Středa 3. prosince 1924

Předseda (zvoní): Všechny tyto návrhy jsou dostatečně podepsány a jsou předmětem jednání.

Dávám závěrečné slovo panu zpravodaji posl. Malíkovi.

Zpravodaj posl. Malík: Slavná sněmovno! Odmítám nařčení, které učinil majoritě této sněmovny p. posl. Kučera, když tvrdil, že považujeme válečné poškozence za nutné zlo, a že s nimi macešsky a nelidsky nakládáme. Myslím, že naší republice nelze upříti, že vedena je od svého vzniku snahou, následky světové války zahladiti, rány hojiti, pozůstalým obětem osud zmírniti a život usnadniti. Činíme vše, co činiti můžeme. Myslím, že, když z 800 tisíc žadatelů o důchod válečných poškozenců bylo vyhověno již téměř 650 tisícům, bylo učiněno v péči o válečné poškozence vše, co za daných poměrů finančně a zejména technicky je možno.

Mezi námi a pány z oposice je ovšem rozdíl, je něco positivního, viditelného, hmotného, a co dávají pánové z oposice, jsou jen líbivá slova, sliby a větrné zámky, což vše má spíše jen účel agitační, a nikdy ne poctivou vůli pomoci válečným poškozencům. My s bídou válečných poškozenců neprovádíme licitace, my máme poctivou vůli bídu obětí světové války co nejvíce zmírniti a doufáme, že se nám to za součinnosti činitelů dobré vůle také podaří.

O návrzích pozměňovacích a resolučních, o nichž se zmiňoval pp. posl. Kučera a soudr. a které zde také byly přečteny, vyslovil se soc.-politický výbor ve své schůzi 17. listopadu t. r. negativně, nezbývá mně tudíž nic jiného, než abych i já navrhl zamítnutí těchto pozměňovacích návrhů pp. posl. Kučery a soudr., jakož i jeho resolučních návrhů.

Navrhuji, aby slavná sněmovna schválila vládní návrh zákona tak, jak jest předložen ve zprávě výboru soc. politického a rozpočtového. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodajovi, p. posl. Svobodovi.

Zpravodaj posl. Svoboda: Slavné Národní shromáždění! Pan kol. Kučera uváděl zde různá přání a navrhoval různé změny navrhovaného zákona. Stěžoval si, že hranice příjmová pro invalidy, stanovená obnosem 5 až 10.000 Kč, je nevyhovující. Předpokládám, že na zdůraznění svého stanoviska býval by učinil dobře, kdyby nám býval přibližně sdělil, jaká je příjmová hranice, opravňující k nárokům na podporu invalidů, v sovětském Rusku. Bylo by dobře, kdyby nám býval sdělil, jakým způsobem pánové v Rusku postarali se o válečné invalidy. Tam vůbec nemají žádného podporovacího zákona nebo zákona, podle nějž by bylo o invalidy ze státních prostředků postaráno. Ti jsou tam ubožáci odkázáni na libovůli jednotlivých komun, kde ovšem se jim dostává podpory hodně minimální, častokráte vycházejí úplně naprázdno. Tam jsou daleko za těmi nároky, které jsou u nás zákonem zaručeny. Mohl bych zde připomenouti celou řadu případů našich vlastních příslušníků, kteří se vrátili z Ruska, kteří byli ve službách rudé ruské armády zmrzačeni, stali se invalidy a když se dožadují uplatnění nároků invalidních, jsou odmítnuti s poukazem na to, že není pro to zákonitého podkladu. Zrovna v Brně máme případ Valentův, který sám o sobě jest až příkladný.

Péče o válečné poškozence jest morální povinností celku, tedy státu. Stát v tomto směru učinil, co bylo v jeho možnostech. Ovšem dlužno připomenouti, že poválečná éra znamená přespřílišné zatížení státu. Jsou to mimořádná břemena jevící se v důsledcích znehodnocení měny, drahoty, zvýšených nákladů na administrativu a správu státu, obtíže, vyplývající z bytové nouze, z podporování stavebního ruchu, z podporování nezaměstnaných a z podporování válečných poškozenců.

Stačí si prohlédnouti rozpočet ministerstva sociální péče. Můžeme zjistiti, že tak zvané poválečné náklady a mimořádné výdaje na sociální péči, související s válkou a poválečnou érou, jsou vyjádřeny neobyčejně velkým obnosem. Tak na péči bytovou máme zařazeno 186,515.000 Kč, na péči o válečné poškozence 533,021.136 Kč, na válečné poškozence a repatrianty 100.000 Kč, na péči o nezaměstnané 42,440.000 Kč, celkem 762.076.136 Kč. Celkový rozpočet ministerstva sociální péče činí 794,141.595 Kč, takže na normální sociální péči a potřeby jiného druhu zbývá pouze 32.065.459 Kč. Mimořádné výdaje poválečné doby; vztahující se na péči bytovou, na válečné poškozence a péči o nezaměstnané, representují v celkových výdajích ministerstva soc. péče 96%.

Pokud jde o pozměňovací návrhy a resoluce podané pp. posl. Kučerou a soudr., připojuji se k prohlášení kolegy ze soc.-politického výboru také vzhledem k tomu, že celá řada intencí, které jsou jimi sledovány, jsou jiným způsobem připravovány a budou také pravděpodobně ve prospěch invalidů vyřízeny.

Doporučuji proto, aby navržená osnova zákona byla přijata ve znění, jak ji doporučuje soc.-politický a rozpočtový výbor poslanecké sněmovny. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Budeme hlasovati.

Osnova tohoto zákona má toliko dva články, nadpis a úvodní formuli.

Jelikož však byly podány pozměňovací návrhy, dal bych hlasovati tímto způsobem:

Nejprve bychom hlasovali o čl. I ve znění pozměňovacího návrhu pp. posl. Kučery a soudr.

Kdyby nebyl přijat, hlasovali bychom o čl. I podle zprávy výborové.

Nato bychom hlasovali o sedmi doplňovacích návrzích pp. posl. Kučery a soudr. na vsunutí nových článků II až VIII incl.

Pak bychom hlasovali o čl. II, o nadpisu a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové.

Jsou snad námitky proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyly.)

Není jich, budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Sněmovna je schopna se usnášeti.

Nejprve budeme hlasovati o čl. I ve znění pozměňovacího návrhu pp. posl. Kučery a soudr.

Žádám o jeho přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

1. Pozměňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Článek I znějž:

"Ustanovení §u 2, odst. 1 zák. ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona ze dne 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n., platí až na další."

Předseda: Kdo souhlasí s tímto zněním čl. I, jak je navrhují pp. posl. Kučera a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh pp. posl. Kučery a soudr. je zamítnut.

Kdo souhlasí s čl. I podle zprávy, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Čl. I je schválen podle zprávy výborové.

Teď je zde 7 doplňovacích návrhů, týkajících se vsunutí sedmi nových článků II až VIII incl. do této osnovy.

Žádám o jejich přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

2. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Za článek I budiž vsunut článek II tohoto znění:

"V §u 2 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona z 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n., se odst. 2 a 3 zrušují. Odstavec 4 zní pak takto: "Příjem válečného poškozence plynoucí z činnosti hospodářsky nesamostatné započítává se pouze polovičkou."

3. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Budiž vsunut další nový článek III tohoto znění:

"§ 4 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona z 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n., se zrušuje."

4. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Budiž vsunut další nový článek IV tohoto znění:

"§ 9 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců se mění a zní takto: "Slepcům a invalidům, kteří jsou tak bezmocní, že potřebují cizí péče, zvyšuje se základní invalidní důchod o 200 %; slepcům s amputovanou rukou neb nohou, případně s vadou neb nemocí, stejně závažnou, náleží zvýšení základního důchodu o 250 %, slepcům s amputací dvou končetin neb s vadou či nemocí stejně závažnou zvyšuje se základní důchod o 300%."

5. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Budiž vsunut další nový článek V tohoto znění:

"Ustanovení §u 17 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona z 25. ledna 1922, čís. 39 Sb. z. a n., se mění a bude zníti:

"(1) Důchod vdovský činí 900 Kč. U vdov neb družek, jichž výdělečná schopnost jest snížena alespoň o 50 % anebo které pečují aspoň o dvě vlastní nezaopatřené děti mladší 18 let, činí důchod vdovský 1350 Kč.

(2) Vdově neb družce, jež jest zcela neschopna k výdělku nebo překročila 55. rok svého věku, přísluší příplatek 300 Kč ročně."

6. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Budiž vsunut další nový článek VI tohoto znění:

"Odst. 1 §u 23 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona ze dne 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n., se mění a bude zníti:

"(1) Sirotčí důchod činí 600 Kč ročně pro každé dítě."

7. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Budiž vsunut další nový článek VII tohoto znění:

"Ustanovení §u 24 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona z 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n., se zrušuje."

8. Doplňovací návrh posl. Kučery a soudr.:

Budiž vsunut další nový článek VIII tohoto znění:

"Ustanovení §u 42 zákona z 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců, ve znění zákona z 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n., se mění a bude zníti:

"K základním důchodům vyměřeným podle tohoto zákona v §§ 8, 17, odst. 1, 23, 25 a 25 a) jest vypláceti až na další 50 % drahotní přirážky."

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí se 7 přečtenými doplňovacími návrhy pp. posl. Kučery a soudr. na vsunutí nových článků II až VIII incl., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina. Doplňovací návrhy pp. posl. Kučery a soudr., týkající se vsunutí článků II až VIII incl., jsou zamítnuty.

Budeme hlasovati o čl. II a současně o nadpisu a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové.

Kdo s nimi souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím schválen jest článek II, nadpis a úvodní formule zákona podle zprávy výborové.

Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona tohoto ve čtení prvém. Čtení druhé navrhnu na pořad schůze příští.

Zbývá nám ještě rozhodnouti o resolucích.

Je to 7 resolučních návrhů pp. posl. Kučery a soudr. Žádám o přečtení prvého návrhu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

9. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Poslanecká sněmovna se usnáší, aby ministerstvo soc. péče uložilo zemským úřadům pro péči o válečné poškozence, aby co nejrychleji skončily likvidaci a výplatu doplatků důchodů, na něž mají váleční poškozenci dle platných zákonných předpisů nárok. Současně budiž uloženo těmto úřadům, aby co nejrychleji provedly zákon z 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n. K tomuto účelu budiž dle potřeby personál u příslušných úřadů rozmnožen. Ministerstvu soc. péče se ukládá, aby o provedení této resoluce podalo soc.-politickému výboru do 3 měsíců podrobnou zprávu.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s přečteným prvním resolučním návrhem, jejž podávají pp. posl. Kučera a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.).

To je menšina, resoluční návrh tento, je zamítnut.

Jest zde druhý resoluční návrh týchž pánů poslanců. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

10. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do týdne předložila návrh zákona, kterým se zavádí nová lhůta k přihláškám o důchod válečných poškozenců, platná od 1. ledna až do konce roku 1925, a to všeobecně pro všechny válečné poškozence bez rozdílu a bez jakýchkoli vylučujících podmínek.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s druhým přečteným resolučním návrhem pp. posl. Kučery a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest menšina, návrh jest zamítnut.

Je zde třetí resoluční návrh týchž pánů poslanců. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

11. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Vládě se ukládá, aby ihned prohlásila, jak dalece pokročily práce na zákonu o povinném zaměstnávání invalidů, a aby návrh zákona nejpozději do měsíce předložila.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s třetím přečteným resolučním návrhem pp. posl. Kučery a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest menšina. Resoluční návrh jest zamítnut.

Je zde čtvrtý návrh týchž pánů poslanců. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

12. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Vládě se ukládá, aby na základě návrhu, předloženého organisací válečných slepců a za součinnosti této organisace a organisací válečných poškozenců, vypracovala a do dvou měsíců předložila návrh zákona, kterým se upravuje výše důchodů slepců a invalidů odkázaných na pomoc osob třetích a péče o ně.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s přečteným čtvrtým návrhem pp. posl. Kučery a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To jest menšina, návrh tento jest zamítnut.

Je zde pátý resoluční návrh týchž pánů poslanců. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

13. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Ministerstvo soc. péče se vyzývá:

Aby se předešlo nespravedlivé taxaci válečných poškozenců úředními lékaři v prohlídkovém řízení u okresních úřadoven, buďtež v případě odvolání k zemským odvolacím komisím váleční invalidé, žádají-li o to, osobně předvoláni a zde znovu podrobně prohlíženi.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným pátým návrhem resolučním pp. posl. Kučery a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Dále je zde šestý resoluční návrh týchž pánů poslanců. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

14. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Vládě se ukládá, aby za účelem vybavení z dluhů válečných invalidů 85 až 100%ních vypracovala a předložila návrh, dle něhož by se těmto válečným invalidům dluhy vzniklé zápůjčkami státu na zařízení trafik, živností a pod. odepsaly.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným šestým návrhem resolučním pp. posl. Kučery a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Konečně je zde sedmý resoluční návrh týchž pánů poslanců. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

15. Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Ministerstvu soc. péče a ministerstvu železnic se ukládá, aby se do měsíce dohodly o způsobu zadávání nádražních prodejen novinových a nádražních knihkupectví válečným poškozencům. O tom budiž pak ihned podána zpráva výboru sociálně-politickému.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným posledním resoluční, m návrhem pp. posl. Kučery a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Přerušuji projednávání pořadu schůze. Poznamenávám, že koná se dnes z důvodů formálních ještě schůze druhá.

Páni posl. Burian, dr. Gáti, Kreibich a soudr. podali podle 2. odst. §u 46 jedn. řádu návrh, aby se pan ministerský předseda dostavil do schůze a podal zprávy a vysvětlení.

Žádám za přečtení návrhu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Návrh posl. Buriana, dr. Gátiho, Kreibicha a soudr., aby ministerský předseda podal v dnešní schůzi poslanecké sněmovny zprávu o opatřeních, jež hodlá vláda učiniti proti drahotě, proti zastavování a omezování výroby, proti propouštění zaměstnanců, proti přetěžování pracující třídy daněmi a jinými veřejnými dávkami, v oboru péče o nezaměstnané a péče bytové a pro zvýšení platů státních zaměstnanců.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Poslanecká sněmovna se usnáší podle § 46, odst. 2 jedn. řádu, aby pan ministerský předseda se dostavil do dnešní schůze posl. sněmovny a podal zprávu o těchto věcech:

I. Jak hodlá vláda čeliti rostoucí drahotě, zejména je-li ochotna.

1. zrušiti daň z obratu ze všech poživatin, sloužících výživě pracujících vrstev, a ze všech předmětů denní potřeby těchto vrstev, vyjma skutečný luxus;

2. zrušiti všechny spotřební daně, zatěžující pracující třídu, zejména daň z cukru, všeobecnou daň nápojovou (vyjma daň na luxusní nápoje), daň z masa a daň z uhlí;

3. zrušiti dopravní daně a snížiti podstatně tarify a poplatky, jež zdražují nutné potraviny a předměty denní nutné potřeby, a konečně zrušiti dovozní cla na poživatiny, jež slouží nebo mohou sloužiti opravdové výživě pracující třídy.

II. Je-li ochotna za účelem snížení daňového břemena, těžce doléhajícího na pracující třídu,

1. zvýšiti daně prosté existenční minimum na 12.000 Kč pro svobodné a na 18.000 Kč ročně pro ženaté a snížiti daň z příjmu pro příjem až do 20.000 Kč ročně na desetinu dnešní výměry;

2. zrušiti daň pozemkovou pro malé zemědělce, pokud z celkového jejich pozemkového majetku nepřipadá v krajích úrodnějších na člena rodiny více nežli 1 ha a v krajích horských 1 1/2 ha půdy; zrušiti dále pro všechny tyto malozemědělce, jakož i pro domkáře a maloživnostníky domovní daň třídní, v místech pak podléhajících dani činžovní i tuto daň;

3. odstraniti válečné přirážky k dani z příjmu při ročních příjmech do 30.000 Kč;

4. zvýšiti v náhradu za tyto zrušené neb snížené daně sazby osobní daně z příjmu, a to prozatím při ročních příjmech od 50.000 do 100.000 Kč o 50%, od 100.000 do 200.000 Kč o 100% a od 200.000 Kč výše o 200% a daň z tantiem rovněž o 200%;

5. zavésti novou vzestupnou daň z majetku u všech osob, jichž čisté jmění činí více než 100.000 Kč;

6. zvýšiti daň důchodovou z úroků kapitálových o 100% a snížiti úrokovou míru ze státních papírů;

7. zvýšiti vzestupně exekuční poplatky při vymáhání dlužných daní na dlužnících, jichž roční povinnost činí více než 3000 Kč, a obdobně upraviti kolkové poplatky za různá podání finančním úřadům v záležitostech daňových.

III. Jaká opatření chce učiniti proti rostoucí nezaměstnanosti, zejména

1. jak hodlá zabrániti omezování neb zastavování podniků jakéhokoliv druhu, vyváženi jich zařízení za hranice a propouštění zaměstnanců z práce, a chce-li za tím účelem předložiti návrh zákona, jenž by takováto jednání zapověděl;

2. jaké opatření chce učiniti, aby vzrůst nezaměstnanosti nebyl podporován neustálým porušováním osmihodinné doby pracovní, a chce-li veškeré povolování práce přes čas zastaviti a udělená povolení odvolati;

3. je-li ochotna vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti a drahotě upustiti od chystaného zavedení t. zv. gentského systému, ponechati dosavadní způsob podporování nezaměstnaných státem až na dále v platnosti a upraviti jej tak, aby se podpory v nezaměstnanosti dostalo všem nezaměstnaným bez rozdílu, po celou dobu nezaměstnanosti a ve výši poslední úplné mzdy, po případě určitého minima, zabezpečujícího obživu;

4. chce-li zahájiti neprodleně investiční stavby.

IV. Jak hodlá vláda rozřešiti otázku státně zaměstnaneckou, zejména

1. chce-li upustiti od jakéhokoliv propouštění státních zaměstnanců, vyjma zbytečné vysoké státní úředníky a důstojníky;

2. chce-li u vědomí, že se nesplnily předpoklady obou prosincových zákonů, náležitou úpravou zvýšiti platy státních zaměstnanců, obzvláště nižších kategorií a tříd.

V. Chce-li vláda předložiti neprodleně novelu k zákonu o sociálním pojištění zaměstnanců, která by zvýšila příspěvky zaměstnavatelů i náklady státu, odstranila zhoršení nemocenského pojištění, zavedla řádné zaopatření v mateřství, zvýšila důchody invalidní a starobní pro všechny pojištěnce na existenční minimum, snížila dobu čekací vůbec a hranici věkovou u důchodu starobního, odstranila podmínku invalidity vdov, zvýšila důchody vdovské a sirotčí, zavedla t. zv. důchod nemocenský, vyhradila správu pojišťoven a soudnictví výhradně pojištěncům, zavedla jednotné okresní sociální pojišťovny a uvedla sociální pojištění bez jakékoliv další výhrady okamžitě v život.

VI. Jaká opatření chce vláda učiniti proti trvalé kritické bytové nouzi, zejména je-li ochotna

1. zlepšiti ochranu nájemníků návrhem časově neomezeného zákona, který by zakázal jakékoliv zvyšování činží a omezil dosavadní počet výpovědních důvodů na minimum;

2. usnadniti stavební ruch tím, že předloží návrh nového zdokonaleného zákona, který by umožňoval vydatnou státní podporu pro stavby obytných domů, určených pro potřebu pracující třídy.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s přečteným návrhem pp. posl. Buriana, dr. Gátiho, Kreibicha a soudr., aby pan ministerský předseda dostavil se do schůze a podal zprávy a vysvětlení, v návrhu požadované, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh jest zamítnut. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Prosím o klid.

Pan posl. dr. Srdínko žádá za čtrnáctidenní dovolenou na zotavenou, pan posl. Roscher žádá za udělení dovolené od 3. do 13. t. m. pro neodkladné zaměstnání, pan posl. Szentiványi žádá za udělení 6nedělní dovolené pro nakažlivou nemoc v rodině, pan posl. Hausmann žádá za udělení dovolené na tento a příští týden, pan posl. Pohl na schůze od 3. do 11. t. m., pro neodkladná zaměstnání.

Kdo souhlasí s udělením těchto dovolených, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Dovolené tyto jsou uděleny.

Poněvadž z důvodů formálních, jak jsem již předem naznačil, aby přiděleny mohly býti výborům nově podané naléhavé vládní návrhy a usnesení senátu, bude nutno konati dnes ještě jednu schůzi, přikročím k ukončení této schůze a podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala dnes za 5 minut, tedy v 6 hod. 20 min. večer

s pořadem:

Nevyřízené odstavce poradu 308. schůze

Je snad nějaká námitka proti tomu? (Nebyla.)

Není ji. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 6 hod. 15 min. večer.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP