Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
108.
Vládní návrh.
Zákon.
ze dne ............... 1920,
kterým se částečně mění zákon ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n., o řádu volení v obcích republiky Československé
Národní shromáždění Československé usneslo se na tomto zákonu:
Článek I.
Ustanovení §§ 12-18 zákona ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n., pozbyly platnosti zákonem ze dne 19. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n. a zákonem ze dne 23. ledna 1920, č. 44 Sb. z. a n.; §§ 1, 19, 38, 76 a 77 řádu voleni v obcích mění se, jak uvedeno v čl. II. tohoto zákona.
Ustanovení zákona ze dne 31. března 1920, č. 233 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě správy měst s regulovaným magistrátem na Slovensku nejsou tímto zákonem dotčena.
Článek II.
§ 1.
Právo voliti do obecního zastupitelstva přísluší všem občanům Československé republiky, kteří jsou pravoplatně zapsáni ve stálých voličských seznamech (§ 14 zákona ze dne 19. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n.), a kteří nejsou řádem volení v obcích výslovně vyloučeni z práva voliti.
§ 19.
Volby obecního zastupitelstva dějí se podle zásady poměrného zastoupení nebo podle zásady relativní většiny.
Podle zásady poměrného zastoupení konají se volby ve všech obcích, které mají více než 700 obyvatel. V obcích ostatních konají se volby podle zásady relativní většiny, leč že by do osmi dnů ode dne rozepsáni volby žádala aspoň desetina voličů, aby volba byla provedena podle zásady poměrného zastoupení.
Návrh takový podá se písemně u politického úřadu obci bezprostředně nadřízeného; zjistí-li úřad, že žádost jest rádně podepsána, nařídí ihned obecnímu úřadu, že volba obecního zastupitelstva vykoná se podle zásady poměrného zastoupení. Proti tomuto nařízení není žádného prostředku opravného.
§ 38.
Volební komise, ustavivší se, prohlédne před početím volby osudí. Potom se přikročí k odevzdávání hlasů. Voličové dostavte se se všemi kandidátními listinami, které jimi byly dodány.
Volební komise vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všechny kandidátní listiny které podle § 31 měly voliči býti dodány, neškrtané a neoznačené. Za chybějící, škrtané, nebo jinak označené dodá mu jiné, tak aby volič měl všechny kandidátní listiny. Dále mu vydá úřední obálku; všechny obálky buďtež stejné velikosti, jakosti a barvy a nesmějí míti žádného odlišného znamení. Dodá je obec na svůj vrub.
Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, načež před komisí hodí obálku do volebního osudí; volič musí odložiti všechny kandidátní listiny, které mu zbyly do zvláštní schránky.
Tímto způsobem odevzdají své hlasy nejprve členové volební komise a pak ostatní voličové v pořádku, jak se do volební místnosti dostavili.
Volební komise dohlíží ku správnému odevzdávání hlasovacích lístků a bdí nad udržováním pořádku ve volební místnosti.
Odevzdání hlasovacího lístku budiž členy komise vyznačeno ve dvou stejnopisech voličských seznamů.
§ 75 a).
Kde tento zákon mluví o politických úřadech, rozumějí se tím na Slovensku administrativní vrchnosti, kde jde o výkon pravomoci trestní, administrativní policejní vrchnosti.
§ 76.
Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášky na Slovensku dnem 1. července 1920.
§ 77.
Zákon tento provede ministr vnitra.
Důvody.
Účinnost zákona ze dne 21. ledna 1919, čís. 75 Sb. z. a n., kterým vydán byl řád volení v obcích republiky Československé, stanovena byla v § 76 pro Slovensko od 31. prosince 1920; ministr vnitra byl zároveň zmocněn rozhodnutí, že zákon nabývá tam účinnosti dříve.
Provedením zákona ze dne 19. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n. o stálých voličských seznamech odpadly hlavní překážky, pro něž obecní volby na Slovensku nemohly býti vypsány zároveň s obecními volbami v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a tím odpadl i důvod k ustanovení § 76 řádu volení v obcích, podle něhož řád volení v obcích nabude účinnosti na Slovensku teprve od 31. prosince 1920.
Zkušenosti nabyté při všeobecných volbách do poslanecké sněmovny a senátu republiky Československé na Slovensku dokázaly, že není třeba činiti zvláštní odchylky v § 19 řádu volení v obcích pro Slovensko toho obsahu, že v. Čechách, na Moravě a ve Slezsku jest poměrné zastoupení obligatorní pro veškeré obce s počtem obyvatelů více než 700, kdežto na Slovensku pro veškeré obce s počtem obyvatelů více než 1000; vláda proto navrhuje v § 19 osnovy, aby počet obyvatelů 700 pro obligatorní poměrné zastoupení byl závazným pro veškeré obce republiky bez rozdílu. Návrh osnovy, aby žádost za poměrné zastoupení v menších obcích se podávala u nadřízeného úřadu politického, odpovídá praktické potřebě. V § 38 osnovy navrhuje vláda v odstavci 1., 2., a 3. ustanovení shodné s předpisem řádu volení do sněmovny poslanecké, a to z toho důvodu, poněvadž nařízení, že volič jest povinen dostaviti se k volebnímu osudí se všemi kandidátními listinami, že volební komise má míti péči o to, aby každý volič opravdu všechny kandidátní listiny měl, a že kandidátní listiny nepoužité musí ve volební místnosti zanechati, se při všeobecných volbách do poslanecké sněmovny a senátu velice osvědčilo, a jest proto třeba, aby ustanovení toho bylo použito i při volbách obecních - aktivní právo volební vzhledem k ustanovení § 14 zákona o stálých voličských seznamech mohlo býti podmíněno jedině navrženým zněním § 1 osnovy.
Vláda navrhuje, aby osnova tato byla Národním shromážděním schválena a za tím účelem přikázána sněmovnímu výboru ústavnímu k podání zprávy během lhůty 5denní.
V Praze dne 12. června 1920.
Ministr vnitra:
Švehla v. r.