Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

188.

Návrh

poslanců Vladimíra Drobného, Františka Langra, Václava Sladkého, Igora Hrušovského a společníků

na okamžité rozpuštění výborů zemědělských rad a vypsání nových voleb dle nového volebního řádu.

Zemědělské rady v Čechách a na Moravě jsou zařízeny na zásadách přežilých, nedemokratických řádů volebních, které zaručovaly ovládání výboru jejich nejbohatším vrstvám venkovského obyvatelstva. Na důkaz uvádíme, že předsedou zemědělské rady pro království České jest stále Bedřich Schwarzenberk, clen velkostatkářské rodiny, která vlastní v Čechách nejvíce půdy. Veliká většina drobného venkovského lidu, který nejvíce potřeboval podpory a odborné pomoci při vytváření zemědělského hospodaření na moderních zásadách, byla zemědělskými radami naprosto přehlížena, takže moderní pokrok zemědělský razil si cestu jen do bohatých vrstev zemědělců v krajích nejbohatších a kraje chudší, jakož i drobni zemědělci vůbec, setrvávali na zastaralých způsobech hospodaření a znesnadňovali tak hospodářské postavení našeho státu. Nespravedlnost v rozdílení zemědělských subvencí a podpor byla v tomto ohledu všeobecně známa a vyvolávala mezi drobným lidem venkovským velikou nespokojenost. V roce 1911, obdržel ku příkladu nejbohatší rolník z nejbohatší obce hanáckých Vacanovic u Olomouce, 35.000 K subvence na zřízení chovu vepřů, ačkoliv měl svého jmění v tehdejší hodnotě na 250.000 K a podpory zemědělské rady nepotřeboval. Není však známo, že by na Moravě byl kdy dostal subvenci zemědělské rady domkář nebo drobný zemědělec.

Volební období výboru zemědělských rad jest nejméně dvakráte předrženo, tak na příklad volba výboru zemědělské rady pro království České měla býti konána v roce 1914; poněvadž vznikla válka, setrvával starý výbor ve své funkci dál a setrvává dosud, ačkoliv již píšeme rok 1920 a vcházíme do třetího roku trvání naší republiky. Všecky jiné volební řády v našem státě byly již změněny a přizpůsobeny novým poměrům. Obchodní a živnostenské komory jsou alespoň vedeny správními komisemi, které do nových voleb tyto instituce řídí. Jediné zemědělské rady zůstaly novým duchem našeho státu nedotčeny a jsou vedeny výbory a řády starými.

Proto navrhují podepsaní:

Výbory zemědělských rad a sbory delegátů jejich buďtež okamžitě rozpuštěny a nahrazeny správními komisemi, složenými rovnoměrně z politických stran, které samostatné zemědělce organisují.

Budiž okamžitě přikročeno k vypracování nového volebního řádu, případně i celého zřízení zemědělských rad s všeobecným a rovným právem hlasovacím, systému jednokomorového, pro všecky zemědělce platným, pokud zemědělství samostatně provozované tvoří hlavní součást jejich živnosti.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru zemědělskému.

Poněvadž provedení návrhu nevyžaduje nákladu, odpadá povinnost určení pramene příjmů ve smyslu § 41. ústavního zákona.

V Praze 18. června 1920.

Drobný, Langr, Sladký, Hrušovský,

Laube, Pechmanová, Dr. Bartošek, Netolický, Draxl, Slavíček, Špatný, Zeminová, Dr. Franke, Trnobranský, Buříval, Landová-Štychová, Tučný, Dr. Uhlíř, Pelikán, Sajdl, Hrizbyl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP