Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

192.

Návrh

poslanců Tučného, Buřívala a spol.,

aby telegrafní dělmistři zařazeni byli do hodnostních tříd úřednických na základě zákona ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a. n.

Národní shromáždění račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ............... 1920,

jímž se zařazují telegrafní dělmistři do úřednických tříd hodnostních.

Národní shromáždění Československé republiky usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Telegrafním dělmistrům (podúředníkům) v oboru ministerstva pošt a telegrafů republiky Československé, pokud se na ně vztahuje zákon ze dne 25. ledna 1914 (služební pragmatika), přiznává se hodnost veřejných úředníků státu Československého a zařazují se do hodnostních tříd státních úředníků za podmínek a pravidel v § 2. a 3. citovaného zákona stanovených.

§ 2.

(1) Vykáže-li se telegrafní dělmistr (podúředník), který byl přijat podle platných ustanovení do podúřednické kategorie, nepřetržitou dobou 5letou ve službě telegrafního dělmistra, počínaje dnem, kdy složil předepsanou zákonitou zkoušku, absolvoval odborný elektrotechnický běh, nižší školu průmyslovou nebo školu mistrovskou, a může-li se vykázati zároveň nejméně 20letou praktickou dozorčí službou odborovou, i když byl zákonem od zkoušky osvobozen, zařazuje se do skupiny D v § 52 zák. ze dne 25. ledna 1914 uvedené.

(2) Nemá-li telegrafní dělmistr (podúředník) předběžného vzdělání v odst. 1. stanoveného a byl přijat jako bývalý déle sloužící poddůstojník nebo legionář, prokáže-li se nejméně 20letou úhrnnou službou státní, z níž nejméně 5letou dozorčí službou odborovou, zařazuje se do skupiny D, uvedené v § 52 zákona ze dne 25. ledna 1914.

§ 3.

Telegrafní dělmistři (podúředníci) uvedení v § 2., zařazují se do onoho platového stupně příslušné hodnostní třídy, který odpovídá jejich požitkům. Nekryjí-li se jejich požitky s určitým platovým stupněm úřednickým, zařaďují se do stupně nejblíže nižšího a vyměřuje se jim v náhradu za rozdíl mezi jejich nově vyměřeným požitkem v kategorii úřednické a svrchu zmíněným požitkem v kategorii podúřednické do výslužby nezapočitatelný přídavek, který se při příštím postupu do vyššího stupně platového zruší.

§ 4.

Telegrafní dělmistři (podúředníci), kteří dosud nemají dobu v § 2 uvedenou vyslouženou, zůstávají v hodnosti podúřednické potud, pokud nedosáhnou služební doby tímto paragrafem stanovené. V podúřednické hodnosti postupují podle dosavadní pro podúředníky stanovené stupnice (2leté, po příp. 3leté).

§ 5.

Služební doba ztrávená v platovém stupni podúřednickém, započítá se při posledním jmenováni podle § 2. až 3. tohoto zákona do postupu v tom platovém stupni, do kterého byl telegrafní dělmistr jako úředník zařaděn.

§ 6.

Tito úředníci budou míti titul "vrchní telegrafní dělmistr".

§ 7.

Zákon tento provésti ukládá se ministerstvu pošt a telegrafů v dohodě s ministerstvem financí. V účinnost vchází dnem vyhlášení.

 

Důvody.

Zákon ze dne 7. října 1919 o prozatímní úpravě právních a hmotných poměrů státních zaměstnanců zaručuje oněm kategoriím státních zaměstnanců, kteří služebním výkonem i předepsaným předběžným vzděláním splňují zákonné podmínky, právo zařazení do hodnostních tříd úřednických. Právo toto bylo už také pro četné kategorie realisováno a zařazeni byli do úřednických hodnostních tříd: návěštní mistři, traťmistři, mostmistři, staniční mistři u státních drah, cestmistři, dozorčí orgánové státních bánských podniků atd. Telegrafní dělmistři v oboru pošt a telegrafů byli opomenuti, ač ve všech jiných státech tato kategorie státních zaměstnanců ve stavu úřednickém jest.

Telegrafní dělmistři jsou velmi důležitou složkou správního aparátu našeho státu, která udržuje provoz telegrafů a telefonů za napjetí duševních i tělesných sil. Výkon jejich pozůstává: z obstarávání všech manuelních a písemných prací, vyšetřování staveb na telegrafních a telefonních tratích i v síti, předkládání k tomu potřebných náčrtů nepřetržitého dohledu na veškeré stavební práce, odpočítávání stavebních hmot, sestavování peněžních účtů a vyplácení zaměstnaných dělník, za jejichž práci nesou plnou zodpovědnost. Jsou jim svěřovány obnosy do tisíců jdoucí, zodpovídají za bezvadnou funkci všech telegrafních a telefonních sítí, tratí, ústředen, náleží jim oprava telegrafních a telefonních přístrojů a předkládání potřebných předběžných stavebních rozpočtů.

Vzhledem k tomuto výkonu služebnímu a vykázanému předběžnému vzdělání jest patrno, že předepsaným podmínkám pro zařazení do hodnostních tříd úřednických vyhovují.

Státní rozpočet zatížen bude nepatrným obnosem asi 160.000 korun, který uhraditi lze z běžných příjmů ministerstva pošt a telegrafů a sice z položky "mimořádný příjem".

Po stránce formální navrhujeme, aby osnova přikázána byla výboru státně zřízeneckému k projednání.

V Praze dne 18. června 1920.

Tučný, Buříval,

Draxl, Dr. Bartošek, Slavíček, Pelikán, Hrušovský, Dr. Franke, Landová-Štychová, Hrizbyl, Zeminová, Drobný, Špatný, Trnobranský, Sladký, Netolický, Dr. Uhlíř, Pachmanová, Sajdl, Laube, Langr.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP