, předem splatných částkách" odůvodňuje se tím, že vyplácení pololetních výpomocí předem nebylo by ve prospěch financí čs. státu vzhledem k event. úmrtí percipientů, po případě zastavení výplaty drahotních výpomocí vůbec.

Bývalé Národní shromáždění usneslo se v sedění ze dne 19. března 1920 na tom, aby vojenským pensistům neb jejich pozůstalým byly zaopatřovací jich požitky upraveny podle zákona o úpravě požitků civilních státních staropensistů. (Viz resoluce II. k zákonu ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. zák. a nař.)

Vzhledem k tomu, že zákonem ze dne 17. prosince 1919, čís. 3 Sb. zák. a nař. z roku 1920 a zákonem ze dne 9. dubna 1920, čís. 214 Sb. zák. a nař. byly zaopatřovací požitky civilních staropensistů již upraveny a ježto mimořádné, válkou způsobené drahotní poměry tísní stejnou měrou i osoby požívající vojenských požitků zaopatřovacích, které jsou namnoze daleko nižší, než požitky zaopatřovací civilních státních zaměstnanců v. v., jest zcela odůvodněn návrh, aby uvedeným vojenským osobám, neb jejich pozůstalým byly přiznány obdobné výpomoci měsíční a čtvrtletní. Rovněž z důvodů svrchu uvedených jest žádoucno postarati se také jednak o invalidní osoby ze stavu mužstva a jejich pozůstalé - vyjímajíc válečné poškozence a jejich pozůstalé, ježto pro tyto platí zákon ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. zák. a nař. - jednak o patentální invalidy a osoby požívající pouze darů z milosti. Jo tudíž také odůvodněn návrh, aby těmto osobám byly povoleny mimořádné pololetní výpomoci ve výši a podle pravidel stanovených ve výnosu bývalého ministerstva války ze dne 9. října 1918, odd. 9, čís. 40.972 (viz také usnesení mim. rady ze dne 28. listopadu 1919).

Výnos býv. min. války ze dne 9. října 1918, odd. 9, čís. 40.792, nelze slovně převzati do vládního návrhu zákona pro jeho značnou rozsáhlost.

Náklad spojený s provedením tohoto zákona bude činiti přibližně 12,000.000 Kč.

Ve formelním směru se navrhuje, aby návrh byl v obou sněmovnách Národního shromáždění projednán a schválen v jednání zkráceném dle § 55. jedn. řádů sněm. a aby přikázán byl jak v poslanecké sněmovně, tak později po svém přijetí poslaneckou sněmovnou v senátě výborům státně-zřízeneckému a rozpočtovému k současnému projednání dle § 34. jedn. řádů sněm. a k podání zprávy během lhůty pokud možno nejkratší. I ostatní opatření určená dle cit. § 55. k podpoře zrychleného jednání bylo by učiniti tak, aby vládní návrh by každým způsobem uzákoněn ještě v tomto letním zasedání Národního shromáždění.

Ministerský předseda

jako správce ministerstva národní obrany:

Tusar v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP