Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období

1. zasedání.

52.

Interpelace

poslanců V. Sladkého, Dra Uhlíře a soudruhů

na ministerského předsedu

neudržitelných poměrech na Těšínsku a o brzkém a svobodném provedení plebiscitu.

Den 28. října 1918 přinesl československému národu svobodu, avšak Těšínsku byl počátkem nevylíčitelných křivd, bezpráví a utrpení. Se strany polské pracováno bylo všemi prostředky i nejzavržitelnějšími, jen aby Těšínsko přivtěleno bylo k Polsce. V poslední době však stává se polský teror nesnesitelný a proměňuje klidné Těšínsko v středoevropskou Macedonii, v zemi anarchie, násilí a pěstního práva za pasivního přihlížení mezinárodní dohodové komise v Těšínsku. Není třeba podrobně vypočítávati celou tu Kalvárii, kterou prožívá domorodý těšínský lid již po mnoho měsíců. Vyhánění z práce, vypovídání českých rodin z obcí, demolování českého majetku, vraždění českého obyvatelstva, přepadávání českých obcí a svádění pravidelných bitek dokazuje neudržitelnost dosavadních poměrů. Plebiscit, kterému se naše vláda na nátlak dohody podrobila, jest oddalován do nekonečna, tím spíše, že polské obce provádějí pasivní resistenci, ano hotovou revoltu proti všem nařízením a příkazům mezinárodní dohodové komise těšínské. Obyvatelstvo po půl druhém roce každodenního utrpení nachází se v krajním rozechvění a napětí, takže nebýti ukázněnosti našeho domorodého lidu, bylo by Těšínsko již dávno velikým krvavým bojištěm. V poslední době stupňuje se rozechvění obyvatelstva těšínského zprávami, že k plebiscitu vůbec nedojde, nýbrž že proti vůli a přání převážné většiny domorodého obyvatelstva má býti rozhodnuto v otázce těšínské proti našim zájmům a proti budoucnosti Československé republiky zákulisním diplomatickým jednáním.

Proto k uklidnění těžce zkoušeného domorodého lidu na Těšínsku táží se podepsaní:

1. Jak hodlá vláda ochrániti životy, osobní svobodu a majetek domorodého obyvatelstva na Těšínsku proti každodennímu teroru a násilí?

2. Bude o osudu Těšínska rozhodnuto ne samovolně tajnou diplomacií, nýbrž na základě plebiscitu, určeného dohodou?

3. Jaké záruky budou dány obyvatelstvu, aby mohlo hlasovati zcela svobodně dle svého nejlepšího přesvědčení, bez jakéhokoliv znásilňování a terorisování, a aby byla zachována naprostá tajnost hlasování každého jednotlivce?

4. Jaké kroky podnikla vláda, aby proveden byl plebiscit za naprosto spolehlivé mezinárodní ochrany v době co nejkratší, aby tak co nejdříve rozhodnuto bylo o této životní otázce Československé republiky, a aby konečně i ubohému těšínskému obyvatelstvu vzešel čas klidu, pokoje a svobody?

V Praze dne 8. června 1920.

V. Sladký, Dr. Uhlíř,

Dr. Bartošek, Zeminová, Pelikán, Drobný, Slavíček, Netolický, Langr, Sajdl, Hrizbyl, Landová-Štychová, Trnobranský, Dr. Franke, Draxl, Pechmanová, Špatný, Laube, Hrušovský, Tučný, Buříval.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP