Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

94.

Interpelace

poslance Lud. Pechmanové a spol.

na vládu

v příčině jmenování ad personam poštovního úřednictva dopravního Skupiny D do VII. a VIII. hodnostní třídy.

Vládě republiky československé!

Dne 11. prosince 1919 schválilo plenum Národního shromáždění resoluci poslance Vojty ve věci zařadění poštovních dopravních úředníků do skupiny D.

Resoluce zní:

"Vládě se ukládá, aby ve smyslu zákona ze dne 7. října 1919 jakož i ve smyslu zákona právě projednávaného, provedla též zařaděních třídních poštovních úředníků (nyní dopravních úředníků poštovní skupina D) do jednotlivých hodnostních tříd platových podle služebních let a to podle pravidel platných pro příslušníky bývalé finanční stráže, nyní úředníků důchodkové kontroly, do statusu státních úředníků "

Na základě této resoluce schválila ministerská rada dne 16. března 1920 návrh ministerstva post a telegrafů, aby na místě přeřadění poštovních úředníků dopravních skupiny D ve smyslu resoluce poslance Vojty bylo provedeno pouze jmenování ad personam tohoto úřednictva do VII. a do VIII. hodnostní třídy a sice:

Aby všichni, kdož jsou v VIII. hodnostní třídě a mají 35 let celkové doby služební (bez připočtení válečných pololetí) byli jmenováni ad personam do VII. hodnostní třídy a všichni, kdož jsou v IX. hodnostní třídě a mají (bez válečných pololetí) 30 let celkové služby, byli jmenováni ad personam do VIII. hodnostní třídy.

Jmenování toto neuspokojilo poštovní úřednictvo dopravní skupiny D, poněvadž do hranice služebního stáří nebyla započtěna válečná pololetí, a jmenování toto nevyčerpává rozsah resoluce poslance Vojty směřující k tomu, aby poštovní úředníci dopravní skupiny D byli jako finanční stráž (důchodková kontrola) zařaděni po 12. letech do X., po 18 letech do IX. a po 26. letech do VIII. a po 34. letech služby do VII. hodnostní třídy ve smyslu zákona ze dne 12. prosince 1919 č. 28. sb. z. a n. o reorganisaci finanční stráže státu Československého (částka V. ze dne 7. ledna 1920). Provedené jmenování ad personam omezilo se pouze na VII. a VIII. hodnostní třídu a nemůže tudíž vyrovnati křivdy a nesrovnalosti zákona ze dne 10. dubna 1919, č. 203, sb. z. a n. jenž se týče převzetí poštmistrů, poštovních officiantů, poštovních expedientů a telegrafních adjunktů do stavu státních úředníků zařaděných do hodnostních tříd (částka XLI ze dne 18. dubna 1919).

V důsledku toho táží se podepsaní:

1. Jest vláda ochotna provésti ve stavu poštovního úřednictva dopravního skupiny D, pokud zařadění jeho neodpovídá zásadám o finanční stráži, jmenování ad personam ve všech hodnostních třídách v následujícím rozsahu: jmenovati ad personam poštovní úředníky dopravní skupiny D s celkovou služební dobou 12 let včetně válečných pololetí do X. hod. třídy, úředníky s celkovou služební dobou 18 let včetně válečných pololetí do IX. hod. třídy, úředníky s celkovou dobou služební 26 let včetně válečných pololetí do VIII. hodn. třídy a konečně úředníky s celkovou služební dobou 34 let včetně válečných pololetí do VII. hod. třídy?

2. Jest vláda ochotna podati podepsaným o této záležitosti v brzké době zprávu?

V Praze 4. června 1920.

Pechmanová,

Drobný, Zeminová, Sajdl, Pelikán, Tučný, Netolický, Trnobranský, Hrizbyl, Dr. Bartošek, Buříval, Hrušovský, Langr, Špatný, Dr. Franke, Draxl, Dr. Uhlíř, Laube, Landová-Štychová, Sladký, Slavíček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP