Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
12.
Návrh
posl. Dra Al. Rašína a soudr.
na změnu § 7. uv. zák. k obchodnímu zákoníku ze dne 17. prosince 1862, č. I. ř. z. pro rok 1863.
Důvody.
Velikou devaluací měny a stoupající drahotou nastaly poměry, v nichž peněžní ciferní obraty v obchodech a živnostech dosáhly veliké výše, provozovací kapitál musil býti rozmnožen i v podnicích co do věcného obratu zboží a výrobků poměrně nepatrných. Výdělková daň vyměřuje se však podle vnějších známek rozsahu živností a je po odstranění kontingence vyměřována zvýšenými sumami, až má za následek, že ve smyslu § 7 uvozovacího zákona k obchodnímu zákoníku jsou vyzýváni k protokolaci své firmy obchodníci i živnostníci, kteří fakticky vedou živnost - co do věcného obratu ve zboží, výrobků, výkonů - v rozsahu takovém, že vedení řádných knih obchodních je pro ně nemožným, nebo spojeno s náklady, které jsou pro rozsah jejich živnosti neúměrný. I když berní správy hledí pro vyměřování daně výdělkové na čistý výnos živnosti, padne velmi snadno i malý živnostník pod sazby daně výdělkové (Kč 50, event. 80, event. 120), poněvadž pro prosté uhájení existence při snížené nákupní síle koruny, musí vydělati pět až šestkráte tolik, jako za dob mírových. Z toho důvodu navrhujeme vydání zákona:
Zákon
ze dne .................. 1920,
jímž mění se § 7. uvozovacího zákona k obchodnímu zákoníku ze dne 17. prosince 1862, č. I. ř. z. pro rok 1863 a čís. nař. z 11. července 1898 č. 124 říš. zák.
Článek 1.
§ 7. uvozovacího zákona k obchod. zákoníku ze dne 17. prosince 1862, č. 1. ř. z. pro r. 1863 a čís. nař. z 11. července 1898, č. 124. ř. z. mění se takto:
Ustanovení obch. zákona o firmách, obchodních knihách a prokuře budiž použito na všechny obchodníky - vyjma obchodníky podomní -, kteří z výnosu svého podniku na roční státní dani výdělkové mají platiti v místech s obyvatelstvem nad 100.000 nejméně 480 Kč, v místech nad 10.000 a ne více než 100.000 nejméně 320 Kč, a v místech pod 10.000 obyvatel nejméně 200 Kč, nebo pro jejichž podnik podle jeho rozsahu by takováto výměra byla přiměřená, kdyby nebyly od placení osvobozeni.
Válečné a poválečné přirážky, k všeobecné dani zavedené, se do sazby nevpočítají.
Sdružení ku provozování obchodních živností, na něž uvedená ustanovení obchodního zákona se nevztahují, nepokládají se za obchodní společnosti.
Článek 2.
Ministru spravedlnosti a ministru obchodu, průmyslu a živností se ukládá, aby tento zákon provedli.
Článek 3.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení
V ohledu formálním navrhujeme, aby návrh přikázán byl ústavnímu a právnímu výboru. Finančního zatížení není.
V Praze 1. června 1920.
Dr. Al. Rašín,
Dr. Lukavský, Dr. Matoušek, Dr. Hajn, Fr. Mašek, V. Dyk, Ing. B. Bečka, E. Pyrkyňová, Fr. Zavřel, Dr. Kramář, G. Navrátil, F. Petrovický, Jar. Špaček, Vilém Votruba, Dr. Jar. Stránský, R. Bergman, V. Veverka, J. Šrámek, Dr. Gažík, Dr. Buday, Dr. Dolanský.