Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

262.

Návrh

poslanců Igora Hrušovského, Dra, Th. Bartoška, Landové-Štychové, Zeminové, Emila Špatného a spol.,

aby byl vydán zákon o zřízení trestních pracovních oddílů.

Lichva a zdražování životních nezbytností, podloudný jejich vývoz do ciziny a jiné z bezuzdné ziskuchtivosti páchané činy rozmohly se tak, že nejvážnější měrou ohrožují jak nutnou aprovisaci obyvatelstva tak i klid a bezpečnost státu. Ani dosavadní přísná opatření trestní nejeví se ku potírání těchto zhoubných zjevů dosti účinnými. Je proto nutno, dosavadní trestní předpisy zostřiti. Prostředkem jistě účinným bude, přidrží-li se odsouzení vedle dosavadních zákonných trestů k veřejné nucené práci. Proto navrhují zřízení zvláštních trestních oddílů pracovních podle připojené osnovy zákona.

Zákon

ze dne .............. 1920

o zřízení trestních pracovních oddílů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Každý kdo odsouzen byl pro lichvu, nedovolené zdražování nezbytných potřeb životních, nedovolený vývoz, padělání neb falšování peněz neb jakýkoli jiný trestný čin, způsobilý aby jím ohroženo bylo veřejné zásobování lidu, výrobní schopnost státu neb zvyšována hospodářská tíseň ve státě, budiž vedle trestu, jaký podle dosavadních neb budoucích zákonů na dotčený čin trestný jest uložen, potrestán zařaděním do trestních pracovních oddílů.

Jakákoli spoluvina neb účastenství na těchto trestných činech jakož i trestný pokus má rovněž v zápětí toto zařadění.

Do trestního pracovního oddílu rovněž budiž zařaděn, kdo právoplatným trestním nebo disciplinárním výrokem správního úřadu uznán byl vinným přestoupením nařízení, vydaného k ochraně veřejných zájmů v odstavci 1. uvedených, zejména kdo přestoupí platné předpisy o ohlašování zásob, o odvádění předepsané jejich části pro potřebu obyvatelstva, nebo kdo přestoupí platné zákazy vývozu, uděluje nebo zprostředkuje nedovoleným způsobem povolení vývozu a pod. a to vždy vedle trestu, jemuž čin takový podle platných ustanovení již propadá.

§ 2.

Zařadění do trestního pracovního oddílu a dobu, na kterou se tak děje, stanoví při trestných činech soudem stíhaných soud, při ostatních deliktech politický úřad první stolice.

Zařadění toto děje se nejméně na dobu jednoho měsíce, nejdéle na dobu jednoho roku.

Zařadění následuje z pravidla po odpykání řádného trestu, nařízením může však stanoveno býti jinak. Byla-li odsouzenému přiznána výhoda odsouzení podmíněného, nevztahuje se výhoda ta na toto zařadění, jež proveden budiž v tom případě ihned po právní moci rozsudku.

§ 3.

Podrobné předpisy o zařadění do trestních pracovních oddílů, o ubytování a zaopatření zařaděných, vydá nařízením ministerstvo spravedlnosti, které vydá pro ne také disciplinární řád. Přípustným trestem disciplinárním jest zejména prodloužení nuceného pobytu v pracovním oddílu až do dvojnásobné výměry původně stanovené doby a zařadění do kategorie s těžší prací. (§ 4.)

§ 4.

Technická správa trestních pracovních oddílů i disposice jimi náleží ministerstvu veřejných prací, jež vydá pro ně řády pracovní.

Zařaděných používáno bude ku pracem z veřejného zájmu nutným na př. k čistění ulic, veřejných zařízení a budov, k stavbě a opravám silnic a cest, regulaci řek, k pracem v dolech, na stavbě drah, domů a pod. Výnosu této práce použito budiž pro účely sociální péče.

Dle povahy spáchaného trestného činu a dle svých tělesných sil budou zařadění rozděleni ve 3 neb více kategorií, odstupňovaných podle obtížnosti přikázané práce.

§ 5.

Trestní správní a disciplinární řízení pro delikty v § 1. dotčené provedeno budiž u příslušných úřadů s největším urychlením bez ohledu na to byla-li na obviněného uvalena vyšetřovací vazba čili nic.

Z rozsudků soudních, jimiž vysloveno bylo zařadění do trestního pracovního oddílu, není připuštěno odvoláni ve prospěch odsouzeného; právo zmatečné stížnosti zůstává nedotčeno.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem svého vyhlášení. Do 14 dnů od účinnosti zákona jest vláda povinna vydati a veřejně vyhlásiti prováděcí nařízení.

§ 7.

Provedení tohoto zákona ukládá se ministrům spravedlnosti, vnitra, veřejných prací, sociální péče a financí.

Navržený zákon neukládá státu žádných nových finančních břemen, naopak vzejde státu z nucené práce osob do trestních pracovních oddílů zařaděných značný výnos, který má býti věnován podle §u 4. osnovy účelům státní sociální péče. Ku provedení zákona stačí proto úplně prostředky řádného státního rozpočtu.

Po formální stránce navrhujeme, aby tento návrh zákona přikázán byl ku projednání výboru právnímu a sociálně-politickému.

V Praze dne 18. června 1920.

Igor Hrušovský, Dr. Bartošek, Landová-Štychová, Zeminová, E. Špatný,

Slavíček, Draxl, Buříval, Hrizbyl, Langr, Sajdl, Tučný, Dr. Franke, Dr. Uhlíř, Drobný, Sladký, Laube, Trnobranský, Pelikán, Pechmanová, Netolický.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP