Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
61.
Interpelace
poslanců Tayerle, Kleina, Svetlíka a soudruhů
na vládu
o bezprávích v Uhrách za přechodnou vládu dělnickou.
Události v Uhrách obracejí k sobě pozornost celého kulturního světa. Vláda, došlá k moci po pádu republiky rad, mstí se nízkým způsobem na nevinných obětech za přechodnou vládu dělnickou. Tisíce a tisíce důvěrníků dělnických je zavíráno v žalářích a koncentračních táborech. Ano i vražděno tajně i veřejně. Mezinárodní svaz odborový obdržel doklady, z nichž jde na jevo, že vláda vybízí soudce, aby odsuzovali i v těch případech, v nichž nemají dostatečných důkazů o vině obžalovaných. Ano, dokonce vypsala i odměnu 20.000-25.000 K za zavraždění různých vůdců uherského hnutí dělnického. Z dokladů těchto vysvítá, že i dělníci, jimž nemohlo býti nic jiného dokázáno, než že jsou členy odborového svazu, byli uvězněni nebo dokonce i zavražděni.
Také šíří se hrůzné zprávy o středověkém přímo mučení vězněných. Poněvadž Československá republika je sousedem Uherska, s nímž chce jistě udržovat sousedské vztahy, táží se podepsaní vlády:
1. Hodlá-li se svazu národů dotázati, co učiní, aby vláda maďarská šetřila primitivního práva občanů, uznaného v celém kulturním světě a potvrzeného i zásadami svazu národů?
2. Hodlá-li dožádati svaz národů, aby poměry v Uhrách dal vyšetřiti mezinárodní komisí, v níž by i zástupci odborových organisací byli zastoupeni?
Dotaz svůj odůvodňujeme také tím, že mezinárodní svaz odborový vyhlásil boykot Uher, který bude mít i důsledky pro Československou republiku.
V Praze dne 10. června 1920.
Tayerle, Klein, Svetlík,
Tausik, Borovszký, Surányi, Benda, Kubál, Lehocký, Novák, Kasík, Tadlánek, Oktavec, Kříž Al., Hvizdák, R. Chalupa, Dr. Markovič, Bečko, Darula, Marek, Blažek.