Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

229.

Interpelace

poslance V. Dyka a druhů

na ministra veřejných prací

stran výstavby samostatné budovy pro české statní ref. reál. gymnasium v Duchcově.

České státní reformní v Duchcově jest pro české menšiny severních Čech činitelem svrchovaně důležitým, neboť jest to jediná česká střední škola pro tři rozsáhlé okresy (duchcovský, teplická a bilinský), a zdejšímu za dob rakouských v ohledu školství krutě zanedbanému kraji jest především třeba inteligence a to inteligence vzešlé ze zdejšího lidu, která by ke kraji tomuto přilnula a zde trvale zůstala.

Nutnost ústavu je potvrzena i tím, že v prvém roce trvání má ve třech třídách 214 žáků. Oproti tomu má německé gymnasium v Duchcově v 8 třídách toliko 207 žáků. České gymnasium umístěno je v druhém patře reálného gymnasia německého. Umístění toto již letos nedostačovalo. Budova jest Majetkem obce a tato v sezení právní sekce dne 28. listopadu m. r. prohlásila, že déle než do konce školního roku 1920 až 1921 gymnasia českého v budově nestrpí, poněvadž potřebovati bude budovy k plnému rozvinutí gymnasia německého (zřízení posluchárny chemie a t. d.). Kdyby k tomu došlo, octlo by se největší české gymnasium menšinové bez přístřeší, zatím co v Duchcově, Teplicích, Mostě a Chomutově pět německých středních škol umístěno je v přepychových školních palácích. Tento stav je neudržitelný a nedůstojný zdejšího lidu českého, který pro osvobození národa tolik vykonal a vytrpěl. Děti zdejších horníků, jimž až do převratu brána byla možnost vyššího vzdělání, plně zaslouží, aby stát vybudoval pro ně školu stejně účelnou a hygienickou jako jsou ústavy německé, z nichž mnohý sami Němci uznávají za úplně zbytečný. Ježto umístění českého státního reálného gymnasia v Duchcově stačí již jen pro příští rok školní a po něm není v Duchcově jiného umístění, trvání však a nerušený rozvoj ústavu jsou pro jmenované tři okresy životní nutností, jest potřebí, aby k výstavbě samostatné budovy pro české reálné gymnasium v Duchcově ihned se přikročilo.

Ministerstvo vyučování v uvážení všech těchto okolností doporučilo ministerstvu veřejných prací, aby zařadilo do rozpočtu položku na stavbu reálného gymnasia v Duchcově a učinilo dále rozhodnutí o zatímním umístění; ale třeba, aby všechny kroky staly se co nejrychleji.

Tážeme se tudíž:

Hodlá ministr veřejných prací nejen zařaditi do rozpočtu položku příslušnou, ale učiniti také současně všechna opatření, aby ústav tak nutný byl umístěn tak, jak vyžaduje jeho kulturní a národní význam?

V Praze dne 19. června 1920.

Viktor Dyk,

Dr. Lukavský, Dr. Rašín, Dr. Kramář, Petrovický, Purkyňová, Dr. Hajn, Votruba, Veverka, Mašek, Bergman, Zavřel, Dr. J. Stránský, Špaček, Ing. Bečka, Dr. Matoušek, G. Navrátil, Sís, Modráček, Hudec, Stejskal.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP