Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

157.

Návrh

poslance V. Veverky a soudruhů

na zdokonalení řemeslné výroby ve směru technickém i živnostensko-obchodním větší účastí ústavu pro zvelebování živností na odborné výchově řemeslnického dorostu.

Zkouškami tovaryšskými v živnostech řemeslných, jakož i některými výstavami výrobků vyučenců v jednotlivých odborech jest prokázáno, že potřebné jakosti práce není dosaženo, a že vědomosti nutné k budoucímu samostatnému provozování živnosti jsou nedostatečné. Z toho plyne, že vyučování dílenské neposkytuje úplné možnosti osvojiti si tyto vlastnosti, což je samozřejmé každému, kdo zná poměry.

Za dnešní rozháranosti výrobních poměrů a za posavadního stavu věcí nelze žádati, aby zaměstnavatel v pravém smyslu vyučoval, nýbrž je nutno spokojiti se s tím, že zaměstnává. Pomocník je takto pro výrobní život nedosti uzpůsobený a stěží vyhovuje úkolu, zhotoviti dokonalý výrobek. Také zručnost jeho bývá zpravidla nedokonalá, jelikož nepoznal vždy dostatečné theoretické vysvětlení, ani správný ruční návod.

Tyto nedostatky výkon práce zbytečně prodlužují a činí jej technicky nejistým a nesprávným. Nejinak je tomu s vědomostmi živnostensko-obchodními, nepostrádatelnými k úspěšnému provozování živnosti, zvláště v soutěži s průmyslem dokonaleji vybaveným. Znalost strojní výroby a prospěšné užívání pomocných strojů v živnostech řemeslných s těmito poměry úzce souvisí.

Tyto okolnosti, pozornosti se vnucující, jsou jmenovitě dnes za 8hodinové doby pracovní velmi vážné, ba jsou zostřeny i zmenšenou řemeslnou schopností, utrpěnou v době válečné.

V ústavech pro zvelebování živností může býti těmto nedostatkům nejlépe čeleno spolehlivější, skutečně odbornou výchovou živnostenského dorostu. Proto budiž ministerstvo obchodu pověřeno vstoupiti ve styk s úřady pro zvelebování živností, s nimiž ujednány buďte potřebné podmínky. Ústavy tyto buďte opatřeny dobrými odbornými pedagogy a prakticky zkoušenými silami vyučovacími a zařízením vzorných dílen. Sem buďte pak přeneseny také třetí ročníky pokračovacích škol živnostenských, neboť tam budou co nejvíce zodborněny a zužitečněny. Věc budiž uskutečněna za účasti zájemníků jednotlivých výrobních živností.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh přikázán byl výboru živnostenskému.

V Praze dne 11. června 1920.

Veverka,

Dr. Rašín, Petrovický, Bergman, Votruba, Dr. J. Stránský, J. Špaček, Dr. Kramář, Modráček, Stejskal, Dr. Lukavský, Purkyňová, Mašek, Zavřel, Ing. Bečka, Dr. Hajn, Dr. Matoušek, Dyk, G. Navrátil, Hudec, Dr. Nosek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP