Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

47.

Interpelace

poslanců J. V. Najmana, Rudolfa Mlčocha a soudruhů

na ministra zásobování

stran zabavování obilní kávy v obchodech, jakož i nedostatečného přídělu k výrobě této kávy vůbec.

1. V poslední době byla v celé řadě obchodů zabavena obilná káva, která nebyla vyrobena z obilí k tomuto účelu přiděleného. Obchodníci, kteří tuto kávu zakoupili, učinili tak, aby vyhověli ohromné poptávce po obilné kávě, jaká se jeví zvláště v městech a průmyslových střediscích. Zabavením kávy trpí obchodníci značné škody. Odmítne-li jeden obchodník kávu takovou, zakoupí ji druhý, takže jest patrno, že nejlepší zbraní proti podloudné výrobě a obchodu obilnou kávou byl by náležitý příděl ječmene legitimním výrobcům.

2. Druhá okolnost, na kterou poukazujeme, jest, že již před válkou byla obilné kávě ve velmi četných domácnostech dávána přednost před kávou zrnkovou. Zvláště také lékaři byla tato horlivě doporučována. Dnes však, kdy se požívání zrnkové kávy pro její drahotu širokým vrstvám stalo nepřístupným, konsum obilnou kávou proti době mírové ještě stoupl. Jest známo, že ve všech domácnostech a rodinách se pije obilná káva. Poněvadž však není možno zakoupiti obilnou kávu vyrobenou odbornicky, praží se v domácnostech pod rukou nakoupená pšenice a žito způsobem neodborným, při čemž značná část materiálu přichází na zmar. Pšenici a žito volí naše hospodyně z té příčiny, že jejich pražení není tak obtížné, jako pražení ječmene. Provádíme tudíž tuto nešťastnou politiku: Odpíráme odborným výrobcům ječmen a za to se vyplýtvá ku stejnému účelu mnoho pšenice a žita.

3. Žádný výrobní obor nebyl válkou tak těžce poškozen, jako výrobci obilné kávy. Již řadu let stojí nečinně jejich stroje a zklamali se, když doufali v nápravu od republiky. Místo slíbených 1500 vagónů dostalo se jim pouze 256 vagónů ječmene pro celou republiku. Tak mělo býti zásobeno obilnou kávou veškeré obyvatelstvo naší republiky a to k tomu ještě některé firmy dostaly 100 % své mírové spotřeby, jiné však jen 10-3 %.

Tážeme se tudíž pana ministra zásobování, chce-li pamatovati v kampani 1920/21 na výrobce obilné kávy takovým přídělem, aby mohlo býti opravdu veškeré obyvatelstvo zásobeno, což bude vyžadovati alespoň 6000 vagónů ječmene.

Má-li býti zabráněno, aby obecenstvo nakupovalo pod rukou pšenici a žito k výrobě obilné kávy, jest nutno, aby příděl byl proveden hned po žních, zároveň pak, aby bylo z oficielní strany publiku dáno ujištění, že se výrobcům obilné kávy dostane náležitého přídělu.

V Praze dne 10. června 1920.

Najman, R. Mlčoch,

Dr. Srdínko, K. Anděl, Vávra Václav, Udržal, Dr. Hnídek, Vacula, Jan Tůma, Ad. Křemen, J. Mach, Štolba, Vahala, Frant. Molík, J. Pastyřík, F. Horák, Rud. Beran, Dr. J. Černý, Jan Černý, Jar. Hálek, Chlebounová.

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP