Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

104.

Návrh

poslanců Václava Sladkého, Landové-Štychové a spol.,

aby dívčí lyceum ve Slezské Ostravě bylo přeměněno ve vyšší reformní reálné gymnásium a převzato zcela ve státní správu počátkem školního roku 1920-21.

V roce 1911-12 založila Matice Osvěty Lidové pro Těšínsko ve Slezské Ostravě dívčí lyceum, které později převzal ve svoji režii lycejní spolek "Vlasta" ve Slezské Ostravě. Toto lyceum bylo umístěno se svolením zemské školní rady Slezské v státním ústavě učitelském na Slezské Ostravě po 8 let a užívalo také učebných pomůcek tohoto ústavu. Proto lycejní spolek "Vlasta", nemaje vlastních velikých fondů, pečoval hlavně o to, aby učitelstvo dívčího lycea bylo řádně podle státních předpisů placeno, takže na pomlčky mnoho peněz nezbývalo. Dnem 15. září 1919 přestěhovalo se lyceum do vlastní samostatné budovy a republika Československá převzala hrazení osobních nákladů. Bohužel nedostává se dívčímu lyceu dostatek vlastních učebných pomůcek a pomůcky ze státního ústavu učitelského nesmějí se přenášeti. Tím vznikají vydržovatelce, Matici Osvěty Lidové ve Slezské Ostravě, která letos od lycejního spolku "Vlasty" převzala vydržování dívčího lycea, značné náklady, protože musí vydržovati školníka a uhražovati ostatní věcný náklad, začež smí si ponechati školní plat, který podle státních předpisů činí pro Slezskou Ostravu za žákyni Kč 30.- ročně, takže přijme se platu školního asi 6.000 Kč. Avšak náklad na školníka samého činí ročně asi 6.000 Kč, otop, světlo, voda a udržovací náklady budovy stály v letošním školním roku Kč 25.000.- a pomůcek učebných bylo by třeba jen pro příští rok asi za Kč 20.000 (letos dala M. O. L. na učebné pomůcky Kč 11.000). Obnáší tedy náklad věcný pro příští školní rok 1920-21 50.000 Kč, čímž M. O. L., jejíž hlavním úkolem jest vydržovati obecné školství a mateřské školky na Těšínsku v plebiscitním území, by se finančně zakrvácela, kdyby i nadále měla nésti věcný náklad na dívčí lyceum ve Slezské Ostravě.

Připomínáme, že toto lyceum jest jedinou dívčí střední školou českou na celém Slezsku a Ostravsku, zatím co obyvatelstvo německé má na témže teritoriu několik dívčích středních skol. Poněvadž Ostravsko jest už svojí polohou na rozhraní tří států a svým hospodářským významem jeden z nejdůležitějších krajů celé Československé republiky a poněvadž přiléhá k němu ještě důležitější plebiscitní území na Těšínsku, navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovna N. S. račiž se usnésti:

1. Dosavadní dívčí lyceum na Slezské Ostravě budiž počátkem školního roku 1920-1921 přeměněno podle takořka jednohlasného přání rodičů zapsaných žákyň ve vyšší reformní reálné gymnasium.

2. Tento ústav jakožto jediná dívčí střední česká škola v celém Slezsku a Ostravsku vůbec budiž počátkem školního roku 1920-21 převzat zcela, t. j. i po stránce nákladů věcných do státní správy.

Rozpočet o finančním dosahu osnovy (§ 41 úst. 1.) obsažen je v textu návrhu, na úhradu potřebného nákladu stačí prostředky řádného rozpočtu státního.

Navrhujeme - aby tento návrh přikázán byl k projednání kulturnímu výboru a aby projednán byl, vzhledem k důležitosti Těšínska, v době co nejkratší.

V Praze dne 9. června 1920.

Sladký, Landová-Štychová,

Dr. Bartošek, Drobný, Špatný, Trnobranský, Tučný, Dr. Uhlíř, Netolický, Buříval, Laube, Dr. Franke, Draxl, Langr, Hrušovský, Sajdl, Zeminová, Slavíček, Pechmanová, Pelikán, Hrizbyl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP