Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

175.

Interpelace

poslanců Rudolfa Bergmana, Frant. Maška, Fr. Zavřela a soudruhů

na ministra zemědělství a ministra vnitra

o zrušení hospodářských rad.

Beze všeho právního podkladu, toliko na diktát socialistických stran zřízeny byly tak zvané "hospodářské rady".

Účelem jejich mělo býti podporovati politickou správu při provádění spravedlivé politiky zásobovací a vykonávati kontrolu zásobování a to nejen pokud se týče přidělování výrobků zemědělských a životních potřeb vůbec, ale i ohledně usnadnění a docílení největší výše zemědělské výroby k výživě občanstva tak nezbytné.

Hospodářské rady jednají však přímo proti tomuto účelu. Jsouce složeny z osob, jež pro zemědělskou výrobu namnoze nemají pražádného pochopení a odborné znalosti nehledí při podporování a usnadňování zásobovací politiky na to, co vyžaduje exsistence zdárné zemědělské výroby. Hospodářské rady starají se jen o zachycení a přidělení toho, co se urodí, nikoliv o to, aby zemědělská výroba byla také co nejvíce usnadňována a co největší množství plodin pro spotřebu přinesla.

Činnost mnohých hospodářských rad směruje naopak proti zemědělským výrobcům a jest vůči požadavkům zemědělským vůbec negativní. Hospodářské rady při stanovení kontigentu nebéřou na mnoha místech v úvahu osevní plochu, hledí klidně k tomu, jak rekvisice jsou nespravedlivě prováděny, jak ignorují se při nich požadavky racionelního hospodaření a neponechávají se zemědělcům nutná množství a jakosti osiva, aby mohli hospodářsky odůvodněný osevní postup dodržovati a co nejvíce plodin vyrobiti.

Taková zásobovací politika není politikou usnadnění výroby zemědělské, naopak politikou zkázonosného vymrskávání půdy zemědělské, protože při nedostatku umělých hnojiv nemůže se výrobnost půdy zvýšiti, ani pohotové snad přírodní živiny v půdě nahromaděné plánovitým osevním postupem co nejlépe využitkovati.

Hospodářské rady, nemající žádného právního rámce, osobují si neoprávněně všechna práva, jež dle nařízení vlády republiky Československé ze dne 8. srpna 1919, č. 477 toliko okresním obilním úřadům přísluší a místo podporování politické správy při provádění úkolů tímto nařízením jí přidělených donucují terorem politické úředníky k provádění toliko vůle svojí, sledují jedině prospěchy stoupenců stran socialistických a jejich třídní zásobováni, čímž nezměrně trpí a strádají zejména městské střední stavy občanské.

Sjezd hospodářských rad o svatodušních svátcích v Praze konaný, skládající se ze dvou třetin ze socialistických delegátů, šel ve své troufalosti tak daleko, že odhlasoval nejen utužení vázaného hospodaření státního, ale nadiktoval i ceny za dobytek, vepře, selata, tuky, mléko a vejce.

Toto jednání hospodářských rad, osobování si práva kontrolovati výrobu zemědělskou, stanoviti ceny na výrobky zemědělské a donucovati terorem politická úředníky k provádění vůle činovníků hospodářských rad a toto pronásledování zemědělců ve všech směrech, jest neslýchaným zotročováním zemědělců ve svobodném státě, rovnajícím se novodobé inkvisici, a proto také podlamuje naprosto celou prvovýrobu a všecku chuť a ochotu zemědělcovu k další práci na svojí půdě.

Zemědělský stav dalšího otroctví a nevolnictví takových hospodářských rad již déle nesnese a musí se mu se strany vlády dostati náležité ochrany a obrany proti nezákonnému jednání a teroru hospodářských rad a jejich činovníků.

Podepsaní činí proto jménem zemědělského stavu v republice Československé na ministra zemědělství a ministra vnitra tento dotaz:

1. Jest p. ministru zemědělství a p. ministru vnitra známou shora uvedená prakse hospodářských rad, poškozující v samých základech zemědělskou výrobu, svou naprostou neznalostí praktických hospodářských zkušeností?

2. Jest p. ministr zemědělství a p. ministr vnitra ochoten postarati se v zájmu zemědělské výroby i v zájmu státu o odstranění tohoto národohospodářského zla, hospodářskými radami páchaného?

3. Jest p. ministr zemědělství a p. ministr vnitra hotov vzíti v patřičnou ochranu zemědělský stav proti záhubné libovůli hospodářských rad a jejích činovníků?

4. Jest p. ministru zemědělství a p. ministru vnitra známo, že hospodářské rady osobují si svémocně práva, jež toliko politickým správám přísluší, že jich ve prospěch toliko jedné třídy zneužívají a politické úředníky k provádění toliko své vůle terorem donucují?

5. Jest p. ministr vnitra ochoten tyto hospodářské rady, jež sledují jedině prospěchy stoupenců stran socialistických a jejich třídní zásobování, městské střední stavy tímto způsobem o výživu zkracují a svým libovolným a nezodpovědným jednáním toliko zmatek ve výrobě, rozdělování a celém zásobování způsobuji, rozpustiti, poněvadž naprosto se svým účelem minuly?

V Praze 16. června 1920.

Bergman, Mašek, Zavřel,

Dr. Lukavský, Dr. Jar. Stránský, Dr. Kramář, Purkyňová, Petrovický, Dyk, Špaček, Dr. Hajn, Votruba, Ing. Bečka, Veverka, Rašín, G. Navrátil, Dr. Matoušek, Šamalík, Navrátil Fr., Dr. Hruban, Dr. Dolanský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP