71. Resoluční návrh posl. dr. Haase a druhů ke kap. XIII:
Všem žákům obecných a občanských škol dodávají se potřebné učebné pomůcky a školní potřeby zdarma. Školy buďtež veskrze vybaveny moderními učebnými pomůckami a školními knihovnami. Navrhujeme, aby na to byla zařazena do státního rozpočtu částka nejméně 8,000.000 Kč. Úhradu jest získati vhodnými škrty v rozpočtu pro účely kultu.
72. Resoluční návrh posl. Hillebranda a druhů ke kap. XIII:
Vláda se vybízí, aby neprodleně podala návrh zákona, jímž se nahrazuje § 8 "Malého školního zákona" tímto ustanovením:
Již definitivně zřízenou třídu - lhostejno, zda postupnou nebo pobočku lze zrušiti jen tehdy, jestliže po tři roky po sobě následující má méně než 30 žáků. Zrušiti obecnou školu lze jen tehdy, jestliže do ní po tři roky po sobě následující nedochází ani 15 žáků. Již zřízenou občanskou školu lze zrušiti tehdy, klesne-li počet žáků do ní docházejících nejméně po tři roky po sobě následující pod 40.
73. Resoluční návrh posl. Hillebranda, Hoffmanna a druhů ke kap. XIII:
Vláda se vybízí, aby do 3 měsíců předložila Národnímu shromáždění návrh zákona, jenž by školství postavil na základ rozluky školy a církve a národnostní samosprávy, ustanovil konstituování národností a vybavil je výsostním berním právem pro osvětové účely.
Zákonitě budiž stanoveno, že všechny učebné pomůcky jsou bezplatné, že se zavádí stravování žáků, rovněž že vyučování na všech učebných ústavech jest bezplatné.
V jedné třídě sní býti nejvýše 30 žáků.
Zákonitě budiž upraveno roztřídění žáků obecných škol podle schopnosti a zavedení veřejného doplňovacího vyučování pro zaostalé, zavedení kursů pro schopné, zavedení lesních škol.
Neprodleně budiž zahájena pronikavá reforma vzdělání učitelů.
74. Resoluční návrh posl. Hoffmanna a druhů ke kap. XIII:
Učitelstvo všeobecných obecných a občanských škol trpí těžké újmy zvláště dvěma ustanoveními tak zvaného paritního zákona ze dne 13. července 1922: Předně vyloučením odborných učitelů občanských škol ze skupiny B státních zaměstnanců, za druhé odstavcem uvedeného zákona, jímž se upravuje zastupování.
Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, jímž se paritní zákon úplně obnoví.
75. Resoluční návrh posl. Kirpalové a druhů ke kap. XIII:
Pěstounky na mateřských školách buďtež na roveň postaveny učitelkám ručních prací, působícím na veřejných školách.
Pro pěstounky na mateřských školách nechť platí podle toho všechny zákony, které platí pro učitelky ručních prací, tedy zákon ze dne 23. května 1919, č. 274, zákon ze dne 7. října 1919, č. 541, změněný novelou ze dne 18. prosince 1919, č. 25, zákon ze dne 12. února 1920, č. 103 (zákon o celibátu), zákon ze dne 9. dubna 1920, č. 304 (zákon o ustanovování učitelů), jakož i příslušná ustanovení dosud platných zemských zákonů, pro Čechy návrh zákona z r. 1913, provedený výnosem zemské školní rady ze dne 24. července 1918, č. 2 a) 3622/51564, pro Moravu zákon ze dne 15. července 1914, č. 48, pro Slezsko zákon ze dne 8. dubna 1914.
Pro zařazení do platových stupnic a platových tříd nechť se rozeznávají dvě skupiny:
A) Vedoucí pěstounky mateřských škol ve smyslu §u 11 ministerského nařízení ze dne 22. července 1872, č. 4711, které se mohou vykázati vysvědčením dospělosti nějakého ústavu pro vzdělání učitelek nebo které byly ministerstvem vyučování sproštěny povinnosti vykázati se jím, stavějí se na roveň učitelkám ručních prací na občanských školách a zařazují se do skupiny C státních úředníků.
B) Ostatní pěstounky mateřských škol, které vyhověly zákonitým požadavkům, týkajícím se vzdělání a zkoušky v rozsahu, stanoveném ministerským nařízením ze dne 3. července 1914, č. 3632, postoupí do skupiny D státních úředníků.
Všechny pěstounky zaměstnané na soukromých mateřských školách mají nárok na požitky a výhody, stanovené tímto zákonem. Stát přejímá rozdíl mezi požitky nynějšími a nově systemisovanými.
Pensijní pojištění, pokud není zřízen vlastní pensijní fond, dějž se u Všeobecného pensijního ústavu pro zaměstnance. Ministrovi školství a národní osvěty se ukládá, aby příslušný zákon vhodně změnil a tyto změny předložil Národnímu shromáždění do 14 dnů.
76. Resoluční návrhy posl. Patzela a druhů ke kap. XIII:
1. Vláda se zmocňuje, aby přistoupila ke zřízení samostatného oddělení pro německé školy v ministerstvu školství a národní osvěty.
2. Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona o zřízení úplné fakulty pro báňská studia na technické vysoké škole v Praze.
3. Rozpočtový výbor a poslanecká sněmovna vyslovují se zásadně pro brzké parlamentní projednání zřízení německé zvěrolékařské vysoké školy a německé obchodní vysoké školy.
4. Vláda se vybízí, aby dosavadní podporu hudební škole v Přísečnici zvýšila na 80.000 Kč.
77. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha a druhů ke kap. XIII:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se zavádí na všech vysokých školách pro příslušníky židovské národnosti numerus clausus pro učitele a posluchače přiměřeně poměru počtu obyvatelstva.
78. Resoluční návrh posl. Najmana a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby zrušila potravní daň na čáře v Praze vzhledem k tomu, že ničeho nevynáší.
79. Resoluční návrh posl. Najmana a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby zrušila daň z vodních sil.
(Předsednictví se ujal předseda Tomášek.)
80. Resoluční návrh posl. Pastyříka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby zrušila daň z válečných zisků a válečné přirážky.
81. Resoluční návrh posl. Anděla a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby snížila daň z uhlí.
82. Resoluční návrh posl. Horáka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby snížila daň z obratu a přepychu.
83. Resoluční návrh posl. Horáka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby provedla snížení daně výdělkové na druhé půlletí roku 1922.
84. Resoluční návrh posl. Horáka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby zmírnila cla při dovozu všeho zboží, surovin a polotovarů, hlavně tam, kde snížení cla má vliv na sestup cen.
85. Resoluční návrh posl. Mlčocha a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby vy ala nařízení ohledně odepsání nezaplacené dosud moučné dávky.
86. Resoluční návrh posl. Vávry a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby zastavila další provádění daňových exekucí.
87. Resoluční návrh posl. Najmana a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby ministerstvu financí bylo uloženo, by s větší pečlivostí bdělo nad vedením bank, by peníze v nich uložené nebyly ohroženy. Hlavně buď zakázáno obchodování bank se zbožím, neboť tento obchod bývá příčinou jejich katastrof, jako příkladně Moravsko-slezské banky.
88. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby ponechala v činnosti existující berní úřady a aby byli jmenováni vedoucí úředníci u těchto i u berních správ z výkonných úředníků bez akademického vzdělání, za účelem úspory a rychlého vyřizování agendy.
89. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby předložila návrh zákona, kterým se zavádí stupňovaná daň z příjmů a dávka z tantiém, při čemž hranice příjmová maximální budiž stanovena 100.000 Kč ročně. Vzhledem k tomuto budiž zrušena daň z obratu a pracovních výkonů, jakož i dávka uhelná.
90. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr.:
Ministr obchodu se vyzývá, aby předložil ve čtyřech týdnech písemný výkaz o použití obnosu, který byl pro rok 1922 povolen per Kč 500.000 jako věcné výdaje obchodního zpravodajství (§ 3, tit. 1, kap. XV).
91. Resoluční návrh posl. Palme a druhů ke kap. XV:
Vláda se vybízí, aby vypracovala a předložila do dvou měsíců poslanecké sněmovně návrh zákona, jímž se v sídle každé obchodní a živnostenské komory zřizuje dělnická a zaměstnanecká komora.
92. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a druhů ke kap. XV:
Vláda se vybízí, aby v novém zákoně o podomním obchodu, o němž se pracuje, vzala náležitý zřetel na strašlivě chudobná území Rudohoří a zvláště okresu přísečnického, jáchymovského a nýdeckého a aby zástupce těchto chudobných území přibrala k přípravným pracím.
93. Resoluční návrh posl. Vávry a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby snížila poštovní tarify.
94. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr. ke kap. XVI a XVI A:
Vláda se vyzývá, aby snížila poplatky poštovní, zejména při dopravě listovní pošty a dopravě novin, a poplatky za propůjčování a udržování telefonů.
95. Resoluční návrh posl. Pastyříka a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby snížila dopravní tarify.
96. Resoluční návrh posl. Vávry a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby veškeré lokální dráhy byly sestátněny a, než se tak stane, aby dopravní tarify a osobní jízdné státních a lokálních drah bylo stejnoměrně upraveno a sníženo.
97. Resoluční návrh posl. Hirsche a druhů ke kap. XVII:
Ministerstvo železnic se vybízí, aby všem zaměstnancům oněch kategorií, které podle předpisu o stejnokrojích mají nárok na služební oděv, tento oděv také dále dodávalo či vydávalo.
98. Resoluční návrh posl. Grünznera a druhů ke kap. XVII.
Vláda se vybízí, aby železničním a státním zaměstnancům, kteří po státním převratu proti své vůli ex offo byli sproštěni služby, započítala do aktivní služební doby a do základny pro vyměření odpočivných požitků dobu, kterou ztrávili mimo službu od svého zproštění až do opětného ustanovení.
99. Resoluční návrh posl. Grünznera a druhů ke kap. XVII: i
Vláda se vybízí, aby s urychlením vyplatila železničním a státním zaměstnancům, kteří byli po státním převratu sproštěni služby a později opět ve službě ustanoveni, 40% jejich požitků, které jim byly zadrženy.
100. Resoluční návrh posl. Grünznera a druhů ke kap. XVII:
Ministerstvo železnic se vybízí, aby ony zaměstnance jmenovalo definitivními, kteří své služební zkoušky již před léty vykonali s dobrým prospěchem ve svém mateřském jazyku, avšak pro nedostatek zkoušky o znalosti služebního jazyka byli sice intimováni, dosud však ještě nebyli jmenováni definitivními a tak proti svým kolegům ve službě, stejně starým v hodnosti, již velice zůstali pozadu a byli poškozeni.
101. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a druhů ke kap. XVII:
Vláda se vybízí, aby poslanecké sněmovně podala zprávu, v jakém stavu jsou projekty místních drah: Aš-Grün, Annaithal-Rothava-Nýdek, Suniperk-Přísečnice - Chrištofovy Hamry, Rýmařov-Šumperk, Frýdberk - Velké Kunětice - Sandhübel, Roketnice n. Jizerou-Grünthal, a aby oznámila, jaký jest plán pro provedení stavby těchto projektů.
102. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a druhů ke kap. XVII:
Vláda se vybízí, aby do 3 měsíců předložila seznam všech železničních úředníků a zřízenců, kteří ode dne 1. listopadu 1918 byli ze svého místa přeloženi, a udala jejich nové služební místo.
103. Resoluční návrh posl. Leibla a druhů ke kap. XVIII:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby se staralo o vybudování zemědělského pokračovacího vzdělání tak, aby drobní zemědělci měli v každém okrese možnost odborově dále se vzdělávati.
104. Resoluční návrh posl. Leibla a druhů ke kap. XVIII:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby usiloval o reformu v tom směru, aby odstranilo pronajímání obecních pozemků dražbou a aby otázku obecního statku upravilo v zájmu všech osob v obci usedlých.
105. Resoluční návrh posl. Schweichharta a druhů ke kap. XVIII:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby při provádění pozemkové reformy převedlo lesy do držení obcí. Na převzaté půdě nechť hospodaří družstva, zřízená podle návrhu, který vláda nechť vypracuje a předloží sněmovně ještě v podzimním zasedání.
106. Resoluční návrh posl. Schweichharta a druhů ke kap. XVIII:
Ministerstvu zemědělství se ukládá, aby spolupůsobilo k tomu, aby jako základ berní reformy byla půda nově rozdělena podle tříd, poněvadž dosavadní roztřídění ve velmi mnoha případech ke škodě držitelů nesouhlasí se skutečností.
107. Resoluční návrh posl. Staňka, Šamalíka, Práška, dr. Lukavského, Johanise a soudr.:
Vládě se ukládá poskytnouti neprodleně přiměřeně potřebný obnos pro podporu krajů živelními pohromami postižených, jehož by se použilo pro opatření osiva, krmiva, steliva a pro nouzové stavby.
108. Resoluční návrh posl. Blatné a druhů ke kap. XIX:
U poručenských soudů buďtež zřízena zvláštní oddělení pro ochranu mládeže pod vedením soudce.
109. Resoluční návrh posl. dr. Haase a druhů ke kap. XIX:
Ministr spravedlnosti se vybízí, aby
1. předložil poslanecké sněmovně návrh zákona na sjednocení dělnického práva,
2. návrh zákona, jímž se živnostenské soudy upravují na soudy pro právní spory z pracovního poměru vůbec, a
3. aby počet živnostenských soudů tak rozmnožil, aby se každému zaručovalo jejich dovolání.
110. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr. ke kap. XX a XX A:
V zájmu dělnictva okresů pražských a oživení hospodářského života v celých středních Čechách vyzývá se vláda, aby v r. 1923 přistoupila k řešení otázky elektrisace řeky Vltavy a hlavně k zahájení prací pro výstavbu vysoké přehrady u Štěchovic, která může po svém postavení při zužitkování vodní síly jí nahromaděné zásobovati jak motorickou tak světelnou energií nejen hlavní město Prahu, nýbrž i celé střední Čechy.
111. Resoluční návrh posl. Pohla a druhů ke kap. XX na zrušení báňských hejtmanství:
Vláda se vyzývá, aby předložila co nejdříve Národnímu shromáždění návrh zákona, jímž se zrušují báňská hejtmanství a jejich agendy se rozdělují mezi revírní báňské úřady a ministerstvo veřejných prací tak, že zpravidla revírním báňským úřadům budou přikázány všechny funkce báňských hejtmanství, v nichž báňská hejtmanství rozhodují v I. stolici, a ministerstvu veřejných prací ony agendy, v nichž báňská hejtmanství rozhodují jako odvolací stolice. V témž smyslu budiž zreformován báňský kapitanát pro Slovensko a Podkarpatskou Rus.
Odůvodnění: Báňská hejtmanství nejsou ve státní báňské službě po mnoho let nic jiného, než zákonem předepsané, prakticky však zbytečné a dokonce zatěžující instance. Zvláště od založení Československé republiky ještě více, než ve starém Rakousku, nemají nižádné souvislosti s báňským hospodářstvím. Revírní báňské úřady jsou vybudovány nedostatečně, prací zahrnuty, právě tak báňské oddělení ministerstva veřejných prací. V báňských hejtmanstvích jest zbytečně veliký byrokratický aparát, od něhož, kdyby byl podle našich návrhů rozdělen na obě instance státní báňské služby, dalo by se očekávati, že bude vyřizovati služební agendu báňských úřadů rychleji a modernějším způsobem. Ve starém Rakousku měla báňská hejtmanství aspoň zdánlivé oprávnění k existenci pro velikost správních oblastí, poněvadž bylo potřebí rozdělení již z teritoriálních důvodů. Mimo to měla dohlížeti na státní doly, tedy obor, který se dnes takřka neprovádí a konečně může býti lépe a účinněji obstarán báňskými úřady nebo vlastním oddělením ministerstva veřejných prací. Mimo to pracuje se o reformě státní důlní inspekční služby již delší dobu, takže také zde zrušení báňských hejtmanství nezpůsobí nejen žádné překážky, nýbrž právě naopak tuto reformu jen usnadní a urychlí. Tímto návrhem dosáhne se také sjednocení užívání báňských předpisů, čehož se dosáhne tím, že ve všech případech jest druhou a poslední stolicí ministerstvo veřejných prací.
112. Resoluční návrh posl. Slavíčka, Johanise, Staňka, dr. Noska, dr. Lukavského a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby co nejdříve zreorganisovala, případně zrušila báňská hejtmanství, tak aby byla zjednodušena agenda a odstraněny přebytečné orgány instanční.
113. Resoluční návrh posl. Slavíčka, Johanise, Staňka, dr. Noska, dr. Lukavského a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby v nejkratší době provedla úpravu báňské inspekce tak, aby bylo zaručeno zachovávání předpisů horní policie na ochranu dělníků.
114. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a druhů ke kap. XX: - Vláda se vybízí, aby započala s projektem regulace Teplé několik let již hotovým. V mezích tohoto regulačního projektu jest pamatováno na zřízení několika údolních přehrad, které mají chrániti světové lázeňské město Karlovy Vary před stále hrozící pohromou zatopením. Povodeň přikvačivší v roce 1890 způsobila milionové škody. Karlovy Vary byly také na jaře 1920 znovu ohroženy touž pohromou a byla to jen náhoda, že se rozvodněné přítoky z vedlejších údolí nespojily v jedinou povodňovou vlnu a že tedy Karlovy Vary a sousední místa unikla tomuto nesmírnému neštěstí.
115. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr. Raddy a druhů ke kap. XX:
Vláda se vybízí, aby se vším urychlením zahájila a provedla regulační práce na řekách Dyji, Bělině, Děsné, Úpě, "Jungfernbachu" a horním toku Ohře.
116. Resoluční návrh posl. Uhla a druhů ke kap. XXI:
Národnímu shromáždění budiž ještě v podzimním zasedání předložen seznam oněch institucí, sborů a jednotlivých osob, jimž byla pod nějakým titulem poskytnuta subvence nebo příspěvky, a v každém jednotlivém případě budiž uvedena poskytnutá částka.
117. Resoluční návrh posl. Palme a druhů ke kap. XX:
Národnímu shromáždění budiž v podzimním zasedání předložen seznam oněch objektů, za něž byla poskytnuta státní záruka, a uvedeny jednotlivé částky.
118. Resoluční návrh posl. Hausmanna a druhů ke kap. XX I:
Vláda se vybízí, aby příslušná ustanovení stavebního zákona změnila v tom smyslu, že se místo státní záruky poskytuje státní úvěr.
119. Resoluční návrh posl. Roschera a druhů ke kap. XXI:
K živnostenské inspekci buďtež na návrh odborových organisací povoláváni také dělníci.
120. Resoluční návrh posl. Najmana a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby do příštího rozpočtu pojala částku 200,000.000 Kč na starobní a invalidní pojištění pro živnostnictvo a rolnictvo.
121. Resoluční návrh posl. Bubníka a spol.:
Vláda se vyzývá, aby předložila v tomto zasedání předlohu zákona o sociálním pojištění, aby zejména byly urychleny práce spojené s uzákoněním invalidního a starobního pojištění pro osoby námezdně pracující.
122. Resoluční návrh posl. Johanise, Staňka, Slavíčka, dr. Noska, dr. Lukavského a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby předložila osnovu zákona, jímž se poskytuje 10 milionů Kč na výživu a 5 milionů Kč na ošacení dítek osob nezaměstnaných, a to tak, aby osnova mohla býti vyřízena určitě ještě v podzimním zasedání do konce r. 1922.
123. Resoluční návrh posl. Windirsche a druhů ke kap. XXI atd.:
Vláda se žádá, aby připravila snížení počtu ústředních úřadů tak, aby se dosáhlo úspory spojením spřízněných činností a s tím souvisícím zmenšením počtu instancí.
124. Resoluční návrh posl. Johanise, Staňka, Slavíčka, dr. Noska, dr. Lukavského a soudr.:
Vláda se vybízí, aby podle svého programového prohlášení uvážila možnost spojiti agendu některých ministerstev tak, aby celkový počet ministerstev byl snížen a tím dosaženo nejen úspory, nýbrž i zjednodušení úřadování vůbec.
125. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a druhů ke kap. XXI, tit. 1:
Ministerstvo soc. péče se vybízí, aby podalo sněmovně podrobnou zprávu o subvencích a zárukách úroků, poskytnutých jednotlivým stavebním družstvům, obcím, soukromníkům.
126. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a druhů ke kap. XXI, tit. 4:
Ministerstvo soc. péče se vybízí, aby sněmovně předložilo podrobnou zprávu o dobročinné péče, poskytnuté obětem války.
127. Resoluční návrh posl. Schällzkyho a druhů ke kap. XXI, tit. 4:
Ministerstvo soc. péče se vybízí, aby sněmovně předložilo zprávu o počtu spisů o obětech války, zaopatřených jednotlivými okresními úřady, o počtu úředníků a pomocných sil, zaměstnaných v těchto úřadech.
128. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a druhů ke kap. XX-I, tit. 4:
Ministerstvo soc. péče se vybízí, aby co nejdříve vydalo prováděcí nařízení k novele zákona o požitcích válečných poškozenců ze dne 25. ledna 1922.
129. Resoluční návrh posl. Mlčocha a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby zrušila ministerstvo zásobování.
130. Resoluční návrh posl. Anděla a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby urychlila likvidaci válečného obilního ústavu.
131. Resoluční návrh posl. Häuslera a druhů ke kap. XXIII:
Národnímu shromáždění budiž do jednoho měsíce předložen seznam subvencí, příspěvků a podpor, jež udělilo ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.
132. Resoluční návrh posl. Schustera a druhů ke kap. XXIII:
Národnímu shromáždění budiž předložena účetní uzávěrka a bilance každých jednotlivých státních lázní za rok 1921 a uveden kapitál, jaký byl dosud do nich vložen.
133. Resoluční návrh posl. Johanise, Staňka, Slavíčka, dr. Noska, dr. Lukavského a soudr.:
Vláda se vybízí, aby provedla co nejdříve, byť i postupně, postátnění zdravotní policie v celé republice, a pokud je potřebí, předložila neprodleně Národnímu shromáždění novelu k zákonu ze dne 13. července 1922, č. 236 Sb. z. a n., kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní.
134. Resoluční návrh posl. Tauba, R. Fischera, Dietla, Hackenberga a druhů k rozpočtu investic:
Vláda se vybízí, aby
1. předložila do dvou měsíců Národnímu shromáždění podrobný seznam projektů, které byly provedeny z investičního programu na rok 1921 a 1922,
2. při předloze investičního programu
na příští rok každý projekt vykázala odděleně a na rok 1923 tento
seznam do dvou měsíců zřídila a předložila Národnímu shromáždění.