Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
139.
Interpelace
poslanců Suranyiho, Tausika, Borovského, Daruly a soudruhů
na ministry národní obrany, vnitra a spravedlnosti
ohledně nezákonného zastřelení dvou občanů v Košici.
Dne 4. června 1919 zastřeleni byli oddílem českosl. vojska pod velením nadp. Struppla a poručíka Bukovského na Rakocziho náměstí
15 letý dělník Tyrpak Béla a
36 letý dělník otec 4 dětí Lipták Jánoš, oba zaměstnaní v slévárně Čermelské u Košice.
Dle našeho vyšetření došlo k této vraždě - prý zákonem odůvodněné - následovně. Výše uvedení dělníci vyslovili se v dílně o tehdejších poměrech politických a kritisovali prý československé vojenské velitele. Proto byli dne 3. června 1919 zatčeni. Policejní kapitán Kohout a tehdejší velitel voj. policie Struppl navrhli županovi JUDr. Sekáči, aby oba zatčení byli jako bolševici zastřeleni, a aby zastřelení se stalo jako odstrašující příklad před divadlem v Košicích. Župan Dr. Sekáč, aniž věc řádně vyšetřil, doporučil francouzskému generálu Hennoquovi rozsudek k potvrzení.
Když po té vojsko československé mělo ustupovat, loučil se generál Hennoque se zástupci tisku tím způsobem, že dokazoval, že podepsal ve chvatu rozsudek smrti nad 15tiletým hochem Tyrpákem a otcem rodiny Liptákem, a dokazoval dále, že celou vinu na této justiční vraždě připisovat nutno bývalému županu Dru Sekáčovi, a policejnímu kapitánu Kohoutovi.
Podepsaní činí na ministry národní obrany, vnitra a spravedlnosti následující dotaz:
Jest jim tento případ znám?
Co se stalo s vinníkem této vraždy?
Nebyl-li vinník dosud potrestán, jsou ochotni dotazovaní páni ministři okamžitě zaříditi, aby byl podroben trestu, který odpovídá velikosti viny?
V Praze dne 17. června 1920.
Surányi, Tausik, Borovský, Darula,
Koutný, Rouček, Remeš, Kunst, Ján Bečko, Haken, Svoboda, Tadlánek, Malá, J. Kříž, Kasík, Toužil, Sychravová, Burian, Dr. Charvát, Hvizdák, J. Marek, Zverec, Klein, Čunderlík.