Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
1. volební období.
1. zasedání.
44.
Interpelace
poslance Nejezchleba-Marchy a soudruhů
na ministra zásobování
v záležitosti vojenských rekvisic v obci Bošovicích, okres Klobouky na Moravě.
Na Moravě skoro ve všech okresích konaly se a konají ještě doposud u zemědělců vojenské rekvisice za účelem výkupu obilí a to na základě nového oběžníku, vydané ho ministerstvem pro zásobování lidu ze dne 22. dubna 1920. V celé řadě míst došlo k takovému způsobu vojenských rekvisic, že byly nejen šikanováním lidu, ale i pohnutkou k velkému pobouření.
Podepsaný pokud ho došly přečetné stížnosti, hleděl tyto vyšetřiti tak zv. krátkou cestou a obrátil se vždy na Zemskou politickou správu a jiné instance, aby zjednal nápravu a spravedlnost tam, kde po rozumu uznal způsob rekvisic za neoprávněný.
V těchto dnech však dostavil se k podepsanému občan Jan Štěpánek z Bošovic č. 57, okres Klobouky, který svým vlastním podpisem stvrdil protokol, z něhož vychází na jeho následující:
V obci Bošovicích byla konána dne 5., 6. a 7. května t. r. vojenská rekvisice. Podepsaný Jan Štěpánek, který má celkem 36 měřic polí a je tudíž malorolníkem, měl osety 2 měřice půdy pšenicí, 3 1/2 měřice ječmenem a 1 1/2 měřice ovsem. Bylo mu předepsáno k dodání 14 q obilí. Tento výměr byl proto nesprávný, poněvadž byl vyměřen na nesprávných předpokladech. Na příklad:
Bylo mu do osevní plochy započítáno 2 měřice kukuřice a uvedeno, že tato plocha byla oseta ječmenem, dále 1 měřice jetele a uvedeno, že byla oseta pšenicí, 1 1/2 ječmenem, uvedena, že byla oseta žitem. V důsledcích toho 14 q obilí byl kontingent nesprávný, a dotčený dodal, kolik mohl dodati, t. j. 7 q. Kdyby ale ani tato okolnost nebyla vzata v úvahu, padá na váhu okolnost jiná a to je způsob, jakým vojenské rekvisice se provádí a jaké právo si osobují komisaři vyslaní ministerstvem pro zásobování lidu. Dotčený Jan Štěpánek, oznámil komisi kolik dodal a víc obilí že prostě nemá. Vzdor tomu však na rozkaz komisaře Štěpána Rusňáka z Prahy vojáci v hospodářství Štěpánkově vyházeli všecko ze stodoly, poškodili při tom secí stroj, rozšlapali dosud nevymlácené fazole a smíchali je se slámou a plevami. Tím způsobili majiteli nejen škodu, ale zničili tuto dosud nevymlácenou sklizeň. Na několika místech jeho hospodářství kopali, na náspích vylámali kamení, nejprve pod kůlnou vykopali tři jámy, pak též v kůlnách a dokonce chtěli sáhnout k vytrhávání podlahy ve světnici. Zásoby ovšem, vzdor tomuto brutálnímu způsobu rekvirování, nenašli, poněvadž dotčený jich neměl.
Nutno uvážiti, že z 36 mír půdy Štěpánkovy jsou tři měřice plochy neplodné, 1 měřice pastvin, 2 měřice luk a zahrad, 1 měřice vinohradů a 1 měřice úhoru, takže zbývá v úvahu jen 28 měřic pozemků polních, kde mimo řečené plodiny byla seta také míšenina, jetelina, kukuřice, brambory, řepa atd.
Tento případ není první, kdy expedice vedena komisařem Štěpánem Rusňákem si takto počínala. Svého času bylo již na ni několikrát vedena stížnost, byla předmětem novinářských článků i stížností na Zemskou politickou správu, a pan Štěpán Rusňák, jak podepsaný je z mnoha stran zpraven, se všem těmto stížnostem, když navštíví další obec a o nich se doví, jen směje a postupuje s toutéž brutalitou dále.
Podepsaní se táží:
1. Je pan ministr pro zásobování lidu ochoten vyšetřiti celý případ a postarati se o to, aby takovéto drakonické rekvisice, při nichž se ničí soukromý majetek, byly odstraněny?
2. Jest pan ministr pro zásobování lidu ochoten poučiti nejen expedici vedenou Štěpánem Rusňákem, ale i jeho samého, že takovýto způsob, jaký provádí on, je nepřípustný a že zbytečně rozjitřuje na venkově lid?
3. Jest pan ministr pro zásobování lidu ochoten prozkoumati minulost všech oněch kontrolních, rekvisičních a jiných úředníků i zřízenců při vykupování, specielně při rekvirování obilí zúčastněných, aby již jednou odpadly stížnosti lidu, že jsou mezi nimi takové osoby, jichž minulost naprosto nelze srovnat s funkcí tohoto zřízenectva a úřednictva?
V Praze dne 8. června 1920.
Nejezchleb-Marcha,
Rychtera, Bradáč, Dr. Srdínko, Beran Rudolf, Malypetr, Dr. Kubíček, Jan Černý, Stoupal, Dr. Hnídek, Vraný, Mašata, Dubický, Prokůpek, Staněk, Dr. Hodža, Dr. J. Černý, Ad. Křemen, Jaroslav Hálek, Chlebounová, Štolba.