Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

224.

Návrh

poslanců Václava Sladkého, Landové-Štychové, Václava Draxla a soudr.,

aby byla bezodkladně vybudována účelná a důsledná budova pro české státní reformní gymnasium v Duchcově.

České státní reformní reálné gymnasium v Duchcově jest pro český podkrušnohorský lid kulturním činitelem svrchovaně důležitým. Jest to jediná česká střední škola pro tři rozsáhlé okresy: Duchcovský, Teplický a Bilinský. A tamnímu, za dob rakouských v ohledu školství tak zanedbanému kraji jest především třeba inteligence a to inteligence vzešlé z tamního lidu, která by ke kraji tomu přilnula a tam trvale zůstala.

Naprostá potřeba ústavu je dokumentována i tím, že ústav hned v prvním roce svého trvání má ve třech třídách dvěstěčtrnáct (214) žáků; lze očekávati, že až dostoupí plného rozvoje, bude míti 550 - 600 žáků. (Německé gymnasium v Duchcově má v 8 třídách toliko 207 žáků).

České státní reformní reálné gymnasium v Duchcově umístěno je v druhém patře reál. gymnasia německého. Umístění toto již v letošním roce naprosto nedostačuje. Mimo to budova je majetkem obce a tato v sezení právní sekce, konané dne 28. listopadu m. r., jasně prohlásila, že déle než do konce školního roku 1920 -1921 gymnasia českého v budově nestrpí, poněvadž potřebovati bude budovy k plnému rozvinutí gymnasia německého (zřízení posluchárny chemie atd.). Kdyby se tak stalo, ocitlo by se největší české gymasium menšinové bez jakéhokoliv přístřeší, zatím, co v městech téměř bezprostředně sousedících a sice v Duchcově, Teplicích, Mostě, Chomutově 5 německých středních škol umístěno jest v přepychových školních palácích. Tento stav pokládají podepsaní za neudržitelný a podkrušnohorského lidu horského, který pro osvobození národa tolik vykonal a vytrpěl, nedůstojný. Děti tamních horníků, jimž až do převratu vůbec upírána byla možnost vyššího vzdělání, jistě si plně zaslouží, aby stát zbudoval pro ně školu stejně účelně a hygienicky zařízenou, jako jsou ústavy německé. Umístění českého státního reformního reálného gymnasia v Duchcově v budově gymnasia německého stačí - jak již řečeno jen pro příští školní rok; po uplynutí tohoto školního roku není v městě Duchcově jiného vhodného umístění, a přece trvalý a nerušený rozvoj tohoto ústavu jest pro jmenované tři okresy životní nutností.

Proto navrhují podepsaní :

Budiž urychleně přikročeno k výstavbě samotné budovy pro české státní reformní reálné gymnasium v Duchcově. Zejména budiž ihned do řádného státního rozpočtu zařaděna příslušná položka, budiž v něm pamatováno na zakoupení místa stavebního a budiž pořízen plán budovy, aby mohla býti budována s největším urychlením, jak kategoricky velí kulturní a životní potřeba celého kraje. K uhražení navrhují podepsaní, aby použity byly pravidelné příjmy státní z řádného budžetu ministerstva veřejných prací ve výši 2 mil. K, potřebných pro výstavbu státního gymnasia v Duchcově.

V ohledu formálním navrhují podepsaní, aby tento návrh přikázán byl k urychlenému projednání výboru rozpočtovému a výboru pro dopravu a veřejné práce.

V Praze dne 16. června 1920.

V. Sladký, Landová-Štychová, V. Draxl,

Tučný, Dr. Uhlíř, Hrušovský, Langr, Dr. Bartošek, Trnobranský, Pechmanová, Pelikán, Slavíček, Dr. Franke, Drobný, Netolický, Zeminová, Hrizbyl, Buříval, Sajdl, Laube, Špatný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP