Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
161.
Návrh
poslanců Nejezchleba-Marchy, Dra Kubíčka, Stoupala, Mašaty, Vraného a soudruhů,
aby byly prodlouženy krátkodobé drobné pachty.
Zákon ze dne 30. října 1919, č. 593 sb. z. a n., týkající se ochrany drobných zemědělských pachtýřů, stanovil automatické obnovení krátkodobých drobných pachtů o další pachtovní rok. Zákonem tímto usnadňovala se půdní reforma zvláště potud, aby čekatelé na půdu státem zabranou byli v době přechodné uklidnění tím, že ponechá se jim na dále v pachtu půda, kterou až dosud měli v pachtu. Zákon ten měl tudíž tendenci ochrannou do té doby, než bude prakticky započato s definitivním přídělem zabrané půdy, a to jmenovitě proti těm majitelům zabrané půdy, kteří po ukončení pachtovního období neprojevují ochoty pronajmouti půdy znova.
Letos daleko více než loňského roku množí se stížnosti, že propachtovatelé vypovídají pachtovní smlouvy ke konci roku 1920 a mnohé jiné koncem tohoto roku docházejí. Tím právě v době, kdy pro zdárné provádění reformy půdy je třeba zabránit restrinkci drobných zemědělských podniků, sáhá se mnohým z nich přímo na kořen života. To není v intencích velké reformy půdy.
V důsledcích toho jeví se potřeba i letos drobným pachtýřům poskytnouti zákonné ochrany a navrhují tudíž podepsaní:
Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne .............. 1920
o prodloužení krátkodobých drobných pachtů.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Pacht (podpacht) zemědělského pozemku, který končí neb již skončil, do konce roku 1920, obnovuje se, jde-li o pozemek na půdě podle zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 sb. z. a n., státem zabrané, obecní nebo církevní, na dalších 6 pachtovních let, na půdě ostatní na další pachtovní rok i proti vůli propachtovatele (vlastníka, pachtýře) tím, že pachtýř, (podpachtýř) propachtovateli neb jeho hospodářské správě písemně oznámí do 30. listopadu 1920, že si pozemek nadále podrží v pachtu, jestliže
1. pachtýř pachtovaný pozemek sám nebo se svou rodinou obdělává a nadále obdělávati chce a může a
2. pacht zrušen byl výpovědí propachtovatelovou anebo nemohl býti obnoven pro jeho odpor a propachtovatel neměl zákonného důvodu od pachtovní smlouvy bez výpovědi odstoupiti.
§ 2.
Byl-li pozemek již propachtován jinému pachtýři, obnovuje se pacht podle tohoto zákona jen tehdy, jestliže starému pachtýři nezbylo by ani 5 ha vlastní i pachtované zemědělské půdy a ztráta pachtu ohrozila by jeho existenci.
§ 3.
Pokud běží o pozemky, které nenáleží obci neb nejsou podle zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 sb. z. a n. státem zabrány nebo zapsány v deskách zemských nebo netvoří hospodářskou součást statku zapsaného v deskách zemských, obnova pachtu nenastává, když:
a) celková výměra zemědělských pozemků ve vlastnictví propachtovatelově se nalézajících nečiní více než 30 ha, aneb
b) když propachtovatel béře neb chce vzíti do vlastní správy pachtovaný pozemek, který teprve po 1. srpnu 1914 byl propachtován nebo kterého nabyl teprve po tomto dnu od osoby neb po osobě, jejíž jest zákonným dědicem, nebo
c) když béře neb vzal do vlastní správy pozemek, ježto pominula překážka, pro kterou nemohl na pozemku sám hospodařiti (jako přílišné mládí, občanská neschopnost, nepřítomnost) neb
d) když nový pachtýř, jemuž propachtovatel pozemek propachtoval neb propachtovati chce, měl pozemek tento před tím již v pachtu a pachtu toho se vzdal pro závažné překážky, jež nyní pominuly, aneb náleží-li tento nový pachtýř mezi zákonné dědice propachtovatelovy a obdržel-li pozemek do pachtu k zajištění nutné existence.
§ 4.
Právo obnovy pachtu nemá pachtýř hospodářských celků, jako jsou dvory, statky aneb usedlosti.
§ 5.
Pro obnovený pacht platí podmínky dosavadního pachtu. Je-li však pachtovné v poměru k běžným pachtovním cenám nepoměrně nízké, může propachtovatel žádati přiměřené zvýšení. Nedohodnou-li se strany, určí pachtovné k návrhu propachtovatele rozhodčí soud, skládající se z přednosty okresního soudu, v jehož obvodu pozemek leží, jako předsedy, jenž může si za zástupce jmenovati jednoho soudcovského úředníka, a ze dvou přísedících jmenovaných po jednom každou stranou.
Neoznačí-li do lhůty soudem určené, nejdéle 14denní, některá ze stran osobu přísedícího, jmenuje jej předseda rozhodčího soudu. Z rozhodnutí rozhodčího soudu není odvolání.
Nepožádá-li propachtovatel do 31. prosince 1920 za projednání věci rozhodčím soudem, platí dosavadní pachtovné pro obnovený pacht.
§ 6.
Obnova týká se příslušenství zemědělského pozemku, za něž po rozumu tohoto zákona pokládají se i stavení obytná a hospodářská a pozemky, na nichž jsou zbudována, jakož i příslušné dvorky a zahrádky, užíval-li jich pachtýř na základě téhož pachtovního poměru.
§ 7.
Pacht tento obnoviti může pachtýř jen potud, pokud uplatněním tohoto práva nepřestoupí jeho vlastní a najatá zemědělská půda 8 ha, v případě v § 2. uvedeném a při pozemcích v § 3. označených 5 ha.
§ 12.
O námitkách, jakož i nárocích na zvýšení pachtovného (§ 5) a na náhradu (§§ 10. a 11.) rozhoduje se podle zásad řízení nesporného, o útratách však podle zásad řízení sporného.
§ 13.
K obnově pachtu podle § 1. není třeba souhlasu pozemkového úřadu ani jiného dozorčího úřadu.
§ 14.
Nemůže-li pacht na základě tohoto zákona obnoven býti jen proto, že se nejedná o půdu podle zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 sb. z. a n., státem zabranou, obecní nebo církevní, má pachtýř (podpachtýř) zemědělského pozemku, jemuž pacht skončil nebo skončí do konce roku 1920, přednost přede všemi ostatními uchazeči při podzimním přidělování půdy do prozatímního pachtu na základě § 63 zákona přídělového. Těmto pachtýřům (podpachtýřům) budiž do prozatímního pachtu podle možnosti přiděleno tolik půdy státem zabrané, aby restrinkce dosavadního jejich hospodářství nebyla nutná.
§ 15.
Tento zákon působí ode dne, kdy bude vyhlášen.
§ 16.
Provádění tohoto zákona ukládá se ministerstvu spravedlnosti, zemědělství a Pozemkovému úřadu.
V Praze dne 12. června 1920.
Nejezchleb-Marcha, Dr. Kubíček, Stoupal, Mašata, Vraný,
Udržal, Křemen, Janček, Dr. Blaho, Stodola, Mach, Beran, Vahala, Dr. Srdínko, Jan Černý, Molík, Dr. Hnídek, Tůma, Ing. Botto, Dubický, Prokůpek, Rychtera, Hálek Jaroslav, Bradáč.