Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

146.

Interpelace

poslanců Václava Draxla, Landové-Štychové a soudruhů

na ministra školství a národní osvěty

ohledně úplného přehlížení autonomie v rozhodování o věcech školských obce a okresu Duchcova, a ve věci rozhodnutí zemské školní rady v Praze, ze dne 2. dubna 1920, č. j. 339.

Místní česká školní rada, celé obecní zastupitelstvo (Češi i Němci) města Duchcova, okresní správní komise okresu Duchcovského, obě politické strany sociálně demokratická a československá str. socialistická (jiných v okrese není) schválily rozhodnutí místní české školní rady v Duchcově a podaly námitky proti rozhodnutí okresní školní rady, ve věci obsazení místa řídícího na české obecné škole v Duchcově. Jmenované strany protestovaly současně proti trvání této okresní německé školní rady, prohlašujíce otevřeně, že není možno uznati tuto skupinu pěti Němců dále za kompetentní k řízení všech školských akcí v okrese.

Čeští i němečtí zástupci žádali, aby byla jmenována nová okresní školní rada, v níž by si každá ze zúčastněných národností rozhodovala o svém školství samostatně.

Současně s rozpuštěním okresní školní rady žádali všichni zástupci českého lidu, aby nařízeno bylo nové řízení na obsazení místa řídícího na české obecné škole v Duchcově, neboť při posledním jmenování nebylo v sezení okresní školní rady čteno prohlášení místní české školní rady, čímž se stalo, že učitel s 35letou praxí, jenž měl vřelé odporučení všech místních lidí, byl se svou žádostí hozen přes palubu a jmenován byl učitel s praxí pouze 25letou.

Město Duchcov, které má býti zastoupeno v okresní školní radě a jež svého zástupce jmenovalo již v červenci 1919, nebylo při žádném sezení upozorněno, aby vyslalo svého zástupce.

Na všechny tyto stížnosti a ohražení zástupců českého severského lidu odpověděla Zemská školní rada v Praze takto:

Presidiu zemské správy politické v Praze.

Čís. 339.

V Praze, dne 2. dubna 1920.

Věc: Duchcov, protest proti složení okresní školní rady a proti obsazení místa řídícího učitele na české obec. škole v Duchcově.

Přílohy 2.

Panu předsedovi okresní školní rady v Duchcově.

1. České místní školní radě, 2. městskému úřadu v Duchcově, 3. okresní správní komisi v Duchcově, 4. okresnímu výkon. vyb. českoslov. str. socialistické a okresnímu výkon. výb. polit. org. sociálně demokratické, vesměs v Duchcově budiž oznámeno, že jejich podání vyřizuji následovně:

Okresní školní rada (německá - jiné v Duchcově není) byla posléze nově upravena výnosem z. š. r. z 21. března 1916, č. 1727-2 ai 1915, č. z. š. r. 17.147 ai 1916, a sice bylo ustanoveno šest autonomních členů (po jednom města Duchcov, Bíliny a Nová Ves-Hrdlovka, dva okresní zastupitelstvo v Duchcově a jednoho okresní zastupitelstvo v Bilině).

Tato nová okresní školní rada se sešla k první schůzi (ustavila se) dne 12. května 1917 a končí tudíž její šestileté období dne 12. května 1923. Zákon nezná rozpuštění okresních školních rad a ministerstvo školství a národní osvěty opětovně prohlásilo, že také nelze nic měniti na složení okresních školních rad, dokud zákon o dohledu ku školám nebude změněn.

Zástupce města Duchcova v okresní školní radě duchcovské není dosud potvrzen správcem země. Nemohl býti tedy pozván do schůze okresní školní rady, konané dne 4. února 1920, kde se jednalo o obsazení místa řídícího na české obecné škole duchcovské.

Mimo to nebylo by již ani možno obsazení místa toho změniti, protože presentovaný Lím byl českým odborem z. š. r. potvrzen, příslušný výnos byl již 15. března 1920 s dekretem pro Líma expedován na okresní školní radu v Duchcově.

Zřízení české okresní školní rady v Duchcově nemělo by za platnosti nynějšího zákona o dohledu ke školám smyslu, neboť:

1. není zaručeno, že by autonomní korporace, k volbě členů do ní, zvolily Čechy (zákon v této příčině nestanoví požadavku příslušnosti k příslušně národnosti, jako činí při členech místních školních rad), tak že by autonomní členové němečtí měli eventuelně proti zákonným členům většinu; 2. nebylo by možno české školy v okrese podříditi české okresní školní radě, protože zákon o dohledu nezná podřízených škol, nýbrž celých školních obcí podřízených okr. školním radám a školní obce, v nichž české školy jsou, mají také školy německé, pro tyto jsou již podřízeny okresní školní radě německé a na přikázání těchto smíšených školních obcí české okresní školní radě lze sotva pomýšleti.

Místopředseda zem. škol. rady

Metelka m. p.

Duch tohoto rozhodnutí přímo upomíná na bývalé doby rakouské samovlády byrokracie, a je nesporným důkazem, že tato školská úřední byrokracie lpí dále na našem životě, dále dusí naše školské humanní akce, nepřeje dětem a lidem českého uhelného severu trochu svobody a oddechu. Úmyslně pracuje proti vůli občanstva, proti přání obce a celého okresu. Proč nemá býti rozpuštěna okresní školní rada, když o to volá obyvatelstvo dvou okresů?!

Podepsaní se táží:

Jest rozhodnutí Zemské školní rady panu ministru známo? A je pan ministr ochoten učiniti vše potřebné, aby stará okresní školní rada byla rozpuštěna, jako byly rozpuštěny rady jinde, a aby utvořena byla nová okresní školní rada dle poměru voleb do obcí s ponecháním volného rozhodnutí okresu, aby složení dle národností sami si dle zásady rovnoprávnosti vyřizovali?!

Je ochoten pan ministr zakročiti současně a dáti nařízení k vyšetření a obnovení řízení při obsazení místa řídícího na české škole obecné v Duchcově?

V Praze dne 16. června 1920.

Draxl, Landová-Štychová,

Sladký, Slavíček, Dr. Bartošek, Netolický, Drobný, Pelikán, Tučný, Hrizbyl, Sajdl, Zeminová, Laube, Langr, Pechmanová, Hrušovský, Trnobranský, Buříval, Dr. Franke, Dr. Uhlíř, Špatný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP