Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

158.

Návrh

poslanců Fr. Zeminové, Hl. Tučného, Rud. Laubeho, F. Buřívala a spol.,

aby zvýšena byla státní podpora stavebního ruchu obecně prospěšným stavebním družstvům pro rok 1920 o 20 milionů Kč.

 

Zákon

ze dne ............... 1920,

kterým se mění § 1. zákona ze dne 6. února 1920, čís. 92 částka XVIII., o povolení další zvýšené státní podpory stavebního ruchu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

§ 1. zákona ze dne 6. února 1920, č. 92 sb. z. a nař. zní takto:

Na podporu staveb domů s malými byty podle zákona ze dne 23. května 1919, čís. 281 sb. z. a n., povoluje se další částka 45,000.000 Kč, z níž lze podporovati stavby zahájené v r. 1919 a 1920 v městech a na venkově v celé oblasti republiky.

Částka, jež se má podle § 2. zmíněného zákona zařaditi do rozpočtu budoucích let, budiž úměrně k potřebě státní podpory buď zvýšena, nebo snížena.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedením jeho pověřuje se ministr financí a sociální péče.

Úhrada finanční budiž opatřena: 1. buď přiměřeným zvýšením státních daní z nezastavěných pozemků stavebních, nebo 2. z finančního efektu zákona o čtvrté státní půjčce, spojené s odškodněním majitelů váleč. půjček.

Návrh budiž předložen výboru iniciativnímu a po přijetí předán výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k rychlému vyřízení.

Zákonem ze dne 6. února 1920 byla povolena státní podpora stavebního ruchu 25 milionů Kč pro rok 1920. S květnovým státním úvěrem z r. 1919 5 mil. Kč stačila tato státní podpora 30 mil. Kč na podporu staveb v úhrném nákladu 670 milionů Kč. Do 20. ledna 1920 bylo však ministerstvu sociální péče předloženo detailně propracovaných a schválených projektů stavebních za 504 mil. Kč a ohlášeny další stavby ve výši 159 mil. Kč, celkem tedy velmi nutných projektů stavebních v úhrném nákladu 663 milionů Kč.

Z toho je jasně zjevno, že státní podporou 25 milionů Kč, povolenou zákonem ze dne 6. února 1920, byly kryty pro rok 1920 pouze stavby přihlášené do 20. ledna 1920.

Pro obtíže finančního a technického rázu nemohlo se v r. 1919 z projektovaných obytných staveb nouzových prováděti téměř ničeho. Celá tíha rychlejšího a vydatnějšího řešení strašné krise bytové spadá proto do rozpočtu roku 1920.

Morava, Slovensko a venkov byly poměrně velmi málo zastoupeny v přihláškách o státní podporu došlých, do 20. ledna t. r. zahrnutých; také četná města průmyslová a všeobecně prospěšná nová družstva stavební dělnická, zřízenecká a úřednická hlásí se o státní pomoc, aby členům umožnila lidské bydlení.

Během měsíců února-června t. r. dochází k ministerstvu sociální péče na sta nových, velmi naléhavých žádostí o státní podporu stavebního ruchu všeobecně prospěšného - nutno je však všeobecně odmítati, protože státní podpory v únoru povolené vyčerpaly pohotové prostředky.

Podatelé návrhu jsou si vědomi vážných finančních obtíží státních, avšak mimořádná, přechodní doba nynější vyžaduje také mimořádných opatření, aby hrozivá pohroma bytová neohrožovala existenčně, mravně i zdravotně statisíce rodin ve státě.

V Praze dne 15. června 1920.

Zeminová, Tučný, Laube, Buříval,

Dr. Bartošek, Hrušovský, Pelikán, Landová-Štychová, Drobný, Hrizbyl, Sajdl, Netolický, Slavíček, Draxl, Sladký, Špatný, Trnobranský, Dr. Franke, Dr. Uhlíř, Pechmanová, Langr.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP