Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

220.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................... 1920,

kterým se mění lhůta, stanovená v § 18 zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n., o sloučení sousedních obcí a osad s Prahou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

§ 18 zákona ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n., bude zníti:

Zákon tento - vyjma § 13, který nabyl účinnosti dnem vyhlášení zákona - nabude účinnosti dnem 1. ledna 1921.

Článek II.

Provedení zákona, který se stává dnem svého vyhlášení účinným, ukládá se ministru vnitra v dohodě s ministrem financ a ostatními zúčastněnými ministry.

 

Důvodová zpráva.

Zákonem ze dne 6. února 1920, č. 114 sb. z. a n. bylo sloučeno 38 sousedních obcí a osad s hlavním městem Prahou; § 18. tohoto zákona ustanovuje, že zákon nabude účinnosti šest měsíců po vyhlášení, vyjma § 13 týkající se rozšíření obvodu policejního ředitelství pražského, který nabyl účinnosti dnem vyhlášení. Ježto zákon uvedený byl vyhlášen dne 4. března 1920, mělo by se podle něho sloučení sousedních obcí s Prahou státi skutkem dnem 4. září 1920.

Připomenouti dlužno, že návrh příslušných výborů Národního shromáždění ve shodě s návrhem vládním stanovil, že zákon má nabýti účinnosti dnem 1. července 1920 a teprve při projednávání zákona v plenu Národního shromáždění byl všemi stranami podán a schválen návrh, aby zákon nabyl účinnosti teprve 6 měsíců po svém vyhlášení, aby se takto získal čas ku provedení nutných příprav nezbytných ku sloučení obcí v tak velikém rozsahu.

Současně se zákonem z předu uvedeným schváleny a vyhlášeny další zákony, č. 115 sb. z. a n., kterým se vydávají předpisy o volbách do ústředního zastupitelstva hlavního města Prahy a č. 116 sb. z. a n., kterým se upravuje organisace a působnost ústředního zastupitelstva hlavního města Prahy a místních výborů; konečně zákon č. 117 sb. z. a n., kterým se nově upravuje vybírání obecních platů a dávek v Praze a obcích, které s Prahou sloučeny býti mají, aby se tímto způsobem alespoň částečně usnadnilo utvoření Velké Prahy po stránce finanční.

Celý tento soubor zákonů vycházel z předpokladu, že co nejdříve vykonají se volby do ústředního zastupitelstva hlavního města Prahy, kterému podle § 7. zákona č. 116 sb. z. a n., již pro dobu před sloučením přikázána důležitá působnost; má totiž za účel mimo jiné budovati příští organisaci sjednocené obce - zvláště vydati podrobnější předpisy o pravomoci místních výborů - zejména také po stránce finanční. Podobné opatření bylo nutno, aby bylo možno za vedení zvolených zástupců občanstva celé budoucí Velké Prahy jednotné připraviti převod hospodářství a správy všech 38 připojených obcí na novou sjednocenou obec, aby nenastaly zmatky a poruchy v plnění obecních úkolů, vyplácená platů a mezd obecních zaměstnanců atd.

Avšak konáním voleb do Národního shromáždění a jinými nepředvídanými překážkami zdržela se příprava voleb do ústředního zastupitelstva hlavního města Prahy tak, že nelze počítati s tím, aby ústřední zastupitelstvo právoplatně se ustavilo přede dnem 4. září 1920. kdy uskutečnění Velké Prahy má nastati. Poněvadž pak vláda nechce sáhnouti k tomu, aby pro přechodnou dobu, než k tomuto ustavení dojde, dosadila správní komisi, která by prozatím vykonávala funkce ústředního zastupitelstva, doporučuje se, aby lhůta, kdy sloučení má se státi skutkem, posunuta byla k 1. lednu 1921.

Tím získá se předem čas k dokonání přípravných prací nutných pro ostatní úpravy, které se sloučením souvisejí. Spadá sem hlavně: úprava hranic mezi obcí pražskou a novými obcemi, které vzniknou tím, že se některé obce pouze částečně připojí ku Praze (Hostivař, Chuchle, Zátiší); přidělení zbývajících obcí okresů vinohradského a žižkovského, které utvořením Velké Prahy zaniknou, k ok esům sousedním; ustavení nových okresů zastupitelských, které zbudou z okresů karlínského a smíchovského; ustavení nových zastupitelstev obecních v obcích nově utvořených tím, že část obce připojí se ku Praze a část bude ustavena jako samostatná obec; vydání nařízení o zabezpečení jednotnosti správy v území Velké Prahy. Ve všech naznačených směrech zahájila vláda ihned po vyhlášení zákona přípravné práce, zejména slyšení zúčastněných úřadů státních a korporací samosprávných, avšak pro velký počet zúčastněných činitelů přetížených dnes jak známo četnými jinými neodkladnými pracemi, nebylo možno všecky přípravy dosud dokončiti, a jenom s největším úsilím mohlo by se tak státi přede dnem 4. září 1920. Při některých z těchto přípravných šetření předpokládalo se též vyslechnutí ústředního zastupitelstva obce pražské, které však ve stanovené lhůtě z příčin shora uvedených vůbec nebude možné. Již z tohoto důvodu doporučuje se posunutí lhůty k uskutečnění Velké Prahy na doby pozdější.

Mimo to doporučuje se datum 1. ledna 1921 z důvodu toho, že tím i po stránce rozpočtové a účetní bude převzetí dosavadní působnosti obcí s Prahou sloučených a zastavení působnosti dotčených okresů zastupitelských velice zjednodušeno a usnadněno.

Konečně dlužno zdůrazniti, že vláda i zúčastnění činitelé samosprávní, zejména také nově zvolené ústřední zastupitelstvo, získá tímto posunutím účinnosti zákona čas k řešení otázky finanční. Vláda pokládá v tom směru v souhlase se stanoviskem, které od počátku důsledně zastávala, za jedině možnou a samozřejmou cestu, že nově zvolené ústřední zastupitelstvo samo projedná a schválí prozatím alespoň na první rok po sloučení rozpočet příjmů a vydání nově utvořené obce, uváží, pokud možno schodek rozpočtový hraditi vlastními příjmy obecními, a předloží vládě číselně doložené návrhy, jakou výši a k jakým účelům mel by stát v mezích své finanční možnosti přispěti ku překonání nevyhnutelných nesnází finančních, jež vzniknou sloučením obcí v rozsahu tak mimořádně velikém, aby takto nová veleobec hned v počátcích svého života nestrádala finančními nesnázemi ohrožujícími její zdárnou působnost.

Po stránce formální se navrhuje, aby osnova tato vzhledem ku své naléhavosti přikázána byla v poslanecké sněmovně výboru ústavnímu a po schválení poslaneckou sněmovnou v senátě výboru ústavně-právnímu, a aby ve smyslu § 55 jednacích řádů obou sněmoven projednána byla řízením zkráceným a sice tak, aby ještě před letními prázdninami byla v obou sněmovnách v tomto jejich zasedání ústavně vyřízena.

V Praze dne 26. června 1920.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP