Čtvrtek 18. září 1924

Odůvodnění:

Není pochyby o tom, že léčebná péče při sociálním pojištění dá se úspěšně provésti jen za účinné pomoci lékařů. Ježto pak všeobecným požadavkem lékařů je povinná, organisovaná volba, bude jen v zájmu sociálního pojištění a jeho úspěšného působení, když v této věci jednomyslně požadavkům lékařstva se vyjde vstříc. Zákon o sociálním pojištění je v tom směru tak formulován, že tuto formu léčebné péče lze provésti bez změny zákona, a proto má vláda možnost při provádění zákona tomuto požadavku lékařstva vyjíti vstříc. To je důvodem naší resoluce.

403. Resoluční návrh posl. J. Černého, Prokeše, Chalupníka a soudr.:

Vládě se ukládá, aby učinila opatření pro započtení příspěvkové doby, získané v říšskoněmeckém pojištění invalidním a starobním, oněm dělníkům, kteří následkem dočasného neplacení příspěvků po přivtělení Hlučínska v roce 1920 pozbyli možnosti pokračovati v pojištění u Zemské pensijní úřadovny v Opavě podle zákona č. 321 ze dne 4. května 1920.

404. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a druhů:

Vláda se vybízí, aby učinila opatření, aby co nejdříve byl projednán návrh zákona o nemocenském pojištění veřejných zaměstnanců.

405. Resoluční návrh posl. dr. Keibla a druhů:

Vláda se vybízí, aby během jednoho roku podala návrh zákona, jímž se zavádí pojištění zaměstnanců a jejich rodin pro případ jejich nezaviněné nezaměstnanosti.

Jako činitelé tohoto pojištění nechť slouží zřízené nemocenské pojišťovny, zemědělské pojišťovny, společenstevní, gremiální, spolkové nemocenské pokladny a zapsané pokladny pomocné.

406. Resoluční návrh posl. Kaisera, Schuberta a druhů:

Vláda se vybízí, aby přikázala ministerstvu sociální péče, aby bez prodlení vyřídilo nevyřízené žádosti o povolení, zříditi zemědělské nemocenské pokladny, aby se tím umožnilo, aby tyto pokladny do dne, kdy tento zákon nabude účinnosti, mohly začíti svou činnost, a učiniti opatření k provedení agend sociálního pojištění.

407. Resoluční návrh posl. Patzela a druhů:

Vláda se vybízí, aby se postarala, aby všechny národnosti byly náležitě zastoupeny v úřednictvu Ústřední sociální pojišťovny.

408. Resoluční návrh posl. Patzela a druhů:

Vláda se vybízí, aby při pojišťovacích soudech a u vrchního pojišťovacího soudu se postarala, aby každý pojištěnec nezávisle na ustanovení jazykového zákona mohl a našel práva ve svém jazyku.

409. Resoluční návrh posl. Tauba, Schäfera, Hackenberga a druhů:

Vláda se vybízí, aby osnovu zákona o pojištění osob samostatných dohotovila tak, aby ještě v podzimním zasedání mohla býti vzata v parlamentní projednání v obou sněmovnách Národního shromáždění.

410. Resoluční návrh posl. Tauba, Schäfera, Hackenberga a druhů:

Vláda se vybízí, aby ihned vypracovala a Národnímu shromáždění v podzimním zasedání předložila osnovu zákona o zaopatření osob, které překročily 60. rok života v době, kdy účinnosti nabude zákon o nemocenském, invalidním a starobním pojištění zaměstnanců.

411. Resoluční návrh posl. Tauba, Schäfera, Hackenberga a druhů:

Vláda se vybízí, aby sociálně-politickému výboru poslanecké sněmovny k usnesení předložila vládní nařízení, jímž podle §§ 55 a 64, odst. 4, má býti upraven způsob volebního řízení, prve než nařízení toto se uveřejní.

412. Resoluční návrh posl. Tauba, Schäfera, Hackenberga a druhů:

Vláda se vybízí, aby ještě v podzimním zasedání poslanecké sněmovně předložila novelu k zákonu o úrazovém pojištění, která po stránce organisační a materielní odpovídala by dnešní době a která by zejména způsobila, že by se plně uplatnil rozsah pojištění stanovený v §u 2 osnovy zákona o nemocenském, invalidním a starobním pojištění zaměstnanců.

V této osnově je také míti na zřeteli spojení se sociálním pojištěním.

413. Resoluční návrh posl. Tauba, Schäfera, Hackenberga a druhů:

V územích, která podle mírových smluv Německo postoupilo Československu, jsou mnozí, kdož po více než 3 desetiletí platili příspěvky v Německu na starobní a invalidní pojištění.

Vláda se vybízí, aby provedla zevrubné šetření, o které osoby jde, a aby nařídila přesný soupis těchto osob se všemi potřebnými daty. Tyto práce mají býti ukončeny než účinnosti nabude zákon o sociálním pojištění.

Všem těmto osobám nechť se započtou týdny, po které přispívaly k sociálnímu pojištění v Německu.

414. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr.:

Vládě se ukládá, aby předložila osnovu zákona, kterým se provádí sjednocení všech odvětví sociálního pojištění zaměstnanců se zachováním všech práv nabytých také pro budoucnost, zejména v oboru dělnického pojištění úrazového.

415. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů:

Jest všeobecně známo, že vedle jiných okolností stav peněžního trhu, totiž dostati dlouhodobé úvěry, maří oživení stavební činnosti. I samy státní subvence a záruka státu za hypoteční pohledávky zůstávají v těchto případech neúčinné, poněvadž potřebného úvěru nelze dosíci. Se zřetelem na nynější bytovou nouzi, stále se zhoršující, se zřetelem na nynější ochromení stavební činnosti bez toho nedostatečné a se zřetelem na krisi v mnoha odvětvích stavebních živností se vláda vybízí, aby se v prováděcím nařízení v zákonu o sociálním pojištění postarala, aby přiměřená část fondu, který bude zřízen z placení pojistného a příspěvků státu, aspoň 20% bylo uloženo v hypotečně zajištěných pohledávkách.

Předseda (zvoní): Všecky tyto návrhy jsou dostatečně podepsány a jsou předmětem jednání.

Ke slovu není již nikdo přihlášen, řečnická listina je vyčerpána. Debata je skončena.

Přerušuji projednávání tohoto odstavce dnešního pořadu a současně projednávání pořadu dnešní schůze vůbec.

Měli bychom teď hlasováním rozhodnouti o naléhavé interpelaci, která byla rozdána tiskem v předešlé schůzi. Ale vzhledem k presenci, jaká teď ve sněmovně je, odkládám hlasování do schůze příští.

Učiním ještě některá presidiální sdělení.

Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy:

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

4847. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. dr. Budaye pro přečin pomluvy a pro přečin rušení obecného míru.

4848. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hl. št. zástupiteľstva v Košiciach o zrušenie imunity posl. Onderču pre prečin urážky na cti podľa §§ 2 a 3 zák. čl. XLI z roku 1914.

4849. Zpráva výboru imunitního o žádosti soudní stolice v Hustu za svolení k trestnímu stíhání posl. Mondoka pro zločin podle § 21, č. 1 a přestupek podle § 18, č. 1 zákona na ochranu republiky.

Předseda: Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v pátek dne 19. t. m., o 11. hod. dopol. s tímto

pořadem:

1. Zpráva výborů soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 4186) o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří (tisk 4795).

2. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4816) o mimořádných úlevách při placení přímých daní (tisk 4828).

3. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4819), kterým se zřizuje zvláštní fond pro zmírnění ztrát povstalých z poválečných poměrů (tisk 4826).

4. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4814), jímž se vláda zmocňuje převzíti pohledávky vzniklé z dodávek za dobu války (tisk 4827).

5. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 4811), kterým se zřizuje "Všeobecný fond peněžních ústavů v republice Československé" (tisk 4829).

6. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4810) o povinnostech bankéřů při úschově cenných papírů (tisk 4830).

7. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 4813) o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů (tisk 4837).

8. Zpráva výborů živnostenského a soc.-politického o vládním návrhu živnostenského zákona (tisk 4412) pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi (tisk 4773).

9. Zpráva výboru ústavně - právního k usnesení senátu (tisk sen. 1844 a 1920) o vládním návrhu zákona (tisk posl. sněm. 4398, 4501 a 4806), kterým se mění zákon ze dne 13. července 1922, č. 244 Sb. z. a n., upravující právní poměry mezi zaměstnavateli a zaměstnanci na Slovensku a v Podkarpatské Rusi (tisk 4834).

10. Zpráva výboru zemědělského o usnesení senátu (tisk 4802) k vládnemu návrhu zákona (tisk sen. 1940 a 1952), ktorým sa doplňuje a čiastočne mení zákon zo dňa 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., o obnove drobných zemedelských pachtov, doplnený a čiastočne zmenený zákonom zo dňa 13. červenca 1922, čís. 213 Sb. z. a n.

11. Zpráva výboru rozpočtového o usnesení senátu (tisk 4805) k vládnímu návrhu zákona (tisk sen. 1896 a 1910) o ražbě pětikorun (tisk 4833).

Jest snad nějaká námitka proti tomuto návrhu? (Námitka nebyla.)

Není tomu tak. Návrh můj je přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenu.

(Konec schůze v 7 hod. 20 min. večer.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP