Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

131.

Interpelace

poslance Al. Tučného a spol.

na ministra vnitra a ministerského předsedu jako správce ministerstva národní obrany

ve věci bezdůvodného stíhání a věznění Frant. Záruby.

Dne 7. června t. r. dostal Frant. Záruba, dělník zaměstnaný v Českomoravské akc. strojírně, bytem v Žižkově čís. 175, předvolací lístek, aby se dne 8. června o 9. hod. dopol. dostavil na policejní ředitelství v záležitosti vojenské služby. Když se dostavil, bylo mu sděleno, že je naň vydán zatykač pro sběhnutí od vojska, ačkoliv předložil sprošťovací osvědčení, vydané velitelstvím náhradního praporu čsl. střeleckého pluku č. 8, dle něhož je na dobu od 24. října 1919 do 24. října 1920 vojenské povinnosti sproštěn. Jeho žádosti, aby byl předveden k některému, policejnímu ředitelství nadřízenému orgánu, nebylo vyhověno a byl ihned vzat do vazby a ponechán v ní bez jakéhokoliv vyšetřování až do 10. června do 2. hod. odpolední. Teprve na intervenci bratra uvězněného u pana komisaře Komzáka bylo slíbeno, že bude předán vojenské policii. To bylo provedeno tím způsobem, že byl v policejním voze, tak zv. "antonu" s dvěma nevěstkami vozen po pražských předměstích do nemocnice, na policejní komisařství žižkovské, karlínské a konečně teprve na náměstí Republiky předán vojenské policii. Tam ponechán do druhého dne a ráno v 10 hodin odveden k náhradnímu praporu čs. pěšího pluku čís. 5, odkud prý zatýkací rozkaz vydán, kde však bylo mu sděleno, že velitelství praporu o ničem neví a propustilo jej domů.

Na jeho sprošťovacím osvědčení jako doklad byrokratické a vojenské bezhlavosti stkví se tato dvě potvrzení: "Náhradní prapor čsl. pluku č. 5. Pěšák Frant. Záruba byl nám dnes předán vojenskou policií v Praze a po vyřízení záležitosti opět propuštěn. V Praze, dne 11. června 1920. (Podpis nečitelný)" A druhé: "Stvrzuji, že pan Frant. Záruba byl na policejním ředitelství ve vyšetřování, poněvadž dle zdejších jeho spisů je hledán jako sběh. Byl předán 10./VI. 1920 vojenské policii, která zjistila, že papíry všechny jsou v pořádku a hledán již není. Na policii byl od 8.-10. června t. r. a shledán naprosto nevinným. 11./VI. 1920. (Nečitelný podpis polic. koncipienta.)"

Takovýmto bezhlavým jednáním a nepořádkem v úřadech i vojenských kancelářích je vydána dobrá pověst poctivých a počestných dělníků v nebezpečí pomluv a podezřívání, jsou jim připraveny tělesné i duševní strasti a nad to i materielní škoda ušlým výdělkem a proto se podepsáni táží:

1. Jest pánům ministrům tento případ znám?

2. Jsou ochotni vyšetřiti vinníky?

3. Jsou ochotni v příslušných úřadech zavésti pořádek, aby takovéto trapné zjevy vojenské a byrokratické bezhlavosti byly do budoucna znemožněny?

V Praze 16. června 1920.

Tučný,

Dr. Franke, Hrušovský, Netolický, Pelikán, Langr, Sajdl, Pechmanová, Dr. Uhlíř, Laube, Hrizbyl, Draxl, Sladký, Trnobranský, Špatný, Zeminová, Slavíček, Dr. Bartošek, Landová-Štychová, Drobný, Buříval.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP