Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
117.
Interpelace
poslanců Rudolfa Berana, Tůmy a soudruhů
na ministra vnitra
stran násilného počínání si dělnictva v Poříčí u Českých Budějovic.
Dne 18. května 1920 zjišťoval a zadržoval pan Frant. Buben, správce okresního obilního úřadu v Českých Budějovicích, ve mlýně v Poříčí u Českých Budějovic obilí na mlecích výkazech, na něž zavezena byla ještě zvětšená dávka 16-20 kg na osobu. Při této příležitosti sešlo se ke mlýnu tomu mnoho lidí, hlavně dělníků, pracujících na nové okresní silnici, a tito vyslali k p. Fr. Bubnovi deputaci, žádajíce, aby zabaveny byly ve mlýně veškeré zásoby, náležející samozásobitelům a předány byly pro zásobování místních a okolních nesamozásobitelů. Pan správce Buben na to sdělil, že není přítelem sedláků, že jest také socialista, ale zadržovati že může pouze to množství, které na mlecích výkazech přesahuje 8-16 kg na osobu. Pak žádala deputace, aby veškeré zadržené zásoby byly pouze pro okolní obce vydávány, část z onoho zadrženého množství žádala ihned, prohlásivši, že zbytek nedovolí odtud jinam vyvézti, za kterýmžto účelem že dají si ke mlýnu svoji hlídku, aby tomu zabránila. Na to sdělil pan správce Buben, že když jest to vůle lidu, že jim mouku vydá a konto veřejné aprovisace a že proti tomu nic nemá, když si dají ke mlýnu svoji hlídku, která by kontrolovala povozy ze mlýna odjíždějící. Když pak bylo lidu vydáno 3.000 kg mouky, zástup se rozešel.
Dne 26. května 1920 odpoledne přišel do svrchu jmenovaného mlýna správce okresní rozdělovny pan Petrásek, aby zjistil množství zadrženého obilí panem správcem Bubnem, by mohl na zbytek po odečtení již vydaných 3.000 kg mouky vydati lístky těm obcím, které dosud ničeho nedostaly. Přítomní důvěrníci lidu žádali však pana správce o vydání mouky na druhý týden a to jeden kg chlebové a půl kg vařivé na osobu. Správce Petrásek prohlásil, že mouku smí mlýn vydati pouze na výkazní lístky, vystavené kanceláří okresní rozdělovny, jiný způsob vydávání jest nezákonný a nepřípustný, aby tudíž tam dostavili se pro lístek ti, kteří v obcích okolních mouku na lístky vydávají.
S prohlášením tímto nebyli důvěrníci spokojeni, žádali o zjištění zadržených zásob a odkrytí tajné skrýše, která jest ve mlýně. Na jejich přání povolal správce okresního obilního ústavu z Prahy pana K. Šmída. Týž dostavil se hned ráno do mlýna a zjistil, že v něm žádná tajná skrýš není.
Druhého dne, t. j. 28. května t. r., pokračoval jmenovaný revisor v revisi zásob ve mlýně a než-li byl hotov, dostavili se do mlýna holemi a revolvery ozbrojení dělníci, pracující na okresní silnici, k nimž přidali se i lidé z okolí. Dle doslechu měli dělníci pracující na okresní silnici schůzi "u Zemanů" v Korosekách, kdež jednalo se o ozbrojení se klacky a revolvery a zmocnění se mouky násilím. Dělníci ti vyslali deputaci k panu revisoru K. Šmídovi, zda-li jim vydá mouku na druhý týden. Když týž prohlásil, že ani on, ani mlýn není oprávněn vydati jim mouku, nýbrž okresní rozdělovna, která již vydala ze zásob ve mlýně zadržených pro okolní obce asi 1344 kg, aby tuďíž deputace tam si došla, odpověděli důvěrníci, že už na těch lidech byli, ale nic nepořídili, že jest to jen protahování, na které nemají času a když pan Buben z vůle lidu jim mouku vydal a i hlídku dovolil, tedy že mouku musí každým způsobem dostati. Pan revisor na to deputaci sdělím, aby lidu vysvětlila, jak se věci mají a kdyby lid se chtěl násilně mouky zmocniti, že zodpovědnost padá na vůdce, kteří mají lid ovládati.
Když pak deputace přítomnému lidu sdělila, že mouku neobdrží, vtrhla část ozbrojených dělníků přes odpor přítomných 2 četníků do mlýna. Dalšímu proudu učinili četníci přítrž uzamčením hlavních dveří. Dělníci, kteří zůstali venku, opatřili si povoz pana Pavla Gutwirta z Boršova, na který dělníci, vniknuvší do mlýna, naložili 20 pytlů nejlepší mouky ve váze 1548 kg a odvezli ji do filiálky konsumu "Rovnosti" do Boršova, kdež se o ni rozdělili bez lístků po 2 až 10 kg.
Tři dny po svrchu vylíčeném násilném počínání si dělnictva ve mlýně v Poříčí odeslán byl rolnickému družstvu v Poříčí okresním státním obilním ústavem vagon bramborů k sázení ve váze 87 g, došlých od Svazu pěstitelů zemáků v Německém Brodě. Vagon ten byl na nádraží v Poříčí zástupci dělníků jednoduše rozebrán a brambory mezi tyto rozděleny.
Není pochyby, že toto násilné počínání si dělnictva jest umožněno nedostatečnými opatřeními na ochranu pořádku se strany příslušných úřadů.
Podepsaní táží se tudíž pana ministra vnitra:
1. zda jsou mu svrchu uvedené případy známy,
2. zda hodlá případy ty dáti přísně vyšetřiti a vinníky pohnati k zodpovědnosti,
3. zda hodlá působiti k tomu, by opakování podobných případů bylo se strany příslušných úřadů zabráněno?
V Praze dne 15. června 1920.
R. Beran, Tůma,
Vraný, Srdínko, Dr. Hnídek, Mach, Štolba, J. Rychtera, Dr. Kubíček, Chlebounová, Jan Černý, Bradáč, Dr. Blaho, Dr. Černý, Dubický, Udržal, Stoupal, Mašata, Stodola, Křemen, Marcha, Hodža.